Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Pracujesz jako higienistka stomatologiczna? Zachorujesz na kręgosłup

Brak komentarzy | Publikacja:
Pracujesz jako higienistka stomatologiczna? Zachorujesz na kręgosłup

Pracujesz jako higienistka stomatologiczna? Zachorujesz na kręgosłup

Choroby zawodowe dotykają przedstawicieli wszystkich zawodów. Praca w hałasie czy niefizjologicznej pozycji ciała – te okoliczności muszą przynosić osobom pracującym w nich wiele godzin niekorzystne skutki dla organizmu. Właśnie niezbyt wygodna pozycja ciała przy pracy powoduje kłopoty z kręgosłupem u higienistek stomatologicznych.

Higienistki stomatologiczne pracują nieruchomo przez wiele godzin, pozostając praktycznie w jednej pozycji i wykonując bardzo precyzyjne czynności. Dotyczą one jamy ustnej pacjenta, więc konieczna jest ostrożność związana z małym oraz bardzo wrażliwym polem pracy. Oznacza to ogromne obciążenie kręgosłupa w odcinkach szyjnym i lędźwiowym oraz mięśni grzbietu, barków i kończyn górnych.

O swoich bardzo interesujących badaniach nad tym problemem pisali w artykule opublikowanym w naukowym dwumiesięczniku „e-Dentico” Waldemar Ćwirzeń, dr hab. n. med Leopold Wagner oraz Paweł Piróg. Badacze chcieli ocenić poziom narażenia higienistek na obciążenia zawodowe w obrębie kręgosłupa szyjnego. Przeprowadzili oni ankietę wśród 210 higienistek stomatologicznych. Uzyskane wyniki wykazały, że prawie 90% z nich nie przestrzega ergonomii w pracy – mimo, że znają jej zasady.

To ciekawy wynik i wskazuje, że higienistki niespecjalnie dbają o swoją zdrową przyszłość. A niestety dolegliwościom kręgosłupa towarzyszy ból. Autorzy artykułu podają, że już na podstawie wcześniej przeprowadzonych badań zaobserwowano, iż około 62% higienistek stomatologicznych w Szwecji i Stanach Zjednoczonych zmaga się z bólem w okolicach szyi, a u 28,5% występują regularne dolegliwości bólowe w obrębie szyi i ramion.

Badacze zalecają, aby ze względu na to, że w środowisku pracy higienistek stomatologicznych mogą występować czynniki predysponujące do pojawienia się chorób zawodowych, powinny one podlegać okresowym badaniom w celu ograniczenia ryzyka ich wystąpienia.

Higienistki stomatologiczne powinny wziąć sobie do serca wyniki badań naukowych. Trzeba zadbać o własny kręgosłup. Może nie zaszkodzi trochę specjalnych ćwiczeń, które pomogą zwalczyć dolegliwości. Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta maksyma powtarzana pacjentom może także się przydać higienistkom stomatologicznym.

ab


POWIĄZANE ARTYKUŁY

telefoniczna informacja pacjenta - Dentonet.pl
Czy i jak NFZ wyceni teleporadę stomatologiczną? [video] Lekarz

Jeszcze jej w koszyku świadczeń NFZ nie ma, ale dyskusje o potrzebie jej wprowadzenia trwają od lat, a nasiliły się od początku pandemii koronawirusa. Mowa oczywiście o teleporadzie. Krajowi konsultanci różnych specjalności wskazują, że teleporada mo...

ropowica jamy ustnej - Dentonet.pl
Ropowica jamy ustnej jako skutek przemieszczenia implantu Lekarz

Ropowica jamy ustnej, inaczej angina Ludwiga (łac. phlegmonae fundi oris, ang. Ludwig's angina) to ropowicze zapalenie tkanek miękkich dna jamy ustnej. Patogenem wywołującym tę chorobę są bakterie Gram-ujemne, beztlenowce, ale również bakterie, któr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higienistka - Dentonet.pl
Dobrze być higienistką stomatologiczną... ale tylko w USA Asysta

Według raportu US News & World Report, higienistka stomatologiczna jest drugim najlepszym zawodem w Stanach Zjednoczonych. Autorzy raportu wzięli pod uwagę zarobki, szacowaną liczbę nowych miejsc pracy w najbliższych latach, poziom stresu oraz mo...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji