Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Jeden krok i gotowe

Brak komentarzy | Publikacja:
Jeden krok i gotowe

Jeden krok i gotowe

Wypełnienia w zębach przedtrzonowych i trzonowych stanowią ponad 70% uzupełnień bezpośrednich wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Jest to procedura, która zabiera dużo czasu i wymaga wiele wysiłku.

Płynne materiały typu bulk fill zdobyły na rynku ogromną popularność, przyspieszyły pracę, umożliwiły dobrą adaptację do dna ubytku, ale ze względu na swoje właściwości mechaniczne nie można było przy użyciu tych materiałów odtwarzać powierzchni żującej, co niosło za sobą konieczność użycia uniwersalnego materiału kompozytowego.

Na rynku ciągle istniało zapotrzebowanie na na materiały kompozytowe, które pozwoliłyby w możliwie najprostszy i najszybszy, a co za tym idzie również ekonomiczny sposób wykonać wypełnienie w odcinku bocznym zachowując doskonałe parametry wpływające na jakość ostatecznego wypełnienia. Z myślą o takich wskazaniach został opracowany materiał do wypełnień w odcinku bocznym 3M™ ESPE™ Filtek™ Bulk Fill Posterior.

Materiał ten został stworzony do szybkiego i łatwego odbudowywania zębów w odcinku bocznym. Posiada on konsystencję pasty i daje możliwość jednoetapowego wypełnienia całego ubytku w warstwie do 5mm z jednoczasową odbudową powierzchni żującej.

Właściwości fizyczne materiału są zbliżone do właściwości klasycznych materiałów kompozytowych, największa zmiana to głębokość polimeryzacji. W nowym materiale typu bulk fill do jednoetapowej pracy w odcinku bocznym głębokość polimeryzacji sięga 5mm!

Utwardzanie tak dużej warstwy kompozytu jest możliwe dzięki minimalizacji naprężeń skurczowych i znacznej redukcji skurczu polimeryzacyjnego. Żeby to osiągnąć firma nie tylko oparła się na sprawdzonym składzie znanym z innym materiałów kompozytowych 3M ESPE takich jak Filtek Ultimate, ale również dodała nowe składniki udoskonalające właściwości materiału. Do wypełniacza, który zawierał krzemionkę i dwutlenek cyrkonu dodany został trójfluorek iterbu- zapewniający bardzo dobrą widoczność na zdjęciach rentgenowskich. Do materiału dodano AUDMA – żywicę dimetaakrylanową o dużej masie cząsteczkowej, która odpowiedzialna jest za zmniejszenie skurczu polimeryzacyjnego oraz monomer AFM odpowiadający za zmniejszenie napięcia powierzchniowego.

3M™ ESPE™ Filtek™ Bulk Fill Posterior występuje w 5 półprzeziernych kolorach najczęściej używanych w gabinetach stomatologicznych – A1, A2, A3, B1 i C2. Materiał dostępny w strzykawkach, oraz kapsułkach. Dzięki konsystencji pasty Filtek Bulk Fill Posterior doskonale adaptuje się do kształtu ubytku i pozwala na łatwe kształtowanie powierzchni żującej.

Wskazaniem do stosowania nowego materiału typu bulk fill są wypełnienia klasy I oraz II, ale także odbudowa zrębu, szynowanie, odbudowa zębów mlecznych, czy naprawy wypełnień kompozytowych, uzupełnień porcelanych oraz prac tymczasowych.

 

Protokół polimeryzacji:

 

       
   
       
       
       
       
   
       
       
       

 

 


Dzięki temu, że materiał został stworzony przy użyciu prawdziwej nanotechnologii jego wypolerowanie jest bardzo łatwe i szybkie, a połysk materiału utrzymuje się przez bardzo długi czas.

Ze względu na swoje zalety nowoczesne materiały typu bulk fill powinny znależć zastosowanie w leczeniu stomatologicznym ubytków, gdyż pozwalają na znaczne skrócenie i uproszenie zabiegu, przy jednoczesnych doskonałych właściwościach mechanicznych i dużej trwałości. Mając możliwość pracy w odcinku bocznym w mniej niż 30 minut z materiałem 3M™ ESPE™ Filtek™ Bulk Fill Posterior, nie tracąc przy tym żadnych istotnych parametrów zarówno my, jak i nasi pacjenci – wygrywamy!

 

Lek.dent Karolina August


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus
Jeden dzień w dentobusie w województwie łódzkim Lekarz

Przegląd i lakowanie zębów w szkołach, leczenie ubytków w domach dziecka i innych miejscach, gdzie nie ma dostępu do opieki stomatologicznej. W taki sposób pracuje w województwie łódzkim dentobus. Od początku funkcjonowaniu w dentobusie przebadano bl...

waiting room 548136 960 720
Jeden pacjent na godzinę - wytyczne ekspertów PTS-u Lekarz

Taki czas przyjmowania pacjentów sprawi, że nie będzie tłoku w poczekalni, co w dobie pandemii ma szczególne znaczenie. Pozwoli też na przygotowanie gabinetu po wizycie na przyjęcie kolejnego pacjenta. To wytyczne przedstawione przez Prezydium Polski...

protesty
Stomatolodzy ws. aborcji: "Na jeden dzień zamknijmy gabinety" Lekarz

Przez kraj przetaczają się fale protestów. Strajk Kobiet ma oczywiście związek z opublikowanym kilka dni temu orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu aborcji eugenicznej jako niezgodnej z konstytucją RP. W codziennych protestach, mimo trwając...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wyspa - Dentonet.pl
UK: archipelag Scilly – 140 wysp i... jeden dentysta Lekarz

W Wielkiej Brytanii o zdrowie pacjentów dba przeszło 41 300 czynnych zawodowo lekarzy dentystów. Są jednak miejsca, w których liczba stomatologów jest zaskakująco niska – przykładem tego jest archipelag Scilly. Pracuje tam tylko jeden dentysta. Poło...

gabinety w szkołach - Dentonet.pl
Szkolne gabinety stomatologiczne w gminie Morawica prawie gotowe Asysta

W szkołach w Bilczy oraz Brzezinach w gminie Morawica kończy się wyposażanie gabinetów stomatologicznych. Zaczną one pracę pod koniec marca. Ogłoszony przez ministerstwo zdrowia konkurs "Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji