Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Jama ustna odgrywa krytyczną rolę dla organizmu – wywiad

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jama ustna odgrywa krytyczną rolę dla organizmu – wywiad

Jama ustna odgrywa krytyczną rolę dla organizmu – wywiad

O tym, jaki wpływ na ogólny stan zdrowia ma zdrowie jamy ustnej, jakie wzywania stoją obecnie przed stomatologami w kontekście zdrowia jamy ustnej u osób starszych i jakie znaczenie może mieć Kongres FDI w Poznaniu w kontekście tworzenia strategii zdrowotnych w Polsce rozmawiamy z prof. Bolesławem Samolińskim, specjalistą zdrowia publicznego, założycielem i przewodniczącym Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia.

Panie Profesorze, społeczeństwo chyba nie do końca zdaje sobie sprawę, jak wiele procesów istotnych dla ogólnego stanu zdrowia człowieka zachodzi w jamie ustnej.

Prof. Bolesław Samoliński: Niestety jest to prawda i widać to również w krajowych oraz międzynarodowych aktach normatywnych. Nawet tzw. Deklaracja Organizacji Narodów Zjednoczonych w ogóle nie uwzględnia zdrowia jamy ustnej w kontekście zdrowia publicznego, koncentrując się na chorobach układu krążenia, układu pokarmowego czy cukrzycy. Tymczasem okazuje się, że to, co dzieje się jamie ustnej w istotny sposób wpływa na występowanie tych chorób i w bardzo niekorzystny sposób determinuje ich przebieg.

Jaka jest więc rola jamy ustnej dla ogólnego zdrowia człowieka?

Jama ustna odgrywa krytyczną rolę dla organizmu. To właśnie tu buduje się związek między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym organizmu, to tu buduje się odporność, w jamie ustnej rozpoznaje się wreszcie własne i cudze antygeny, czyli związki, które mamy tolerować albo atakować i odrzucać. Do tego wszystkiego dochodzi zdolność przyjmowania pokarmów, rozdrabniania ich i trawienia. W grupie osób, które mają poważne schorzenia jamy ustnej obserwujemy choroby przewodu pokarmowego, niedożywienie, wzrost skłonności do cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, a jeśli one już istnieją – wyraźne zaostrzenia ich przebiegu.

Podczas odbywającego się w ramach Kongresu FDI spotkania, dotyczącego m.in. starzenia się społeczeństwa, powiedział Pan, że zdrowie jamy ustnej w kontekście zdrowia całego organizmu to olbrzymie wyzwanie dla współczesnej stomatologii.

Powiem więcej – to nie tylko wyzwanie dla nas stomatologów, ale również dla całego narodowego programu zdrowia publicznego. Powinniśmy uwzględnić w nim zadania dotyczące wczesnego wykrywania chorób jamy ustnej, kwestie profilaktyki oraz edukacji, której zasady należy wpajać już od dzieciństwa. To, jak o jamę ustną dbają dzieci ma bowiem olbrzymi wpływ na jej stan w wieku podeszłym. Chodzi nie tylko o zdrowie, ale również o jakość życia.

A jak wygląda obecnie stan zdrowia jamy ustnej przeciętnego polskiego 70-80-latka?

Pozostawia on bardzo wiele do życzenia. Chociaż jako lekarze mamy do dyspozycji nowoczesne rozwiązania wsparcia seniorów w zakresie protetyki, to jednak nierówności w zakresie stanu zdrowia jamy ustnej czy możliwości finansowych osób w podeszłym wieku sprawiają, że nie u wszystkich można je zastosować. To z kolei rzutuje na dalsze pokolenia, bo niewłaściwe wzorce dotyczące higieny jamy ustnej u osób starszych wpływają na jej zachowanie przez dzieci i młodzież. Jest to więc problem nie tylko zdrowotny, ale i społeczny.

Czy uważa Pan, że taki przekaz, płynący z Kongresu FDI po raz pierwszy odbywającego się w Polsce, może dotrzeć do osób i instytucji, które kształtują politykę zdrowotną w naszym kraju?

Wierzę, że tak duża impreza, jaką jest Kongres FDI, niemal w całości poświęcona chorobom jamy ustnej, będzie miała wpływ na tworzenie strategii zdrowotnych w naszym kraju. Mamy w Polsce programy skierowane dla dzieci i młodzieży, brakuje tych przeznaczonych dla osób w podeszłym wieku. Najwyższy czas to zmienić.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad przeprowadził Piotr Łukaszewicz

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Studenci zostali poszkodowani? Wywiad ze studentką V roku Lekarz

- Program studiów jest dość przeładowany, nawet w normalnym trybie nauczania ciężko jest wyrobić pewne normy, dlatego to budzi moje największe obawy - czy da się nadrobić praktyczny materiał w ograniczonym czasie? Jak będą wyglądały zajęcia, dostępno...

zachowania pacjentów - Dentonet.pl
COVID-19 a przemoc domowa: jaką rolę mogą spełnić dentyści? Lekarz

Wprowadzone w ostatnich miesiącach środki zapobiegawcze w postaci dystansu społecznego oraz izolacji bez wątpienia pomogły ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Jednak jednym z niezamierzonych i negatywnych skutków ubocznych przedłużaj...

Mariusz Oboda na rynku od 30 lat [WYWIAD] Lekarz

Blisko 30 lat na rynku stomatologicznym funkcjonuje najbardziej rozpoznawalny w kraju trener rozwoju praktyk stomatologicznych w Polsce - Mariusz Oboda. Rozmawiamy o tym, czym zajmuje się firma Oboda Group, ale też rynkowej konkurencji. ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dentonet - ubytki niepróchnicowe zębów
"Zdrowa jama ustna stanowi barierę dla wielu groźnych chorób" Lekarz

Ze względu na krótki czas jaki upłynął od rozpoznania wirusa SARS-CoV-2 nie ma wciąż wystarczająco dużo informacji na temat przebiegu wywoływanej przez niego choroby COVID-19, jej przyczyn oraz powikłań. Ostatnie ustalenia Niemieckiego Towarzystwa St...

Karaś - Dentonet.pl
"W endodoncji zmieniło się wszystko, oprócz anatomii" [wywiad] Lekarz

Z dr. Bartłomiejem Karasiem – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz. Leczenie kanałowe wiąże się z generowaniem aerozolu w trakcie wykonywanych procedur. Czy przy nowych zasadach funkcjonowania gabinetów, wynikających...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres