Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jakie produkty najbardziej szkodzą zębom?

Brak komentarzy | Publikacja:
Jakie produkty najbardziej szkodzą zębom?

Jakie produkty najbardziej szkodzą zębom?

Lista produktów, które należy spożywać, aby mieć zdrowe i piękne zęby jest powszechnie znana. Mleko, nabiał, ryby morskie, świeże warzywa – od najmłodszych lat wszystkim wpaja się, że pomagają one utrzymać prawidłowy stan jamy ustnej. Należy jednak mieć także świadomość, jakie produkty najbardziej szkodzą zębom.

Najgroźniejszą oraz najbardziej powszechną chorobą zębów, powodującą ich psucie się oraz powstawanie ubytków, jest próchnica. Jej główną przyczyną jest spożywanie dużej ilości cukrów, którymi żywią się znajdujące się w jamie ustnej bakterie. Efektem metabolizmu drobnoustrojów są z kolei kwasy niszczące szkliwo. Dlatego na liście produktów, które najbardziej szkodzą zębom, znajduje się przede wszystkim żywność zawierająca duże ilości cukrów.

1. Suszone owoce

Nie dość, że zawierają ogromne ilości cukru, będącego pożywką dla szkodliwych bakterii, to dodatkowo są bardzo lepkie i łatwo przylegające do zębów. Ich pozostałości trudno usunąć bez dokładnego szczotkowania oraz użycia nici dentystycznych.

2. Landrynki i twarde cukierki

Podobnie jak w przypadku suszonych owoców, ich głównym składnikiem jest cukier, który podczas długiego ssania systematycznie dostarcza energii znajdującym się w jamie ustnej bakteriom.

3. Słodzone gazowane napoje

To bardzo groźne dla zdrowia jamy ustnej połączenie cukru oraz kwasów, które niszczą szkliwo i ułatwiają bakteriom wnikanie w głąb zębów. Co więcej, ich płynna konsystencja sprawia, że niekorzystne substancje są rozprowadzane po całej jamie ustnej.

4. Chipsy

Zawierają duże ilości cukrów prostych, niekorzystnie wpływających na stan dziąseł, a ponadto łatwo oblepiają zęby i dostają się do powierzchni międzyzębowych. Ich częste spożywanie przyczynia się także do rozwoju płytki nazębnej.

5. Kwaśne soki owocowe

Z jednej strony są pełne bardzo ważnych dla dobrej kondycji całego organizmu witamin, ale z drugiej – zawierają duże ilości zmiękczających szkliwo kwasów, które z kolei sprzyjają rozmnażaniu się bakterii.

6. Alkohol

Picie alkoholu powoduje zmniejszenie wydzielania śliny, która jest naturalnym środkiem czyszczącym zęby i wypłukującym z jamy ustnej resztki pokarmów, a także zawierającym przeciwciała zabijające szkodliwe bakterie.

7. Fast foody

Nie dość, że hot dogi czy hamburgery są źródłem mnóstwa pustych kalorii, tłuszczu oraz soli, to dodatkowo oblepiają zęby i utrudniają ich naturalne obmywanie przez ślinę. W konsekwencji prowadzi to do rozwoju szkodliwych bakterii.

8. Kawa i czarna herbata

Picie dużych ilości kawy, mocnej czarnej herbaty, a także czerwonego wina powoduje przebarwienia zębów. Na szczęście są one łatwe do usunięcia za pomocą past wybielających lub podczas wizyty u stomatologa.

AF

Fot. Didgeman, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

DSD - najbardziej etyczny sposób "sprzedaży" w stomatologii? Lekarz

Czy Digital Smile Design jest najbardziej etyczną formą "sprzedaży" w gabinecie stomatologicznym? Na to pytanie podczas swojego wykładu w ramach I Konferencji Dentonet Online odpowie dr Bartosz Cerkaski. Zapraszamy! ...

wynagrodzenia lekarzy - Dentonet.pl
Jakie wynagrodzenie dla dentystów na stażu podyplomowym? Lekarz

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia, od 1 lipca 2020 r. lekarz i lekarz dentysta na stażu podyplomowym będzie otrzymywał wynagrodzenie w kwocie 2900 zł brutto. NIL domaga się podwyższenia tej kwoty. Zgodnie z projektem rozporządzenia...

planowe leczenie - Dentonet.pl
Powrót planowego leczenia – jakie zalecenia ministerstwa? Lekarz

Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do ministra zdrowia o wydanie zaleceń niezbędnych dla przywrócenia przyjmowania pacjentów w ramach planowej opieki medycznej i badań profilaktycznych. Kilka dni temu minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował, b...

ROZWIŃ WIĘCEJ
testy na SARS-Cov-2 - Dentonet.pl
Jakie zasady zlecania testów na koronawirusa? Interwencje RPO i RPP Lekarz

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz zwrócili się do Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa w sprawie konieczności jednoznacznego określenia zasad dotyczących wystawiania zleceń n...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Jakie zasady udzielania świadczeń stomatologicznych do końca roku? Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało o niezwłoczne przedstawienie środowisku lekarzy dentystów propozycji zasad udzielania świadczeń przynajmniej na okres do końca 2020 r. Apel samorządu jest związany z brakiem odpowiedzi na pisma, jakie ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji