Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jakie choroby można wyczytać z wyglądu języka?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jakie choroby można wyczytać z wyglądu języka?

Jakie choroby można wyczytać z wyglądu języka?

O tym, że na podstawie wyglądu języka można zdiagnozować wiele groźnych chorób, wiedzieli już starożytni Chińczycy. Obecnie także zachodnioeuropejscy lekarze mają pewność, że niektóre schorzenia ogólne manifestują się w obrębie jamy ustnej i wpływają na stan i kolor języka, a niekiedy również na stan całej jamy ustnej. Mało tego – w niektórych przypadkach zmiany zachodzące na języku stanowią pierwszy objaw rozwijającej się w utajeniu choroby i wyprzedzają nawet o kilka lat (!) pierwsze symptomy patologii w innych narządach.

Do najczęściej spotykanych schorzeń ogólnozdrowotnych, mających wpływ na wygląd języka, zaliczamy cukrzycę, niedobory witaminowe, anemię, choroby endokrynologiczne, refluks żołądkowo-przełykowy, chorobę Crohna-Leśniewskiego, a także niektóre choroby genetyczne i zakaźne (np. płonicę, żółtaczkę czy opryszczkę).

Charakterystyczne przebarwienia języka
W prawidłowych warunkach język jest różowy, wilgotny, pokryty cienkim, lekko szarym nalotem, jednak w różnych stanach chorobowych może zostać czasowo lub stale przebarwiony. Charakterystyczne są zwłaszcza następujące zabarwienia:
– purpurowo-czerwone – oznacza niedobór witamin z grupy B,
– bladoczerwone, czerwone lub sine – sugeruje choroby serca,
– blade – jest typowe dla niedokrwistości,
– żywoczerwone – może oznaczać niedobór witaminy PP, złośliwą anemię, alergię lub cukrzycę,
– sine – oznacza czerwienicę, sinicę, chorobę Raynauda,
– żółte – jest charakterystyczne dla żółtaczki zastoinowej, anemii,
– język pigmentowany brązowo – ta nietypowa pigmentacja występuje w chorobach tarczycy, przewlekłej niewydolności kory nadnerczy, może być również skutkiem zażywanie heroiny

Co dzieje się z językiem, kiedy chorujemy na:
1. Cukrzycę – powierzchnia grzbietowa języka staje się wysuszona, nierówna, popękana, wygładzona. Niekiedy język może być także obłożony lub/i powiększony z widocznymi na brzegach odciskami zębów. Mogą też pojawić się dolegliwości bólowe i uczucie pieczenia.

2. Niedobory witamin – szczególnie charakterystyczne są zmiany języka przy niedoborze witaminy PP, ryboflawiny (wit. B2) i kwasu foliowego. Zmiany przy deficycie niacyny rozpoczynają się na koniuszku języka, następnie rozszerzają na boki i w końcu obejmują grzbietową część języka. W początkowym ostrym stanie dochodzi do obrzęku i przekrwienia, w dalszym – do złuszczania błony śluzowej i zaniku brodawek, w efekcie czego język staje się całkowicie wygładzony.

Natomiast niedobory witaminy B2 manifestują się powiększeniem języka i jego suchością. Język nabiera purpurowo-czerwonej barwy, na jego brzegach można dostrzec wyraźne odciski zębów. Znaczna bolesność i wysuszenie utrudniają mowę i przełykanie.
Niedobór kwasu foliowego – początkowo język jest żywoczerwony i bolesny, z czasem wygładzony i błyszczący. Dochodzi również do zaniku brodawek językowych.

3. Choroby układu pokarmowego
Przy niedoborze kwasu solnego i pepsyny błona śluzowa języka ulega zmianom zanikowym, staje się wygładzona i wyraźnie cieńsza. Natomiast w przypadku uporczywej nadkwasoty dochodzi do przerostu brodawek nitkowatych i grzybowatych.
Objawem choroby Crohna jest występowanie na języku bolesnych, dobrze odgraniczonych, kraterowatych owrzodzeń ze zgubiałymi brzegami, często pokrytych szarym nalotem.

Warto przypomnieć, że w wielu przypadkach to właśnie lekarz dentysta jako pierwszy ma do czynienia z niepokojącymi zmianami na języku – jednym z elementów badania wewnątrzustnego jest bowiem ocena jego powierzchni, koloru,, ruchomości i wielkości. Może więc się zdarzyć, że stomatolog dostrzeże niepokojące symptomy sugerujące rozwój ciężkiej choroby, która nie ma nic wspólnego z naszymi zębami. W takim przypadku zostaniemy najprawdopodobniej poproszeni o wykonanie badań dodatkowych lub wręcz skierowani do lekarza rodzinnego, by ten zweryfikował postawioną przez dentystę diagnozę.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Czyszczenie języka - Dentonet.pl
Owrzodzenia języka związane z zakażeniem SARS-CoV-2? Lekarz

Jak wynika z przeprowadzonych w ostatnim czasie badań, u części pacjentów, u których wystąpiły łagodne objawy ze strony górnych dróg oddechowych bądź nie wystąpiły one w ogóle, w ciągu kilku dni od zakażenia SARS-CoV-2 rozwinęło się owrzodzenie język...

elektroniczne wnioski do ZUS - Dentonet.pl
Wnioski o wsparcie z ZUS-u można składać tylko elektronicznie Lekarz

Od 24 czerwca 2020 r. wnioski o wsparcie ZUS-u w ramach tzw. tarcz antykryzysowych składać można wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wnioski złożone w inny sposób (papierowo, mailowo, przez ePUAP) nie będą rozpat...

maseczka - Dentonet.pl
Czy zwykłe maseczki można sterylizować? Niewykluczone! Lekarz

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wzięli udział w projekcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej związanym z radiacyjną sterylizacją masek ochronnych. W czwartek Agencja planuje wirtualną konferencję na temat wyników tego projektu. Profesorowie P...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Plazmocytarne zapalenie błon śluzowych języka u 14-latka Lekarz

Plazmocytarne zapalenie błon śluzowych (ang. plasma cell mucositis, PCM)  jest zaburzeniem idiopatycznym (niekiedy także izolowane PCM), histologicznie charakteryzującym się gęstymi naciekami limfocytów i komórek plazmatycznych w błonie śluzowej. Zmi...

środki do dezynfekcji - Dentonet.pl
Środków do dezynfekcji nie można już wywozić z Polski Lekarz

W środę 11 marca minister zdrowia zaktualizował listę leków i wyrobów objętych zakazem wywożenia z kraju. Jest na niej 1578 pozycji, m.in. leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także środki do dezynfekcji. Jak informuje PAP, powołując się na wpi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres