Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jaką pastę do zębów wybrać?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jaką pastę do zębów wybrać?

Jaką pastę do zębów wybrać?

Pasta do zębów to podstawowy środek utrzymujący higienę zębów oraz jamy ustnej. W sklepach znaleźć można mnóstwo produktów, które mają rozmaite właściwości, a bez podstawowej wiedzy na temat różnic między nimi, zakup tej odpowiedniej bywa nie lada problemem. Podpowiadamy, jaką pastę do zębów wybrać.

Podstawowa zasada dotycząca wyboru pasty do zębów głosi, że powinna ona być dopasowana do stanu zdrowia zębów i jamy ustnej oraz ewentualnych problemów, z jakimi się borykamy. Pasta może wybielać zęby, w zaawansowany sposób chronić przed próchnicą, usuwać płytkę nazębną, a także chronić dziąsła. Odpowiedzi na pytanie, jaką pastę do zębów wybrać, udzieli także każdy stomatolog.

Pasty przeciw próchnicy to jeden z najpopularniejszych rodzajów tego produktu. Zazwyczaj zawierają one związki fluoru (m.in. fluorek sodu oraz fluorek cyny), które pomagają w remineralizacji szkliwa. W trakcie szczotkowania zębów fluor wnika w szkliwo i zwiększa jego odporność na działanie bakterii oraz kwasów powodujących próchnicę. Aby fluor działał sposób optymalny, należy szczotkować zęby co najmniej 2 razy dziennie przez 2-3 minuty.

Udowodnione działanie przeciwpróchnicze mają także pasty do zębów z ksylitolem. Są one polecane wszystkim osobom, które nadmierne spożywanie fluoru (znajduje się on bowiem także w wodzie oraz niektórych pokarmach) przypłaciły chorobą, zwaną fluorozą. Objawia się ona pojawianiem się na zębach nieestetycznych przebarwień, a w cięższych stadiach – problemami kostno-stawowymi. Wówczas pacjentom zaleca się stosowania past z ksylitolem, który ma właściwości hamujące rozwój szkodliwych bakterii oraz podnoszące pH w jamie ustnej.

Coraz częściej wybieranym przez Polaków produktem jest pasta do zębów nadwrażliwych. Jeżeli znajdujące się na zębach szkliwo jest bardzo cienkie lub porowate, kwaśne lub zimne potrawy prowadzą do podrażnienia znajdującej się głębiej mocno unerwionej miazgi, co bywa bardzo bolesne. Wówczas wybrać należy specjalistyczną pastę, która tworzy na zębach dodatkową warstwę ochronną i uszczelnia ujścia kanalików zębiny.

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób, a w jego osiągnięciu pomagają specjalne pasty wybielające. Ich główną właściwością jest usuwanie osadu i przebarwień z zębów oraz przywracanie im naturalnego koloru. Zazwyczaj zawierają one w swoim składzie mechaniczne substancje ścierające, takie jak pirofosforany lub krzemionka, a także wybielające związki chemiczne, np. nadtlenek wodoru. Warto pamiętać, że pasty wybielające usuwają jedynie zewnętrzne przebarwienia, a ich długotrwałe stosowanie może uszkodzić szkliwo i przyczynić się do nadwrażliwości zębów.

Specjalistycznie działającym produktem są pasty chroniące dziąsła. Zaleca się je osobom, które borykają się z bólem dziąseł, ich zaczerwieniem oraz krwawieniem podczas szczotkowania. Są to bardzo groźne objawy, mogące prowadzić do poważnej choroby zwanej parodontozą, która niekiedy kończy się nawet przedwczesną utratą zębów. Pasty chroniące dziąsła zawierają składniki przyspieszające gojenie, ograniczające odkładanie się płytki nazębnej, a także naturalne wyciągi z działających odkażająco oraz przeciwbakteryjnie ziół, np. tymianku lub rumianku.

Dużą popularnością cieszą się także pasty do zębów odświeżające oddech. W ich skład wchodzą rozmaite substancje hamujące działanie bakterii beztlenowych, które nader chętnie zbierają się na tylnej części języka, a których wynikiem metabolizmu są nieprzyjemnie pachnące związki siarki. Dodatkowo, pasty odświeżające uzupełnia się o wyciągi z mięty, eukaliptusa lub owoców cytrusowych.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

cukrzyca - Dentonet.pl
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jaka jest rola stomatologów? Lekarz

Przypadający na 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą to okazja, aby zwrócić uwagę stomatologów na zależność pomiędzy stanem zdrowia jamy ustnej a jedną z chorób cywilizacyjnych – cukrzycą. Projekt badawczy zrealizowany w ostatnim czasie w Aus...

pasta do zębów - Dentonet.pl
Lipno: ukradł pastę do zębów, wpadł… z narkotykami Lekarz

Policjanci z Lipna przyjęli zawiadomienie o kradzieży w sklepie dwóch kartonów pasty do zębów. Po ustaleniu adresu sprawcy, funkcjonariusze udali się do mieszkania podejrzewanego, aby dokonać przeszukania. Złodziej zdążył już upłynnić ukradziony towa...

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
rak szyi i głowy - Dentonet.pl
Nowotwory nie tylko w jamie ustnej - jaka jest rola dentysty? Lekarz

Lekarz dentysta ma doskonałe warunki do dokładnego obejrzenia pacjenta pod kątem zmian nowotworowych. Przy czym nie należy ograniczać się jedynie do kontroli jamy ustnej pacjenta, o czym w kontekście lekarzy dentystów mówi się najczęściej. - Większo...

sterylizator do szczoteczek - Dentonet.pl
Powstał domowy sterylizator do szczoteczek do zębów Asysta

Marka Oclean zaprezentowała swój pierwszy domowy sterylizator do szczoteczek do zębów. Można go kupić w serwisie Aliexpress. Urządzenie ma wymiary 12,1 x 6,7 x 5,6 cm, a jego obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego. We wnętrzu sterylizatora z...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres