Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Jaka pasta dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka próchnicy?

Brak komentarzy | Publikacja:
Jaka pasta dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka próchnicy?

Jaka pasta dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka próchnicy?

W powszechnym użyciu są pasty z zawartością 1500 ppm fluoru. To ilość wystarczająca w profilaktyce próchnicy. A jakie pasty należy stosować w celach leczniczych?

Tematem tym zajęli się badacze z Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a konkretnie: Kaja Orłowska, Urszula Kaczmarek, Bogna Kłaniecka i Andżelika Szymonajtis.

Celem ich pracy była ocena retencji fluoru w ślinie po jednorazowym szczotkowaniu zębów pastą z wysoką i standardową zawartością fluoru.

Badaniem objęto 59 osób w wieku 21-24 lat.

 

 

Wartości średnie poszczególnych past wykazują większy poziom fluoru w ślinie po szczotkowaniu pastą Duraphat 5000, w stosunku do wartości uzyskanych po szczotkowaniu pastą Colgate Total Pro-Gum Health przedstawione w tabeli poniżej.

 

 

Badani – ochotnicy szczotkowali zęby pastą Duraphat, grupa A  (n=30) lub pastą Pro Gum Health, grupa B (n=24) w standardowej ilości (długość pasma pasty 1 cm) przez 1 minutę i po zakończeniu nie płukali jamy ustnej wodą.

Obydwie pasty zawierają fluorek sodu, pasta Duraphat w ilości 5000 ppm, a pasta Pro Gum Health 1450 ppm.

Poziom fluoru w ślinie zbadano za pomocą jonowoselektywnej elektrody typu 9609 BN w ilości oznaczano 5-krotnie przed szczotkowaniem (badanie 0) i po upływie 15, 30, 60 i 120 minut od zakończenia szczotkowania (badanie 1-4).

W wyniku badania stwierdzono, że wartości średnie poszczególnych past wykazują większy poziom fluoru w ślinie po szczotkowaniu pastą Duraphat 5000, w stosunku do wartości uzyskanych po szczotkowaniu pastą Colgate Total Pro-Gum Health.

W grupie A wyjściowo (badanie 0) średni poziom fluoru w ślinie wynosił 0,18±0,11 ppm, a w grupie B 0,15±0,13 ppm.

Po upływie 15 min od szczotkowania (badanie 1) poziom ten wzrastał w grupie A ok. 32-krotnie do wartości 5,73±3,91 ppm, natomiast w grupie B ok. 11-krotnie do wartości 1,59±1,24 ppm.

Po upływie kolejnych 15 min (badanie 2) wartości wynosiły odpowiednio 1,92±1,24 ppm i 0,53±0,45 ppm (ok. 11-krotny i 3,5-krotny wzrost w odniesieniu do badania 0).

W badaniu 3 po upływie 60 min. stwierdzono zmniejszenie retencji fluoru, w grupie A do wartości 0,47±0,44 ppm, 3-krotnie wyższej od wartości wyjściowej, a w grupie B jedynie nieznacznie wyższy poziom średnio o 0,01 ppm.

Po upływie 2 godzin od szczotkowania (badanie 4) w obu grupach zaobserwowano poziom fluoru w ślinie zbliżony do wyjściowego.

 

Wnioski z badania przedstawiają się następująco:

1. Schemat retencji fluoru w ślinie w funkcji czasu po użyciu obu past był podobny.
2. Użycie pasty z wysoką zawartością fluoru w porównaniu z pastą o konwencjonalnej zawartości fluoru powodowało istotnie wyższy poziom uwalnianego fluoru w ślinie utrzymujący się przez dłuższy czas.
3. Większy dowóz fluorków za pośrednictwem leczniczej pasty do zębów Duraphat jest istotny u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka próchnicy.
4. Wysokie stężenie fluoru w paście powoduje wzrost koncentracji fluoru w środowisku jamy ustnej w porównaniu z konwencjonalną pastą fluorkową, co zmniejsza procesy demineralizacyjne, a zwiększa remineralizacyjne, zapewniając udowodniony klinicznie efekt kariostatyczny.

 


[materiał promocyjny]


POWIĄZANE ARTYKUŁY

cukrzyca - Dentonet.pl
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jaka jest rola stomatologów? Lekarz

Przypadający na 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą to okazja, aby zwrócić uwagę stomatologów na zależność pomiędzy stanem zdrowia jamy ustnej a jedną z chorób cywilizacyjnych – cukrzycą. Projekt badawczy zrealizowany w ostatnim czasie w Aus...

gabinety w Szkocji - Dentonet.pl
Szkocja: dentyści dołączają do dużej grupy stomatologicznej Lekarz

Największa sieć skupiająca prywatne gabinety dentystyczne na terenie Szkocji poinformowała o znaczącym wzroście liczby stomatologów, którzy od czasu zniesienia blokady z powodu COVID-19 wyrażają zainteresowanie przyłączeniem się do grupy. Clyde Munr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

rak szyi i głowy - Dentonet.pl
Nowotwory nie tylko w jamie ustnej - jaka jest rola dentysty? Lekarz

Lekarz dentysta ma doskonałe warunki do dokładnego obejrzenia pacjenta pod kątem zmian nowotworowych. Przy czym nie należy ograniczać się jedynie do kontroli jamy ustnej pacjenta, o czym w kontekście lekarzy dentystów mówi się najczęściej. - Większo...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji