Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Jaka pasta dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka próchnicy?

Brak komentarzy | Publikacja:
Jaka pasta dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka próchnicy?

Jaka pasta dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka próchnicy?

W powszechnym użyciu są pasty z zawartością 1500 ppm fluoru. To ilość wystarczająca w profilaktyce próchnicy. A jakie pasty należy stosować w celach leczniczych?

Tematem tym zajęli się badacze z Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a konkretnie: Kaja Orłowska, Urszula Kaczmarek, Bogna Kłaniecka i Andżelika Szymonajtis.

Celem ich pracy była ocena retencji fluoru w ślinie po jednorazowym szczotkowaniu zębów pastą z wysoką i standardową zawartością fluoru.

Badaniem objęto 59 osób w wieku 21-24 lat.

 

 

Wartości średnie poszczególnych past wykazują większy poziom fluoru w ślinie po szczotkowaniu pastą Duraphat 5000, w stosunku do wartości uzyskanych po szczotkowaniu pastą Colgate Total Pro-Gum Health przedstawione w tabeli poniżej.

 

 

Badani – ochotnicy szczotkowali zęby pastą Duraphat, grupa A  (n=30) lub pastą Pro Gum Health, grupa B (n=24) w standardowej ilości (długość pasma pasty 1 cm) przez 1 minutę i po zakończeniu nie płukali jamy ustnej wodą.

Obydwie pasty zawierają fluorek sodu, pasta Duraphat w ilości 5000 ppm, a pasta Pro Gum Health 1450 ppm.

Poziom fluoru w ślinie zbadano za pomocą jonowoselektywnej elektrody typu 9609 BN w ilości oznaczano 5-krotnie przed szczotkowaniem (badanie 0) i po upływie 15, 30, 60 i 120 minut od zakończenia szczotkowania (badanie 1-4).

W wyniku badania stwierdzono, że wartości średnie poszczególnych past wykazują większy poziom fluoru w ślinie po szczotkowaniu pastą Duraphat 5000, w stosunku do wartości uzyskanych po szczotkowaniu pastą Colgate Total Pro-Gum Health.

W grupie A wyjściowo (badanie 0) średni poziom fluoru w ślinie wynosił 0,18±0,11 ppm, a w grupie B 0,15±0,13 ppm.

Po upływie 15 min od szczotkowania (badanie 1) poziom ten wzrastał w grupie A ok. 32-krotnie do wartości 5,73±3,91 ppm, natomiast w grupie B ok. 11-krotnie do wartości 1,59±1,24 ppm.

Po upływie kolejnych 15 min (badanie 2) wartości wynosiły odpowiednio 1,92±1,24 ppm i 0,53±0,45 ppm (ok. 11-krotny i 3,5-krotny wzrost w odniesieniu do badania 0).

W badaniu 3 po upływie 60 min. stwierdzono zmniejszenie retencji fluoru, w grupie A do wartości 0,47±0,44 ppm, 3-krotnie wyższej od wartości wyjściowej, a w grupie B jedynie nieznacznie wyższy poziom średnio o 0,01 ppm.

Po upływie 2 godzin od szczotkowania (badanie 4) w obu grupach zaobserwowano poziom fluoru w ślinie zbliżony do wyjściowego.

 

Wnioski z badania przedstawiają się następująco:

1. Schemat retencji fluoru w ślinie w funkcji czasu po użyciu obu past był podobny.
2. Użycie pasty z wysoką zawartością fluoru w porównaniu z pastą o konwencjonalnej zawartości fluoru powodowało istotnie wyższy poziom uwalnianego fluoru w ślinie utrzymujący się przez dłuższy czas.
3. Większy dowóz fluorków za pośrednictwem leczniczej pasty do zębów Duraphat jest istotny u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka próchnicy.
4. Wysokie stężenie fluoru w paście powoduje wzrost koncentracji fluoru w środowisku jamy ustnej w porównaniu z konwencjonalną pastą fluorkową, co zmniejsza procesy demineralizacyjne, a zwiększa remineralizacyjne, zapewniając udowodniony klinicznie efekt kariostatyczny.

 


[materiał promocyjny]


POWIĄZANE ARTYKUŁY

główne 11
Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

fusion medical animation EAgGqOiDDMg unsplash
Powstaje kalkulator ryzyka zachorowania na COVID-19 Lekarz

Kalkulator ryzyka – system opracowany na Politechnice Śląskiej w Gliwicach przy współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu – pomoże we wstępnym wykluczeniu COVID-19 wśród osób z objawami typowymi także dla innych chorób. Naukowcy z Poli...

asystentka - Dentonet.pl
Ryzyka w pracy higienistki i asystentki a ochrona ubezpieczeniowa Asysta

Pracując bezpośrednio z pacjentem i wykonując czynności medyczne, higienistki i asystentki stomatologiczne są narażone na wiele zagrożeń – ryzyko błędu popełnionego podczas zabiegu i związane z nim roszczenia finansowe ze strony pacjenta, zniszczenie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
NRL: "Należy natychmiast wznowić szczepienia grupy 0" Lekarz

Prezes NRL prof. Andrzej Matyja zwrócił się z apelem do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i pełnomocnika rządu ds. szczepień przeciwko COVID-19 Michała Dworczyka o natychmiastowe wznowienie szczepień w tzw. grupie 0. Zdaniem samorządu, oburzające...

mlotek sadowy szary
Surowsze kary za błędy medyczne? "Leczmy bez nadmiernego ryzyka" Lekarz

23 czerwca 2020 r. odbyło się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz konwentu prezesów Okręgowych Rad Lekarskich, podczas którego poruszono aktualną sytuację związaną z podpisaniem przez prezydenta tzw. tarczy antykryzysowe...

zeby wrazliwe
Zęby wrażliwe – jaka pasta do codziennego mycia będzie najlepsza? Pacjent

Według niektórych statystyk, zęby wrażliwe to przypadłość, z którą borykać się może nawet co druga osoba. Zazwyczaj objawia się ona przenikliwym bólem zębów w reakcji na kontakt z zimnem lub ciepłem. Jedną z najważniejszych metod leczenia nadwrażliwo...

papierosy - Dentonet.pl
Papierosy i alkohol - główne czynniki ryzyka raka głowy i szyi Lekarz

Wielu mieszkańców Polski umiera zbyt wcześnie, zwłaszcza z powodu nowotworów. Eksperci NIZP-PZH wskazują na pilną potrzebę wzmocnienia działań prewencyjnych w odniesieniu do chorób nowotworowych, zwłaszcza że 90-95% wszystkich nowotworów powodowanych...

edukacja - Dentonet.pl
Edukacja pacjentów to za mało - jak jeszcze zapobiegać próchnicy? Asysta

Edukacja pacjentów w zakresie zapobiegania próchnicy to za mało – dowodzą naukowcy z Cochrane Public Health Group. Konieczne są również zabiegi fluoryzacyjne oraz ograniczenie spożycia cukru.O badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Cochrane Pub...

gabinety w Szkocji - Dentonet.pl
Szkocja: dentyści dołączają do dużej grupy stomatologicznej Lekarz

Największa sieć skupiająca prywatne gabinety dentystyczne na terenie Szkocji poinformowała o znaczącym wzroście liczby stomatologów, którzy od czasu zniesienia blokady z powodu COVID-19 wyrażają zainteresowanie przyłączeniem się do grupy. Clyde Munr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji