Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Jak zweryfikować (nie)ubezpieczonego pacjenta?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak zweryfikować (nie)ubezpieczonego pacjenta?

Jak zweryfikować (nie)ubezpieczonego pacjenta?

Od 1 stycznia 2013 roku wszystko miało być łatwo, lekko i przyjemnie.

Testowany właśnie Centralny Wykaz Ubezpieczonych miał zdjąć z lekarza i lekarza dentysty ryzyko leczenia pacjenta nieubezpieczonego.

Weryfikacja ma następować jedynie poprzez sprawdzenie numeru PESEL pacjenta, czy dana osoba jest do bezpłatnej porady/zabiegu uprawniona, czy też nie.

Choć testowanie CWU przebiega ponoć pomyślnie, to jednak pojawiło się sporo wątpliwości. Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców w Ochronie Zdrowia, stwierdziła ostatnio, że w systemie nie jest ujętych około 4 mln pacjentów. Większość z nich jest zapewne uprawniona do bezpłatnych świadczeń – zapewnia pani prezes, ale i tak może być z tym problem.

Z kolei Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia, utrzymuje, że resort opracowuje rozwiązania w kwestii wyjaśniania statusu pacjenta. W tym celu ma być w całym kraju dodatkowo zatrudnionych ok. 100 osób, które zajmą się wyjaśnianiem, czy pacjent ma uprawnienia do bezpłatnego leczenia.

Co zatem robić z pacjentem, którego nie ma w CWU lub figuruje jako nieubezpieczony?

– Informacja o braku uprawnień nie może powodować automatycznej odmowy udzielania świadczenia – twierdzi Marcin Pakulski, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jest jednak wyjście z tej sytuacji, gdyż w takim wypadku pacjent może złożyć specjalne oświadczenie, w którym potwierdzi, że jest ubezpieczony.

– Złożenie takiego oświadczenia i zawiadomienie o tym NFZ automatycznie oznacza, że fundusz bierze na siebie odpowiedzialność za wyjaśnienie w sytuacji, gdy okaże się, że oświadczenie jest nieprawdziwe – uspakaja wiceprezes NFZ.

Oznacza to ni mniej ni więcej, że jeśli nawet pacjent poda fałszywe dane, to złożone przez niego oświadczenie jest rękojmią dla świadczeniodawcy, że NFZ rozliczy wykonane świadczenie.

Jeden z kolegów dentystów, mających kontrakt z NFZ, powiedział nam, że nawet jeśli po 1 stycznia 2013 jego pacjent będzie figurował w CWU jako uprawniony do nieodpłatnego świadczenia, to i tak weźmie od niego dodatkowo oświadczenie.

 

opr.tch


POWIĄZANE ARTYKUŁY

eWUŚ - Dentonet.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia: system eWUŚ ma problemy techniczne Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w związku z problemami technicznymi systemu eWUŚ mogą występować przerwy w dostępie do systemu. Prowadzone są prace nad przywróceniem systemu do pełnej funkcjonalności. Fundusz przypomina, że w przypadku bra...

zgoda małoletniego pacjenta na leczenie - Dentonet.pl
RPP o prawie małoletniego pacjenta do wyrażenia zgody na leczenie Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że w przypadku pacjentów małoletnich po ukończeniu 16. roku życia wymagana jest podwójna zgoda na leczenie – zarówno małoletniego pacjenta, jak i jego rodzica (przedstawiciela ustawowego). Jak czytamy w komunikacie...

zakażenie koronawirusem w gabinecie - Dentonet.pl
Zakażenia w gabinecie. "Ciężar dowodowy spoczywa na pacjencie". Lekarz

Na infolinię Rzecznika Praw Obywatelskich zadzwonił pacjent, którego przed wejściem do przychodni poproszono o podpisanie dokumentu dotyczącego zrzeczenia się roszczeń z tytułu ewentualnego zakażenia koronawirusem. Wymaganie przez placówkę takich ośw...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ortodoncja - Dentonet.pl
Ortodoncja w czasach pandemii - NIL pyta o zasady leczenia Lekarz

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Cisło skierował do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia pismo, w którym pyta o zasady udzielania gwarantowanych świadczeń ortodontycznych dla dzieci i młodzieży w czasie zagrożenia koronawirusem. Jak poinf...

e-recepta - Dentonet.pl
106 mln e-recept od maja 2018 roku, czas na e-skierowanie Lekarz

8 stycznia br. e-recepta zastąpiła tradycyjną papierową receptę. Od maja 2018 r. (od początku pilotażu) wystawiono już ponad 106 mln elektronicznych recept, z tego ponad 40 mln tylko w ciągu pierwszego miesiąca jej obowiązywania. W tym czasie najwięc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres