Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Sprawdzone sposoby łagodzenia nadwrażliwości zębów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Sprawdzone sposoby łagodzenia nadwrażliwości zębów

Sprawdzone sposoby łagodzenia nadwrażliwości zębów

Według niektórych statystyk, nadwrażliwość zębów to schorzenie, które dotyczy ponad 40% populacji. W Polsce cierpi na nią około 30% ludności, częściej kobiety niż mężczyźni. Ból zębów w reakcji na ciepło, zimno, smak słodki lub kwaśny można jednak skutecznie zminimalizować. Podpowiadamy, jak zwalczyć nadwrażliwość zębów.

Nadwrażliwość zębów to choroba, objawiająca się przenikliwym bólem podczas spożywania zimnych, gorących, słodkich i kwaśnych pokarmów, a nawet podczas głębokiego oddechu przez usta, zwłaszcza zimą. Dochodzi do niej na skutek odsłonięcia zębiny, czyli bardzo silnie unerwionej tkanki, znajdującej się pod szkliwem. W zębinie umieszczone są tzw. kanaliki zębowe – podłużne otwory, przez które przebiegają nerwy. Jeśli zostaną one odsłonięte, nerwy mogą być drażnione przez czynniki zewnętrze. Do odsłonięcia kanalików zębowych dochodzi najczęściej na skutek recesji dziąseł lub uszkodzeń szkliwa. Może to być efekt nieprawidłowej higieny jamy ustnej (zazwyczaj polegającej na używaniu szczoteczki o twardym włosiu, past do zębów o wysokim współczynniku ścieralności oraz zbyt mocnym szorowaniu zębów), nałogowego zaciskania lub zgrzytania zębami, chorób przyzębia, częstego spożywania kwaśnych i słodkich pokarmów lub chorób objawiających się częstymi wymiotami.

Wielu pacjentów z tego typu problemami zastanawia się, jak zwalczyć nadwrażliwość zębów. Najlepiej oczywiście udać się do stomatologa, który przeprowadzi kompleksowe badanie jamy ustnej oraz dobierze odpowiednie dla danego pacjenta metody leczenia choroby. Istnieje jednak sporo prostych zasad, których przestrzeganie pomoże znacznie zminimalizować przykre objawy związane z nadwrażliwością zębów.

Najważniejszym oraz najskuteczniejszym sposobem zwalczania nadwrażliwości zębów jest właściwa higiena jamy ustnej. Zęby należy myć po każdym posiłku, a co najmniej 2 razy dziennie, przez około 2-3 minuty. Bardzo istotną sprawą jest dobór odpowiedniej techniki szczotkowania – należy zrezygnować z mycia zębów techniką poziomą (czyli na boki), ponieważ może ona powodować cofanie się dziąseł. Przy nadwrażliwości wskazana jest technika wymiatająca, czyli poruszanie szczoteczką od dziąseł do koron. Należy oczywiście pamiętać o prawidłowej sile mycia. Mówiąc wprost, mycie zębów nie powinno przypominać szorowania podłogi. W przypadku higieny jamy ustnej siła wcale nie jest równoznaczna ze skutecznością. Szczoteczkę (koniecznie o miękkim włosiu) należy delikatnie dociskać do powierzchni zębów. Można również zdecydować się na szczoteczkę elektryczną, która dokładnie oczyszcza zęby z płytki, ale równocześnie jest bezpieczna dla szkliwa oraz dziąseł. Higienę jamy ustnej trzeba uzupełnić o stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust.

Równie ważny jest dobór preparatów do higieny jamy ustnej. Osoby borykające się z nadwrażliwością zębów nie powinny sięgać po pasty o wysokim współczynniku ścieralności (np. pasty wybielające oraz pasty dla palaczy). Zawarte w nich drobinki substancji ściernych mogą bowiem uszkadzać szkliwo i jeszcze bardziej pogłębiać dolegliwości. Odpowiednie dla nich są specjalne pasty do zębów nadwrażliwych, o współczynniku ścieralności pomiędzy 30 a 70. Informacje na ten temat znaleźć można zazwyczaj na opakowaniach. Pasta powinna również posiadać stosunkowo wysokie stężenie fluoru, który wzmacnia oraz remineralizuje szkliwo.

Istotną kwestią w zwalczaniu nadwrażliwości zębów jest także odpowiednia dieta. Warto zrezygnować ze wszystkich potraw, których spożywanie powoduje dolegliwości bólowe, czyli dań bardzo zimnych i gorących, kwaśnych owoców i soków, a także słodyczy oblepiających zęby. Wskazane jest za to wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w wapń (mleko i jego przetwory), fluor (zielona herbata), witaminę A (marchew), C (papryka, pomidory) oraz koenzym Q10 (brokuł). Wszystkie te składniki pozytywnie wpływają na zdrowie zębów i jamy ustnej, wzmacniają szkliwo i dziąsła, a także poprawiają ogólną odporność organizmu. Wszelkie słodzone napoje gazowane należy zastąpić herbatkami ziołowymi oraz niegazowaną wodą mineralną.

W zwalczaniu nadwrażliwości zębów nieocenione są ponadto profesjonalne zabiegi lecznicze oferowane przez współczesną stomatologię. Dentysta może np. przeprowadzić fluoryzację zębów, zamknąć odsłonięte kanaliki zębowy specjalnym materiałem uzupełniającym czy zastosować preparaty minimalizujące objawy nadwrażliwości. Jeśli nadwrażliwość jest spowodowana bruksizmem lub chorobami przyzębia, dużą poprawę przynosi już wyleczenie nadrzędnych schorzeń.

Nadwrażliwość – jakie metody leczenia są najskuteczniejsze? Na to pytanie odpowiada dr Adriana Barylyak z Uniwersytetu Medycznego we Lwowie. Jej zdaniem, jedną ze skuteczniejszych metod leczenia nadwrażliwości jest użycie lasera.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...

kwaśne napoje - Dentonet.pl
Clinical Oral Investigations: słodkie i kwaśne napoje niszczą zęby Asysta

Jak poinformowano w piśmie „Clinical Oral Investigations” słodkie i kwaśne napoje mają bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia zębów, niszcząc szkliwo oraz zębinę.W artykule przytoczono wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College Lon...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

Choroby dziąseł - jak im zapobiegać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Choroby dziąseł nie są jedynie problemem miejscowym. Badania udowodniły, że zapalenia przyzębia i parodontoza mogą sprzyjać występowaniu schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, zaogniać przebieg cukrzycy, a w przypadku kobiet ciężarnych niekie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres