Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jak wywrzeć dobre wrażenie?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak wywrzeć dobre wrażenie?

Jak wywrzeć dobre wrażenie?

Na pewno dzięki zdrowemu i pięknemu uzębieniu – twierdzą dr Jonathan Timothy Newton, wykładowca psychologii z Kings and St. Thomas Dental Institute oraz prof. Peter G. Robinson z Sheffield Dental School. Obydwaj naukowcy przeprowadzili badania na losowo wybranej grupie 201 osób.

Osobom tym pokazywano 4 zdjęcia twarzy osób uśmiechniętych i eksponujących zdrowe i ładne uzębienie. Następnie, nie zmieniając reszty twarzy, zdjęcia te poddano komputerowej obróbce. Zmieniono nieco uzębienie, polegające na dodaniu śladów nie leczonej próchnicy w górnej prawej dwójce oraz przebarwieniu górnej lewej dwójki, udającej martwy ząb.

Tak zmodyfikowane zdjęcia pokazano wspomnianej grupie 201 osób, z prośbą o ocenę pozycji społecznej, zdolności intelektualnych, kompetencji zawodowych oraz psychologicznych zdolności adaptacyjnych tak przedstawionych 4 osób. Jedyną informację, jaką otrzymali badani było to, że zdjęcia twarzy przedstawiają ludzi pracującej w dużej organizacji.

Analiza wyników badań ujawniła, że badani łączyli fakt posiadania nie leczonych na próchnicę oraz przebarwionych zębów z niższym poziomem społecznym i intelektualnym oraz mniejszymi kompetencjami przedstawionych tak ludzi.

Odwrotnie, pokazane oryginalne zdjęcia twarzy bez śladów jakichkolwiek chorób uzębienia wskazywały (wg. badanych) na ludzi o pewnym (wyższym) statusie społecznym, wyższym poziomie intelektualnym i o lepszych możliwościach adaptacyjnych w społeczeństwie.

Z przeprowadzonych badań naukowcy wyciągnęli wnioski, że wobec braku innych informacji na temat badanych osób (poza zdjęciami twarzy i uzębienia), same ślady chorób uzębienia i zaniedbań w estetyce wpływają w znaczący sposób na nasze negatywne postrzeganie osoby, którą widzimy po raz pierwszy.

Stwierdzili również, że fakt ten może mieć znaczący wpływ na całe nasze życie np. przy wyborze życiowego partnera, w stosunkach międzyludzkich w miejscu pracy i nauki, przy poszukiwaniu pracy itp.

– Wyniki badań są istotne, albowiem chorobom uzębienia można zapobiegać a widoczne efekty próchnicy można łatwo wyeliminować poprzez leczenie stomatologiczne i stomatologiczne zabiegi estetyczne – powiedział prof. Robinson.

 

 

(inf.wł.)
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kursy specjalizacyjne - Dentonet.pl
Kursy edukacyjne dla dentystów – dobre praktyki od NRL Lekarz

Naczelna Rada Lekarska opublikowała listę dobrych praktyk dotyczących organizacji wydarzeń edukacyjnych w ramach doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów – tak, aby odbywało się ono w sposób obiektywny, oparty na wiedzy medycznej, wolny od...

Dobre zdjęcie? W magiczną godzinę! [wakacyjny konkurs foto] Lekarz

Odejdźmy od kanonu zdjęć z wakacji! Idealnym, a niedocenianym czasem na robienie pięknych letnich fotografii są magiczne godziny - "błękitna", czyli ze wschodem słońca oraz "złota", podczas jego zachodu. Zacznij dostrzegać moc słonecznego światła! Z ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres