Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jak wywrzeć dobre wrażenie?

Publikacja:
Jak wywrzeć dobre wrażenie?

Jak wywrzeć dobre wrażenie?

Na pewno dzięki zdrowemu i pięknemu uzębieniu – twierdzą dr Jonathan Timothy Newton, wykładowca psychologii z Kings and St. Thomas Dental Institute oraz prof. Peter G. Robinson z Sheffield Dental School. Obydwaj naukowcy przeprowadzili badania na losowo wybranej grupie 201 osób.

Osobom tym pokazywano 4 zdjęcia twarzy osób uśmiechniętych i eksponujących zdrowe i ładne uzębienie. Następnie, nie zmieniając reszty twarzy, zdjęcia te poddano komputerowej obróbce. Zmieniono nieco uzębienie, polegające na dodaniu śladów nie leczonej próchnicy w górnej prawej dwójce oraz przebarwieniu górnej lewej dwójki, udającej martwy ząb.

Tak zmodyfikowane zdjęcia pokazano wspomnianej grupie 201 osób, z prośbą o ocenę pozycji społecznej, zdolności intelektualnych, kompetencji zawodowych oraz psychologicznych zdolności adaptacyjnych tak przedstawionych 4 osób. Jedyną informację, jaką otrzymali badani było to, że zdjęcia twarzy przedstawiają ludzi pracującej w dużej organizacji.

Analiza wyników badań ujawniła, że badani łączyli fakt posiadania nie leczonych na próchnicę oraz przebarwionych zębów z niższym poziomem społecznym i intelektualnym oraz mniejszymi kompetencjami przedstawionych tak ludzi.

Odwrotnie, pokazane oryginalne zdjęcia twarzy bez śladów jakichkolwiek chorób uzębienia wskazywały (wg. badanych) na ludzi o pewnym (wyższym) statusie społecznym, wyższym poziomie intelektualnym i o lepszych możliwościach adaptacyjnych w społeczeństwie.

Z przeprowadzonych badań naukowcy wyciągnęli wnioski, że wobec braku innych informacji na temat badanych osób (poza zdjęciami twarzy i uzębienia), same ślady chorób uzębienia i zaniedbań w estetyce wpływają w znaczący sposób na nasze negatywne postrzeganie osoby, którą widzimy po raz pierwszy.

Stwierdzili również, że fakt ten może mieć znaczący wpływ na całe nasze życie np. przy wyborze życiowego partnera, w stosunkach międzyludzkich w miejscu pracy i nauki, przy poszukiwaniu pracy itp.

– Wyniki badań są istotne, albowiem chorobom uzębienia można zapobiegać a widoczne efekty próchnicy można łatwo wyeliminować poprzez leczenie stomatologiczne i stomatologiczne zabiegi estetyczne – powiedział prof. Robinson.

 

 

(inf.wł.)
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

LDEK - Dentonet.pl
Dobre wyniki absolwentów UMB na egzaminie LDEK Lekarz

Czołowe miejsca na Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym (LDEK) w sesji jesiennej 2021 r. uzyskali absolwenci kierunku Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W jesiennej edycji LDEK-u absolwenci białostockiej uczelni zaję...

komunikacja z pacjentem
Dobre relacje personelu medycznego z pacjentami - są rekomendacje Lekarz

Podczas zorganizowanej w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym konferencji przedstawiono założenia strategii "Dobre relacje personelu medycznego z pacjentami". Zakłada ona m.in. obowiązkowe zajęcia z komunikacji dla studentów wszystkich kierunków medyc...

egzamin LDEK
UMED Wrocław: bardzo dobre wyniki jesiennego LDEK-u Lekarz

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu poinformował, że jego absolwenci – ze średnią 157,28 pkt. – wypadli najlepiej podczas jesiennego Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Jak czytamy w komunikacie, ze 106 osób zdających LDEK z Uniwersytetu Medyc...