Dentonet
E-mail

Jak wspomóc pacjenta ze stanem zapalnym w jamie ustnej?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak wspomóc pacjenta ze stanem zapalnym w jamie ustnej?

Jak wspomóc pacjenta ze stanem zapalnym w jamie ustnej?

Jednym z najczęstszych powodów wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym są choroby jamy ustnej. Aż 70% populacji cierpi na choroby przyzębia. Jedną z nich – zaliczanych już do chorób społecznych – jest aftowe zapalenie jamy ustnej. 

Charakteryzując nawracające aftowe zapalenia jamy ustnej zwracamy uwagę na zróżnicowanie obrazu klinicznego oraz etiologię aftowego zapalenia. Wyczulenie lekarza dentysty na wszelkie zmiany patologiczne stanu błony śluzowej, pomijając urazy mechaniczne, może pomóc w zidentyfikowaniu dolegliwości już w początkowej fazie choroby. Przekłada się to na szybkość reakcji, a tym samym – na skuteczność leczenia.

Budowa świadomości na temat zdrowia jamy ustnej umacnia zaufanie pacjenta i stanowi wartość dodaną do wdrożonego planu leczenia. Jak możemy zadbać o naszego pacjenta? Bardzo ważnym elementem jest zwrócenie uwagi pacjentom na czynniki predysponujące do pojawienia się aft, takie jak odżywianie organizmu, odpowiednia higiena jamy ustnej, a także odpowiednie użytkowanie aparatu ortodontycznego lub protez ruchomych, które mogą wywoływać zmiany w obrębie jamy ustnej. Odmienna struktura i barwa błony jamy śluzowej również powinny zwracać uwagę pacjenta i być powodem niezwłocznego kontaktu z lekarzem dentystą.

Jednym z rozwiązań wspierających leczenie jest stosowanie przez pacjentów preparatów przeciwzapalnych, powlekających i łagodzących doznania bólowe, co w znaczny sposób poprawia ich komfort funkcjonowania. Forma preparatu powinna być dopasowana do rodzaju i umiejscowienia zmian oraz wieku pacjenta. Na rynku są dostępne spraye, płyny i płukanki do jamy ustnej, pasty, tabletki i żele.

Wśród składników aktywnych zawartych w żelach stomatologicznych można wymienić te o działaniu bakteriobójczym, bakteriostatycznym i przeciwwirusowym, takie jak chlorheksydyna, salicylan choliny i chlorek benzalkoniowy. Składnikiem, który swoją skutecznością wyróżnia się na tle pozostałych, jest hiperutleniony olej kukurydziany (TGO, 93%) – glyceroloxidtriester (utlenione estry glicerolu), obecny w Protefix DENTAL PROTECT żel kojąco-regenerujący do dziąseł. Produkt jest dedykowany osobom z problemami wynikającymi ze stanów zapalnych dziąseł i jamy ustnej, z owrzodzeniami i aftami oraz obrzękami i krwawieniem dziąseł wywołanymi m.in. paradontozą. Odpowiedni jest również dla użytkowników protez zębowych i aparatów ortodontycznych. Protefix DENTAL PROTECT żel kojąco-regenerujący do dziąseł działa kojąco, ułatwia i przyspiesza gojenie dziąseł oraz chroni przed urazami.

Obejrzyj naszą animację, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz wspomóc pacjenta ze stanem zapalnym w jamie ustnej. Dołącz do Strefy Eksperta, dowiedz się więcej o produktach Protefix i sprawdź, jak możesz wspierać swoich pacjentów jeszcze skuteczniej!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kremy Protefix - Dentonet.pl
Dlaczego warto polecać kremy mocujące nawet przy dopasowanej protezie? Lekarz

Można spotkać się z opinią, że stosowanie kremów mocujących do protez zębowych jest koniecznością przy źle dopasowanej protezie. W obawie o złe postrzeganie doświadczenia protetycznego nie są więc one często polecane przez lekarzy dentystów. Nic bard...

przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem po raz dwudziesty Asysta

4 lutego już po raz dwudziesty obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy podkreślają, że w walce z rakiem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe, czyli badania, które przeprowadza się wśród osób zdrowych w celu wykryc...

żele w stomatologii - Dentonet.pl
Żele w stanach zapalnych jamy ustnej Lekarz

Jama ustna to ekosystem złożony z wielu wzajemnie na siebie oddziałujących elementów, zróżnicowany pod względem panujących warunków biotycznych i abiotycznych.  Powszechnie obserwuje się, że pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetu stomatologic...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Choroby dziąseł - jak im zapobiegać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Choroby dziąseł nie są jedynie problemem miejscowym. Badania udowodniły, że zapalenia przyzębia i parodontoza mogą sprzyjać występowaniu schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, zaogniać przebieg cukrzycy, a w przypadku kobiet ciężarnych niekie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres