Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Jak rozpoznać osobę uzależnioną od narkotyków?

Brak komentarzy | Publikacja:
Jak rozpoznać osobę uzależnioną od narkotyków?

Jak rozpoznać osobę uzależnioną od narkotyków?

Kiedy do naszego gabinetu zawita pacjent uzależniony od narkotyków – nie jest proste, by to rozpoznać, a z pewnością wymaga on szczególnego podejścia. W zasadzie o uzależnieniu możemy się dowiedzieć głównie poprzez wywiad chorobowy, ale rzadko kiedy pacjenci przyznają się do uzależnienia. Jednakże taki nałóg ma ogromny wpływ na obraz jamy ustnej. Jeżeli pacjent np. zażywa amfetaminę lub pali metamfetaminę narażony jest na kserotomię i bruksizm wywołane przez bezpośrednie zażycie narkotyku. Gwałtowna próchnica jest zjawiskiem wtórnym. Pacjenci uzależnieni zwykle nie przestrzegają zasad higieny, źle się odżywiają, są odwodnieni. To wszystko wpływa na obraz jamy ustnej. W konsekwencji – obraz ognisk próchnicowych przypomina te, które występują u mały dzieci.

Jakie inne objawy można zaobserwować u pacjenta uzależnionego?
– uogólniony ból podczas pierwszej wizyty
– niski poziom higieny jamy ustnej
– zaniedbany wygląd, niska waga ciała
– objawy, które wskazują, że pacjent jest pod wpływem działania środków odurzających
– nadaktywność mięśniowo-nerwowa
– zniszczenia próchnicze
– zaburzenia periodontologiczne
– zazwyczaj młody wiek

Z pewnością zaplanowanie i przeprowadzenie leczenia stomatologicznego w przypadku takich pacjentów nie jest proste, gdyż przede wszystkim wymaga zaangażowania pacjenta. Jeżeli pacjent podczas wizyty jest pod wpływem działania narkotyków – leczenie może być ryzykowne i dla niego, i dla lekarza. Np. średni okres półtrwania metamfetaminy we krwi to 13-15 godzin, ale zdarza się, że i 30 godzin. Leczenie takiego pacjenta należy odroczyć o ok. jedną, dwie doby od momentu przyjęcia ostatniej dawki narkotyku. Podczas zabiegu należy podać miejscowy środek znieczulający – istnieje niskie ryzyko interakcji amfetaminy ze znieczuleniem. Jednak może wystąpić niepożądane działanie znieczulenia na układ nerwowy i sercowy pacjenta (z uwagi na wcześniejsze oddziaływanie narkotyku na te układy). Należy również zwrócić uwagę, że amfetamina i jej pochodne mają także działanie przeciwbólowe, a zatem – znieczulenie należy dawkować rozważnie.

Zdarza się niejednokrotnie, że stomatolog jest lekarzem pierwszego kontaktu dla osoby uzależnionej, stąd jego rola jest podwójnie ważna, z drugiej strony – takich osób do gabinetu trafia ciągle mało. Jak zaplanować leczenie takiego pacjenta? Jak mu pomóc? O tym w artykule „Meth mounth – obraz jamy ustnej pacjenta uzależnionego od amfetaminy i metamfetaminy” lek. med. Karola Więcka i dr. Hab. n. med. Sebastiana Kłoska w nr 4(50)/14 „e-Dentico”.
 


 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica międzyzębowa - Dentonet.pl
Próchnica międzyzębowa. Jak rozpoznać i zapobiegać? Pacjent

Próchnica to powszechna choroba, która dotyka ponad 90% społeczeństwa. Do jej powstania przyczyniają się bakterie próchnicze znajdujące się w płytce nazębnej oraz cukry, jakimi te bakterie się żywią. Bakterie przetwarzając dostępne w jamie ustnej cuk...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji