Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jak przygotować się do zabiegu usunięcia ósemek?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak przygotować się do zabiegu usunięcia ósemek?

Jak przygotować się do zabiegu usunięcia ósemek?

Pogląd, iż usuwanie zębów mądrości należy do bardzo trudnych i skomplikowanych zabiegów, jest wśród pacjentów bardzo rozpowszechniony. Wiele osób przyjmuje za pewnik, że ekstrakcja ósemek jest krwawa i niezwykle bolesna, ponieważ "tak daleko leżące zęby trudno jest znieczulić". Ponadto na internetowych forach pacjenci z lubością straszą się opowieściami o rozmaitych komplikacjach, które mogą się pojawić w trakcie zabiegu: złamanych żuchwach, zakrzywionych korzeniach, rozchodzących się szwach czy kawałkach zęba zostawionych w ranie. Nic więc dziwnego, że po przeczytaniu kilkunastu takich wypowiedzi lęk przed ekstrakcją osiąga gigantyczne rozmiary – wielu internautów przyznaje się do nieprzespanej nocy tuż przed zabiegiem, inni zagłuszają strach alkoholem lub uspokajającymi lekami.

Tymczasem warto sobie uświadomić, iż dla stomatologów zabieg ekstrakcji jest rutynowym i bardzo często przeprowadzanym zabiegiem. Oczywiście – jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej – mogą się zdarzyć problemy i powikłania, jednak absolutnie nie są one regułą. Dlatego zamiast panikować, warto porozmawiać z lekarzem na temat planowanego zabiegu i wziąć pod uwagę jego zalecenia.

Praktyczne wskazówki
– Zapewne przed zabiegiem lekarz poprosi Cię o wykonanie zdjęcia pantomograficznego, zwanego popularnie panoramą. Jest to zdjęcie rentgenowskie pokazujące obie szczęki jednocześnie, które umożliwia lekarzowi ocenę położenie zęba, uwidacznia przebieg korzeni itp. Aby wykonać takie zdjęcie, konieczne jest skierowanie.
Zdjęcie pantomograficzne w połączeniu ze świadczeniami chirurgii stomatologicznej jest refundowane przez NFZ 1 raz na 3 lata. Za częstsze niż wynosi limit prześwietlenie będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, podobnie zresztą jak wówczas, gdy zabieg wykonywany jest prywatnie.

– Poproś lekarza o takie ustalenie terminu zabiegu, abyś miał w zapasie 2-3 dni na ewentualną kontrolę w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów. Największe obrzmienie po zabiegu występuje w 2-3 dobie po operacji – dobrze byłoby, aby nie była to niedziela.

– Jeżeli chorujesz na cukrzycę lub masz dużą skłonność do krwawień, umów termin zabiegu na godziny poranne.

– Jeżeli jesteś nałogowym palaczem, kup preparat łagodzący głód nikotynowy. Aby nie dopuścić do powikłania, jakim jest suchy zębodół, nie powinieneś palić po ekstrakcji przez minimum 12 godzin. Decydując się na preparat wspomagający rzucanie palenia, wybierz plastry lub tabletki (guma do żucia i pastylki do ssania absolutnie nie wchodzą w rachubę).

– Przed zabiegiem NIGDY nie pij alkoholu – alkohol powoduje zakwaszenie organizmu, co zdecydowanie obniża skuteczność środków znieczulających. Także zażycie leku przeciwbólowego o działaniu rozkurczowym (np. nospy) może spowodować brak utrzymania środka znieczulającego w miejscu podania.

– Zjedz coś! Nawet jeżeli masz ze strachu ściśnięte gardło i męczą Cię odruchy wymiotne, nie przychodź na czczo na umówiony zabieg. Pamiętaj, że po wyrwaniu ósemki nie będziesz mógł zjeść niczego konkretnego przez kilka następnych godzin.

– Po zabiegu odpocznij chwilę w poczekalni – niektórzy pacjenci po ekstrakcji mogą czuć się osłabieni, mieć skoki ciśnienia, zawroty głowy itp. Nigdy nie siadaj za kierownicą natychmiast po ekstrakcji.

Ważne! Pacjenci, którzy zgłosili w wywiadzie choroby serca lub choroby krążenia, mogą zostać skierowani przez lekarza na badania podstawowe, takie jak morfologia i koagulogram. Wielu stomatologów wymaga również od pacjentów aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby.


B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

aspiracja zęba do płuca - Dentonet.pl
Aspiracja zęba do płuca u 4-latka z zespołem Downa [opis przypadku] Lekarz

Aspiracja zęba do dróg oddechowych pozostaje rzadkim przypadkiem w praktyce stomatologicznej, niemniej może do niego dojść, szczególnie gdy pacjentem jest dziecko lub osoba z niepełnosprawnością intelektualną. Doniesienia o aspiracji ciał obcych u p...

zgoda pacjenta na leczenie - Dentonet.pl
Zgoda pacjenta na leczenie pomaga w diagnostyce i terapii Lekarz

Wyrażenie przez pacjenta zgody na wykonanie procedury medycznej to nie tylko zwykła formalność, pomaga też w diagnostyce i terapii – przekonuje dr Piotr Lodziński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.Zgodę pacjenta na przeprowadzenia badania, zabi...

Dentofobia, czyli czego boi się pacjent w gabinecie stomatologicznym? Lekarz

Ból brzucha, potliwość dłoni czy ogólne rozdrażnienie to dolegliwości, które mogą występować u pacjenta przed wizytą u dentysty. Ciekawe są doniesienia naukowe dotyczące głównych źródeł strachu pacjenta w gabinecie. Z badań naukowych wynika, że około...

ROZWIŃ WIĘCEJ
O co pytają pacjenci w NFZ? Protezy, ekstrakcje, wizyty Lekarz

Lista najczęstszych pytań dotyczących stomatologii skierowanych do Narodowego Funduszu Zdrowia przez pacjentów może być dla lekarzy wskazówką. Jakich wątpliwości pacjenci mają najwięcej? Co ich interesuje? Poniżej cytujemy kilka pytań dotyczących naj...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres