Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jak przygotować się do zabiegu usunięcia ósemek?

Brak komentarzy | Publikacja:
Jak przygotować się do zabiegu usunięcia ósemek?

Jak przygotować się do zabiegu usunięcia ósemek?

Pogląd, iż usuwanie zębów mądrości należy do bardzo trudnych i skomplikowanych zabiegów, jest wśród pacjentów bardzo rozpowszechniony. Wiele osób przyjmuje za pewnik, że ekstrakcja ósemek jest krwawa i niezwykle bolesna, ponieważ "tak daleko leżące zęby trudno jest znieczulić". Ponadto na internetowych forach pacjenci z lubością straszą się opowieściami o rozmaitych komplikacjach, które mogą się pojawić w trakcie zabiegu: złamanych żuchwach, zakrzywionych korzeniach, rozchodzących się szwach czy kawałkach zęba zostawionych w ranie. Nic więc dziwnego, że po przeczytaniu kilkunastu takich wypowiedzi lęk przed ekstrakcją osiąga gigantyczne rozmiary – wielu internautów przyznaje się do nieprzespanej nocy tuż przed zabiegiem, inni zagłuszają strach alkoholem lub uspokajającymi lekami.

Tymczasem warto sobie uświadomić, iż dla stomatologów zabieg ekstrakcji jest rutynowym i bardzo często przeprowadzanym zabiegiem. Oczywiście – jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej – mogą się zdarzyć problemy i powikłania, jednak absolutnie nie są one regułą. Dlatego zamiast panikować, warto porozmawiać z lekarzem na temat planowanego zabiegu i wziąć pod uwagę jego zalecenia.

Praktyczne wskazówki
– Zapewne przed zabiegiem lekarz poprosi Cię o wykonanie zdjęcia pantomograficznego, zwanego popularnie panoramą. Jest to zdjęcie rentgenowskie pokazujące obie szczęki jednocześnie, które umożliwia lekarzowi ocenę położenie zęba, uwidacznia przebieg korzeni itp. Aby wykonać takie zdjęcie, konieczne jest skierowanie.
Zdjęcie pantomograficzne w połączeniu ze świadczeniami chirurgii stomatologicznej jest refundowane przez NFZ 1 raz na 3 lata. Za częstsze niż wynosi limit prześwietlenie będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, podobnie zresztą jak wówczas, gdy zabieg wykonywany jest prywatnie.

– Poproś lekarza o takie ustalenie terminu zabiegu, abyś miał w zapasie 2-3 dni na ewentualną kontrolę w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów. Największe obrzmienie po zabiegu występuje w 2-3 dobie po operacji – dobrze byłoby, aby nie była to niedziela.

– Jeżeli chorujesz na cukrzycę lub masz dużą skłonność do krwawień, umów termin zabiegu na godziny poranne.

– Jeżeli jesteś nałogowym palaczem, kup preparat łagodzący głód nikotynowy. Aby nie dopuścić do powikłania, jakim jest suchy zębodół, nie powinieneś palić po ekstrakcji przez minimum 12 godzin. Decydując się na preparat wspomagający rzucanie palenia, wybierz plastry lub tabletki (guma do żucia i pastylki do ssania absolutnie nie wchodzą w rachubę).

– Przed zabiegiem NIGDY nie pij alkoholu – alkohol powoduje zakwaszenie organizmu, co zdecydowanie obniża skuteczność środków znieczulających. Także zażycie leku przeciwbólowego o działaniu rozkurczowym (np. nospy) może spowodować brak utrzymania środka znieczulającego w miejscu podania.

– Zjedz coś! Nawet jeżeli masz ze strachu ściśnięte gardło i męczą Cię odruchy wymiotne, nie przychodź na czczo na umówiony zabieg. Pamiętaj, że po wyrwaniu ósemki nie będziesz mógł zjeść niczego konkretnego przez kilka następnych godzin.

– Po zabiegu odpocznij chwilę w poczekalni – niektórzy pacjenci po ekstrakcji mogą czuć się osłabieni, mieć skoki ciśnienia, zawroty głowy itp. Nigdy nie siadaj za kierownicą natychmiast po ekstrakcji.

Ważne! Pacjenci, którzy zgłosili w wywiadzie choroby serca lub choroby krążenia, mogą zostać skierowani przez lekarza na badania podstawowe, takie jak morfologia i koagulogram. Wielu stomatologów wymaga również od pacjentów aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby.


B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

usuwanie ósemek
Leczenie chorób kości: czy wskazana jest ekstrakcja ósemek? Lekarz

Usunięcie zawiązków zębów mądrości u dziecka przed rozpoczęciem terapii antyresorpcyjnej w leczeniu chorób kości czy stanów związanych z nowotworem może zapobiec MRONJ – polekowej martwicy kości szczęk. To wniosek autorów pracy, która ukazała się w k...

usunięcie guza - Dentonet.pl
Meksyk: operacja usunięcia 5-kilogramowego guza twarzy Lekarz

Jak podaje radio RMF FM, 23-letni Meksykanin Adrian Jurado Espino podda się czternastej już operacji usunięcia z twarzy guza ważącego około pięciu kilogramów. Mężczyzna cierpi na dysplazję włóknistą. Dotąd przeprowadzono u niego trzynaście zabiegów u...

Ecolab3
Jak przygotować unit do następnej wizyty? [video] Lekarz

Unit i jego bezpośrednie otoczenie należy dezynfekować po każdym kolejnym pacjencie. Jak wykonać tę procedurę szybko i bezpiecznie? Jakie produkty do dezynfekcji unitu rekomenduje firma Ecolab? Tego dowiedzieć się można z trzeciego odcinka cyklu film...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zespół stomatologiczny - Dentonet.pl
Jak przygotować zespół na zmiany w prowadzeniu praktyki? Lekarz

Serwis Denistry.co.uk podpowiada stomatologom, jak przygotować pracowników na wyzwania związane z ponownym otwarciem gabinetu. Nie ma w tym materiale mowy o nowych ograniczeniach czy środkach ochrony indywidualnej, ale o mechanizmach, które ułatwią w...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji