Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

W jaki sposób prawidłowo nitkować zęby? To prostsze, niż myślisz!

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
W jaki sposób prawidłowo nitkować zęby? To prostsze, niż myślisz!

W jaki sposób prawidłowo nitkować zęby? To prostsze, niż myślisz!

Według statystyk ministerstwa zdrowia, aż 99% Polaków w wieku 35-44 lata ma próchnicę. Borykamy się również z chorobami dziąseł i przyzębia, nadwrażliwością zębów oraz halitozą, czyli nieświeżym oddechem. Na działanie bakterii w szczególny sposób narażone są przestrzenie międzyzębowe, do których trudno dostać się podczas tradycyjnego szczotkowania zębów. Dlatego równie ważnym jak szczotkowanie elementem higieny jamy ustnej jest nitkowanie zębów. Podpowiadamy, jak robić to w prawidłowy sposób.

Dentysta podczas badania stomatologicznego na pierwszy rzut oka pozna, czy jego pacjent stosuje nici dentystyczne. Dlaczego są one tak ważne? Już kilka minut posiłku bakterie zaczynają rozkładać resztki jedzenia oraz obniżać pH jamy ustnej, co prowadzi do demineralizacji szkliwa, a w konsekwencji – do powstawania ubytków i próchnicy, zapalenia dziąseł oraz powstawania kamienia nazębnego. Resztki jedzenia szczególnie często pozostają w przestrzeniach międzyzębowych, które trudno wyczyścić tradycyjną szczoteczką. Właśnie do oczyszczania tych powierzchni służą nici dentystyczne, a jeśli nie są one regularnie stosowane, lekarz w pierwszej chwili zauważy przebarwienia i kamień nazębny w ich okolicach, a także zaczerwienione dziąsła.

Czynność nitkowania powinna zostać przeprowadzona jako zabieg uzupełniający przed każdym myciem zębów i trwać około 3-5 minut. Jeśli ktoś zapomni o użyciu nici dentystycznej przed szczotkowaniem, może to zrobić po nim – ważne, aby w ogóle przekonać się do stosowania nici. Początkowo niektórzy pacjenci odczuwają podczas nitkowania niewielki ból i dyskomfort, pojawić może się także krwawienie z dziąseł, jednak dolegliwości te powinny minąć po kilku dniach, wraz z nabieraniem wprawy w nitkowaniu.

Większość osób tłumaczy swoją niechęć do nici dentystycznych rzekomym brakiem wiedzy na temat tego, jak ich używać. Tymczasem nie jest to czynność wymagająca jakiś szczególnych umiejętności manualnych. Nitkowanie zaczynamy od oderwania około 50 cm nici. Owijamy ją wokół palców wskazujących obu dłoni, zostawiając między palcami 2-3 centymetry nici. Fragment ten wsuwamy ruchami zygzakowatymi między zęby i przesuwamy nić w górę i w dół, zarówno po powierzchni zęba, jak i pod linią dziąseł. W ten sposób czyścimy po kolei każdy ząb, stosując do każdego świeży kawałek nici. Nie ma znaczenia, czy nitkowanie zaczniemy od góry czy od dołu, od przodu czy od tyłu – ważne, aby wyczyszczony został każdy ząb.

Co ciekawe, regularne nitkowanie zębów może przynieść efekty nie tylko w postaci zdrowych i pięknych zębów. Dokładnie usuwając bakterie z przestrzeni międzyzębowych chronimy organizm przed ich wniknięciem do układu krwionośnego, a w konsekwencji – przed zawałem oraz udarem mózgu. Naukowcy z Harvardu udowodnili natomiast, że choroby dziąseł przyczyniają się do wzrostu ryzyka zapadalności na raka trzustki. Pora więc przestać szukać wymówek, iść do sklepu, kupić nić dentystyczną i po prostu zacząć jej używać!

Doktor Dariusz Łasut mówi o tym jak często należy nitkować przestrzenie międzyzębowe, prezentuje prawidłowy proces nitkowania oraz zwraca uwagę na to, dlaczego jest to dla nas ważne.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta - Dentonet.pl
Ilu jest w Polsce dentystów? GUS będzie liczył w inny sposób Lekarz

Jakiś czas temu pisaliśmy o rozbieżnościach dotyczących liczby lekarzy dentystów publikowanych m.in. przez Eurostat oraz Naczelną Izbę Lekarską. Niedawno do samorządu wpłynęło pismo od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w którym wskazano, że GUS...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Materiały kompozytowe – czy stosujesz je prawidłowo? Lekarz

Kompozyty bywają niedoceniane, leczenie z ich użyciem być może nie jest tak spektakularne jak odbudowa uśmiechu z zastosowaniem implantów, ale zapewniają znakomity efekt (funkcja i estetyka), są bardziej dostępne (dla lekarza i pacjenta), a w niektór...

Łukasz Zadrożny - Dentonet.pl
Szycie w stomatologii – czy robisz to prawidłowo? Lekarz

Szycie jest bardzo ważnym etapem każdego zabiegu chirurgicznego w jamie ustnej. Tymczasem wielu stomatologów nie lubi tej czynności, ma problem z wyborem odpowiednich narzędzi oraz technik szycia. Dr n. med. Łukasz Zadrożny w swoim dwuczęściowym wykł...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres