Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jak pomóc dziecku przetrwać trudny okres ząbkowania?

1 komentarz | Publikacja:
Jak pomóc dziecku przetrwać trudny okres ząbkowania?

Jak pomóc dziecku przetrwać trudny okres ząbkowania?

Ząbkowanie to bardzo trudny czas, zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Dla malucha oznacza on obolałe i obrzęknięte dziąsła, podwyższoną temperaturę, a niekiedy nawet częste biegunki. Z kolei dla rodziców ząbkowanie jest okresem nieprzespanych nocy oraz konieczności poświęcenia dziecku wyjątkowo dużo uwagi. Podpowiadamy, jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu.

U niektórych dzieci ząbkowanie przebiega niemalże w sposób niezauważony. Niestety, jest to spotykane jedynie u niewielkiego odsetka maluchów, gdyż większość dzieci przechodzi ząbkowanie dość ciężko. Płacz, rozdrażnienie, trudności ze snem, stany podgorączkowe, a nawet biegunki – wszystko to objawy towarzyszące ząbkowaniu. Rodzice mają jednak do dyspozycji sporo sposobów, dzięki którym mogą zminimalizować przykre dolegliwości.

Na początek warto uświadomić sobie, że dolegliwości związane z ząbkowaniem mogą pojawić się dużo wcześniej niż pierwszy ząb przebije się przez dziąsło. Dzieje się tak dlatego, że sam proces wyrzynania zębów jest długotrwały, a dziąsła – mocno unerwione i ukrwione. Przygotowując się do przebicia, stają się bardzo rozpulchnione, swędzące i wrażliwe.

Dobrym sposobem na złagodzenie swędzenia i opuchlizny dziąseł jest sprawienie dziecku dostosowanych do ich wieku gryzaków. Mogą być one gumowe lub plastikowe, wypełniane wodą lub specjalnym żelem, niekiedy posiadają również wypustki i wgłębienia. Ich ssanie oraz podgryzanie masuje dziąsła, przynosi dziecku ulgę w bólu, a dodatkowo – jeśli gryzak zostanie przed podaniem dziecku lekko schłodzony w lodówce – likwiduje opuchliznę i zaczerwienienia.

Działanie przeciwbólowe mają również dostępne w każdej aptece żele i maści przeznaczone dla dzieci w okresie ząbkowania. Podczas ich aplikacji (dokładne wytyczne dotyczące stosowania znajdują się w ulotce dołączonej do każdego produktu) warto wykonywać dziecku delikatny masaż dziąseł. Oczywiście nie wolno zapominać o codziennej higienie jamy ustnej. Jeśli maluch bardzo ciężko przechodzi ząbkowanie, lepiej jest zrezygnować z pierwszych prób szczotkowania mleczaków. Po każdym karmieniu wystarczy przemyć dziąsła gazikiem nasączonym w naparze z rumianku. Roślina ta ma bowiem właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

Wiele dzieci podczas ząbkowania boryka się z problemami ze snem. Nie ma w tym nic dziwnego – ból dziąseł najzwyczajniej w świecie uniemożliwia im normalny wypoczynek. Oprócz dodatkowej porcji czułości i troski rodziców, pomóc może herbatka z melisy. Ma ona działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. U niektórych dzieci w trakcie ząbkowania pojawią się również stany podgorączkowe oraz biegunki. W takim przypadku skuteczne mogą okazać się preparaty zawierające w sobie paracetamol dla niemowląt, choć podanie jakichkolwiek leków lepiej jest skonsultować z pediatrą.

Na koniec jeszcze porada dotycząca pielęgnacji skóry twarzy. Wiele maluchów podczas ząbkowania bardzo się ślini, co nie dość, że brudzi ubrania (tu może pomóc zwyczajny śliniaczek), to jeszcze podrażnia delikatną skórę wokół ust i na brodzie. Należy ją regularnie osuszać delikatnymi chusteczkami oraz stosować tłuste kremy do pielęgnacji skóry niemowląt.

Ząbkowanie wczesne, przedwczesne, późne. Jak pomóc dziecku? O szczegółach opowie lekarz dentysta Dorota Grodecka z Łodzi.

AF
Fot. PublicDomainPictures, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Tarcza 2.0 nie dla dentystów - mogłaby pomóc szkolnym gabinetom Lekarz

Gabinety stomatologiczne nie znalazły się na liście 38 branż uprawnionych do otrzymania pomocy z Tarczy 2.0 dla firm poszkodowanych w trakcie drugiej fali pandemii koronawirusa. Jak zwróciła uwagę komisja stomatologiczna NIL, nie uwzględniono na niej...

doraźna pomoc stomatologiczna - Dentonet.pl
ORL Łódź: apel o dentystyczną pomoc doraźną w województwie Lekarz

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi zaapelowało do wojewody łódzkiego i łódzkiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u o zapewnienie mieszkańcom regionu doraźnej opieki dentystycznej w godzinach nocnych i w święta. Z danych zebranych przez Okręgową ...

Indie - Dentonet.pl
Indie: jest pomoc państwa dla lekarzy dentystów Lekarz

Indie są najbardziej – obok USA i Brazylii – dotkniętym przez koronowirusa państwem świata. Do tej pory na COVID-19 zachorowało tam 7,7 mln osób, a zmarło niemal 117 tys. Jako jeden z pierwszych krajów, Indie wprowadziły podział na strefy oznaczone k...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
Czy szkolne gabinety stomatologiczne dostaną pomoc? Lekarz

Nieciekawa sytuacja szkolnych gabinetów stomatologicznych zainteresowała kolejnego posła. Tym razem do ministerstwa zdrowia interpelację w tej sprawie złożył poseł Jan Łopata. Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o odpowiedzi ministerstwa zdrowia ...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz