Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Prof. Marzena Dominiak: nasi pacjenci myją zęby niedokładnie i zbyt krótko

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Prof. Marzena Dominiak: nasi pacjenci myją zęby niedokładnie i zbyt krótko

Prof. Marzena Dominiak: nasi pacjenci myją zęby niedokładnie i zbyt krótko

Podczas promocji inteligentnej szczoteczki do zębów, która podpowiada użytkownikowi, jak nie ominąć niczego w trakcie higieny jamy ustnej, rozmawialiśmy z prof. dr hab. Marzeną Dominiak z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na temat tego, jak Polacy myją zęby. Na co lekarze dentyści powinni zwracać szczególną uwagę swoim pacjentom?

Za długo, za krótko, niedokładnie, z niewłaściwą siłą nacisku – kiedy widzimy, jakie błędy można popełnić podczas, wydawałoby się, prostej czynności, jaką jest mycie zębów, można odnieść wrażenie, że większość pacjent robi to najprawdopodobniej źle. Zgadza się?

Okazuje się, że ponad 60% powierzchni zębów, zwłaszcza trzonowych, nie jest czyszczonych. Wniosek jest prosty – świadomość właściwego sposobu szczotkowania zębów nie jest w społeczeństwie zbyt wysoka. To bardzo zaskakująca informacja.

Zęby myjemy niedokładnie, bo nie potrafimy czy nie przykładamy się do tego zajęcia w sposób odpowiedni?

Pacjenci średnio myją zęby przez 46 sekund. To zdecydowanie za mało, żeby znaleźć się w każdej miejscu jamy ustnej, po każdej stronie – od strony policzkowej, językowej, podniebiennej.

Które strefy w jamie ustnej są najbardziej zaniedbywane?

Najbardziej zaniedbane są okolice trzonowców – u osób praworęcznych po stronie prawej. U osób leworęcznych – odwrotnie. Te okolice są najbardziej zaniedbane oczywiście po stronie językowej. Podobnie zęby sieczne, również po stronie językowej. Dlaczego zapominamy o stronie językowej? Bo wszyscy chcemy, żeby zęby były ładne i czyścimy je z przodu, a więc od strony policzkowej. Zęby od strony językowej albo całkowicie pomijamy, albo myjemy je tak szybko, że ta efektywność jest bardzo słaba.

Pacjenci zapominają, że zaniedbanie zębów nawet z tyłu czy od strony językowej może szybko zepsuć piękny uśmiech.

Oczywiście, mamy jeden biofilm w jamie ustnej. Bakterie mogą rozprzestrzeniać się po jamie ustnej i nie jest powiedziane, że będziemy mieli tylko płytkę z tyłu i chorobę z tyłu. To zawsze jest choroba całej jamy ustnej i musimy o tym pamiętać.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad z prof. Marzeną Dominiak przeprowadziliśmy podczas polskiej premiery szczoteczki Oral B Genius. Zapraszamy na naszą relację filmową z tego wydarzenia.

Piotr Łukaszewicz


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stłoczenia zębów - Dentonet.pl
Scientific American: miękka dieta przyczyną stłoczeń zębów Lekarz

Szczęki współczesnych ludzi nie wyglądają tak jak szczęki naszych przodków – i być może dlatego tak wiele osób ma stłoczone lub nieprawidłowo ustawione zęby. Jak twierdzi badacz z University of Arkansas, słabo rozwinięte szczęki są przyczyną niedopas...

szczoteczka ze sztuczną inteligencją - Dentonet.pl
Targi CES 2020: szczoteczka do zębów ze sztuczną inteligencją Asysta

Podczas największych na świecie targów elektroniki użytkowej – CES 2020 w Los Angeles – zaprezentowano szczoteczkę do zębów wykorzystującą sztuczną inteligencję. Nie tylko monitoruje ona czas mycia czy pomaga wybrać odpowiedni nacisk, ale wykorzystuj...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

Leczymy mleczaki: lista zaleceń PTS dot. zębów mlecznych Lekarz

Do dentysty już w 6 miesiącu życia, a zamiast soków - warzywa. To wybrane przykłady z opublikowanej listy pożądanych u rodziców zachowań związanych z higieną jamy ustnej najmłodszych dzieci. Wszystko w ramach akcji prowadzonej przez Polskie Towarzyst...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres