Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Jak leczyć zapalenie dziąseł? Poradnik dla asysty stomatologicznej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak leczyć zapalenie dziąseł? Poradnik dla asysty stomatologicznej

Jak leczyć zapalenie dziąseł? Poradnik dla asysty stomatologicznej

Zapalenie dziąseł to jedna z najczęściej występujących chorób jamy ustnej. Jej główną przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zaś skutkować może nawet przedwczesną utratą zębów. Zarówno asystentki, jak i higienistki stomatologiczne powinny znać podstawowe metody leczenia zapalenia dziąseł, zwłaszcza że w jego zakres wchodzi właściwa higiena jamy ustnej. Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł może mieć różne przyczyny. Najczęstszą jest oczywiście nieprawidłowa i nieregularna higiena jamy ustnej, co skutkuje odkładaniem się kamienia nazębnego. Stany zapalne mogą jednak rozwijać się również na skutek zbyt mocnego szczotkowania, urazów mechanicznych, niektórych chorób ogólnoustrojowych (białaczka, cukrzyca, bulimia) oraz przyjmowania pewnych grup leków, np. antybiotyków.

Objawy zapalenia dziąseł

Według niektórych statystyk, zapalenie dziąseł o różnym nasileniu dotyczy nawet 90% polskiego społeczeństwa. Objawy choroby nasilają się z reguły u osób po 35. roku życia. Zaliczają się do nich:

• zaczerwienienie i obrzęk dziąseł,
• widoczne duże ilości kamienia nazębnego,
• krwawienie z dziąseł,
• nadwrażliwość szyjek zębowych,
• rozpulchnienie dziąseł, ruchomość zębów,
• nieprzyjemny zapach dobywający się z ust.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Każda asystentka i higienistka stomatologiczna powinna wiedzieć, jak leczyć zapalenie dziąseł, zwłaszcza, że bardzo istotnym elementem terapii jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Do zadań wielu asystentek oraz higienistek należy natomiast przeprowadzanie jej instruktażu. Na kompleksową higienę jamy ustnej u pacjentów z zapaleniem dziąseł składają się:

• mycie zębów po każdym posiłku przez 2-3 minuty,
• stosowanie szczoteczek o średnio twardym lub miękkim włosiu,
• nitkowanie przestrzeni międzyzębowych,
• stosowanie płukanek do ust (sklepowych lub naparów z ziół, np. rumianku, tymianku, szałwii, kory dębu),
• wybór odpowiedniej techniki szczotkowania (najbardziej odpowiednia dla osób z zapaleniem dziąseł jest technika obrotowo-wymiatająca),
• regularne wizyty u dentysty.

Cenne dla pacjentów mogą okazać się również wskazówki dotyczące diety wspomagającej leczenie zapalenia dziąseł. Powinna być ona bogata w produkty zawierające w sobie duże ilości witamin z grupy B, witaminy C oraz kwasu foliowego.

Leczenie specjalistyczne

Przy rozważaniach o tym, jak leczyć zapalenie dziąseł, nie można zapomnieć o profesjonalnych zabiegach wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Zalicza się do nich przede wszystkim usuwanie osadu i kamienia nazębnego, które bywa wystarczające w przypadkach choroby o niewielkim stopniu zaawansowania. Jeśli pomimo wykonania zabiegów oraz przestrzegania przez pacjenta zaleceń dotyczących higieny rozwój choroby nie ulegnie zahamowaniu, konieczne bywa włączenie terapii antybiotykowej.

Wypadanie zębów i rak piersi mogą mieć ze sobą dużo wspólnego – do takich wniosków doszli szwedzcy uczeni z Instytutu Karolinska, największego w Szwecji ośrodka badawczego w dziadzinie nauk biomedycznych. Przedstawili oni bardzo interesujące wyniki badania klinicznego. Eksperyment dowiódł, że pacjentki, które utraciły zęby i cierpią z powodu przewlekłej choroby dziąseł były 11 razy bardziej podatne na rozwój nowotworu piersi w porównaniu z pacjentkami o zdrowych zębach i dziąsłach.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Anglia: aktualne wytyczne, jak leczyć podczas pandemii Lekarz

Minął już kwartał, odkąd po złagodzeniu ograniczeń spowodowanych przez pandemię COVID-19 gabinety dentystyczne na terenie Anglii mogą ponownie przeprowadzać standardowe leczenie. Wytyczne dotyczące przyjmowania pacjentów stomatologicznych z zachowani...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zakażenia lekarzy - Dentonet.pl
Lekarze kłamią, by móc leczyć wszystkich swoich pacjentów Lekarz

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, lekarze muszą uciekać się do mówienia nieprawdy, by móc nadal pomagać wszystkim pacjentom. To efekt rozporządzenia ministerstwa zdrowia, zgodnie z którym lekarze i pielęgniarki zajmujący się pacjentami zakażonymi koro...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres