Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jak działa wybielanie zębów?

Brak komentarzy | Publikacja:

Jak działa wybielanie zębów?

Istnieje wiele metod wybielania zębów, począwszy od wybielających past i innych niedrogich produktów, które są w stanie usuwać przebarwienia powierzchowne, po aktywowane światłem techniki wybielania stosowane w gabinecie dentystycznym.

Warunkiem rozpoczęcia zabiegu wybielania w gabinecie stomatologicznym jest wymiana wszystkich nieszczelnych wypełnień i oczyszczenie obszarów objętych próchnicą oraz prawidłowy stan tkanek przyzębia.

Należy pamiętać, że żadna z obecnie stosowanych metod nie daje gwarancji powodzenia w stu procentach. Uzyskany zadowalający wynik wybielania nie jest skuteczny na całe życie. Po kilku latach, być może trzeba będzie powtórzyć kurację.

Zabiegi wybielające zmieniając naturalne zabarwienie zębów, zazwyczaj rozjaśniając je o pięć do siedmiu odcieni według standardowej skali. W skład większości stosowanych dziś w stomatologii preparatów do wybielania wchodzi nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu, z którego w wyniku rozpadu powstaje nadtlenek wodoru i mocznik. Z 10% nadtlenku karbamidu powstaje 3,6% nadtlenek wodoru. Wykazano, że zastosowanie środka o większym stężeniu przyspiesza proces wybielania, jednak dłuższe stosowanie mniej stężonego związku daje ten sam efekt. Nie jest również istotny rodzaj zastosowanego materiału, lecz ilość uwalnianej substancji czynnej, którą jest H2O2.


Materiały do wybielania zawierają w swoim składzie również substancje zwiększające przyleganie do zęba, oraz przyspieszające uwalnianie substancji czynnej. Lepka konsystencja stosowanych materiałów pozwala na bezpieczne stosowanie ich przez pacjentów.

Wybielanie zębów może być prowadzone w domu lub w gabinecie. Można również łączyć te dwie metody. Sukces zależy jednak od wielu czynników. W dużej mierze od rodzaju przebarwień i przyczyn ich powstawania, lecz również oczekiwań pacjenta i jego chęci współpracy.

  • Wybielanie w gabinecie stomatologicznym, z aktywacją światłem, zapewnia natychmiastowe wybielenie zębów, często niezwykle skuteczne. Jednak po około roku normalnego jedzenia i picia (kawa, herbata i inne napoje) zęby ponownie nieco zmieniają odcień i pojawiają się nowe przebarwienia.
  • Metoda wybielania nakładkowego "w domu" wymaga noszenia wykonanej przez stomatologa na zamówienie nakładki przez kilka lub kilkanaście godzin w ciągu dnia lub w nocy przez dwa tygodnie oraz w zasadzie dwóch wizyt w gabinecie. Podczas pierwszej wizyty lekarz po zapoznaniu się z oczekiwaniami pacjenta, wykonuje wycisk, z którego w pracowni technicznej odlewa się model, a na nim formuje próżniowo elastyczną nakładkę. Podczas drugiej wizyty, po sprawdzeniu dopasowania nakładki, przeprowadzany jest szczegółowy instruktaż postępowania, dotyczący zabiegów higienicznych przed założeniem nakładki, sposobu nakładania żelu i wkładania nakładki na zęby. Pacjent dostaje informacje na temat czasu i częstotliwości stosowania żelu. Po zauważeniu nowych przebarwień do ich usunięcia wystarczy użyć nakładki ponownie przez jedną lub dwie noce.

 

Przed wybielaniem nakładkowym należy:

 

  • Dokładnie umyć zęby szczoteczką i pastą do zębów.
  • Wycisnąć ze strzykawki odpowiednią jej zawartość do wnętrza nakładki, tak aby całe dno było pokryte.
  • Umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć ją do zębów.
  • Nadmiary żelu należy zetrzeć szczoteczką lub palcem.
  • Dwukrotnie wypłukać usta wodą.
  • Po zdjęciu nakładki należy umieścić ją w pudełku przeznaczonym do jej przechowywania.
  • Podczas noszenia nakładki nie wolno palić papierosów oraz pić dużej ilości płynów.


 

dodano: 2007-03-14 13:43:48

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

sterylizator do szczoteczek - Dentonet.pl
Powstał domowy sterylizator do szczoteczek do zębów Asysta

Marka Oclean zaprezentowała swój pierwszy domowy sterylizator do szczoteczek do zębów. Można go kupić w serwisie Aliexpress. Urządzenie ma wymiary 12,1 x 6,7 x 5,6 cm, a jego obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego. We wnętrzu sterylizatora z...

szkolna stomatologia - Dentonet.pl
Wrocław: działa 10 szkolnych gabinetów stomatologicznych Lekarz

W 10 gabinetach dentystycznych zlokalizowanych we wrocławskich szkołach podstawowych realizowany jest program profilaktyki próchnicy dla uczniów. Co ważne, do dentysty może zgłosić się także uczeń szkoły, w której nie ma gabinetu. Szkolne gabinety de...

ROZWIŃ WIĘCEJ
opieka stomatologiczna w Anglii - Dentonet.pl
Anglia: aż 1/3 ośrodków opieki doraźnej UDC nie działa! Lekarz

Brytyjski eksperyment, by w obliczu pandemii COVID-19 zamknąć gabinety dentystyczne, a lekarzy mających kontrakt z NHS przenieść do uruchamianych ośrodków opieki doraźnej (UDC), nie sprawdził się – przynajmniej w największym z krajów tworzących Wielk...

brama odkażająca - Dentonet.pl
Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu: brama odkażająca już działa Lekarz

Brama odkażająca, stworzona przez naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pozwalająca medykom odkazić kombinezony ochronne przed ściągnięciem, minimalizując ryzyko zakażenia koronawirusem, działa od środy w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Byt...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji