Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jak dbać o zęby dziecka?

Brak komentarzy | Publikacja:
Jak dbać o zęby dziecka?

Jak dbać o zęby dziecka?

Początki są najważniejsze

O higienę jamy ustnej należy dbać od najmłodszych lat. Jeżeli każdy rodzic dużo wcześniej przyzwyczai swoje dziecko do codziennej pielęgnacji zębów, w przyszłości nie będzie musiało ono zmagać się nieprzyjemnymi dolegliwościami, a w szczególności z próchnicą.

Jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka, należy pamiętać o codziennym czyszczeniu dziąseł maluszka, używając miękkiej – najlepiej gumowej szczoteczki bądź gazika zwilżonego przegotowaną wodą lub rumiankiem.

W dniu pierwszych urodzin spraw maluchowi jego pierwszą, prawdziwą szczoteczkę. Warto pokusić się o kolorowy i różnokształtny wariant, który stanie się dodatkową atrakcją i sprawi jeszcze większy uśmiech na twarzy pociechy.

Należy pamiętać, aby wymieniać ją co trzy miesiące. Na szczoteczce gromadzą się bakterie, które wtórnie trafiają do jamy ustnej. Decydując się na zakup należy zwrócić uwagę, aby miała małą główkę, miękkie włosie i dobrze wyprofilowany uchwyt.

Zadbaj o pastę

Dodatkowym sposobem zachęcającym do mycia zębów jest smaczna pasta. Przed zakupem konkretnej pasty warto dużo wcześniej zapoznać się z różnymi ofertami i upewnić się czy wybrany produkt, oprócz fluoru nie zawiera: dwutlenku tytanu, mentolu, sacharyny oraz substancji barwiących.

Oczywiście nie bez znaczenia jest także jej smak. Dzieci zazwyczaj nie przepadają za miętowym wariantem, który po prostu je drażni, a w ostateczności zniechęca do szczotkowania.

W bogatej ofercie producentów można znaleźć pasty w różnych smakach – od truskawkowej aż po pomarańczową. Ważny jest także czas szczotkowania – powinno trwać trzy minuty, a jego odmierzenie stanie się przyjemniejsze z kolorową klepsydrą.

Ważne kroki w pielęgnacji

Aby utrzymać zęby pod stałą ochroną niezbędnym krokiem jest wizyta u stomatologa. Dziecięcy dentysta powinien obejrzeć ząbki Twojej pociechy, gdy skończy rok.

Pierwsza wizyta ma głównie na celu oswojenie malucha z gabinetem i wszystkimi przyrządzeniami stomatologicznymi, tak by w przyszłości kojarzył się z przyjemnym i bezpiecznym miejscem.

Krakowskie Centrum Stomatologiczne Denta-Med proponuje takie wizyty adaptacyjne, które przeprowadzane są w formie zabawy połączonej z przeglądem, instruktażem higieny jamy ustnej i ustaleniem planu leczenia.

Ponadto, by zapobiec pojawianiu się próchnicy przyzwyczajaj dziecko do mycia zębów po każdym posiłku, a kiedy nie może tego zrobić – do porządnego wypłukania ust. Częstym błędem jest bagatelizowanie zepsutych zębów mlecznych, które należy leczyć.

Zęby mleczne są bowiem słabiej zmineralizowane od stałych, a przez to bardziej podatne na próchnicę. Prostym zabiegiem, który pomoże chronić zęby przed próchnicą jest lakierowanie mleczaków.

Ząbki pokrywa się zawierającym fluor lakierem – trwa to kilka minut i jest bezbolesne. Dobrze jeśli powtarza się je co pół roku. Warto, także wybrać się z dzieckiem do ortodonty, by ocenił zgryz dziecka, kiedy skończy szósty rok życia.


Dzieci w wieku szkolnym powinny regularnie odwiedzać stomatologa, ponieważ jest to okres największego zagrożenia powstaniem próchnicy. Nastolatków należy zachęcić dodatkowo do stosowania nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej. W szczelinach międzyzębowych również gromadzą się resztki pokarmu, a w takim przypadku nić sprawdza się idealnie.


Dieta też ma znaczenie

Oprócz profesjonalnej ochrony warto wprowadzić kilka domowych sposobów na utrzymanie zdrowego uśmiechu. Profilaktyka powinna szczególnie obejmować zdrową dietę.

Menu dziecka powinno być bogate w świeże sezonowe owoce i warzywa, suszone owoce, pełnoziarniste produkty oraz duże ilości nabiału. Co najmniej do końca pierwszego roku życia nie powinno się podawać maluchowi słodyczy, ani nie przesadzać z dosładzaniem posiłków.

Należy unikać podawania dzieciom słodkich napoi, a jest to niekorzystne zwłaszcza nocą, gdyż wydziela się wtedy mniej śliny, która oczyszcza zęby. Tych kilka podstawowych rad zapewni rodzicom spokój w łazience, a wdrożenie ich z pewnością zmieni mycie zębów w kilka przyjemnych minut w trakcie dnia.


 

opr. denta-med.com.pl


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mycie zębów - Dentonet.pl
Noworoczne postanowienie Polaków? Lepiej dbać o zęby! Pacjent

Nowy rok jest jak czysta karta – nie oglądając się za siebie, z energią zaczynamy snuć osobiste i zawodowe plany na kolejne miesiące. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Mars Wrigley w grudniu 2019 roku, listę postanow...

dziecko3
Wizyty dziecka u dentysty obowiązkowe? Lekarz

- Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem obowiązkowej wizyty dziecka u stomatologa przynajmniej raz w roku. Mogłoby to działać na podobnej zasadzie, jak dziś obowiązkowe są szczepienia dla dzieci – taki pomysł przedstawia w rozmowie z Dent...

ortodonta - Dentonet.pl
Starachowice: 9 lat czekania dziecka w kolejce do ortodonty Lekarz

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” łącznie aż 9 lat poczeka w kolejce do ortodonty pewien 6-latek ze Starachowic.Rodzice 6-latka zapisali chłopca do ortodonty, gdy ten miał dwa lata. Dziecko miało niedorozwój szkliwa, zęby mleczne wyrzynały się w sposób...

ROZWIŃ WIĘCEJ
jak dbac o zeby dzecka
Jak dbać o zdrowie zębów u dzieci? Wskazówki dla rodziców Pacjent

Guma do żucia to dobry sposób na to, by zapobiegać próchnicy? Fluor szkodzi dzieciom? Po szklance mleka przed snem nie trzeba myć zębów? Sprawdź, co wiesz o pielęgnacji zębów u dzieci.Uzębienie polskich dzieci jest w fatalnym stanie: 80% sześciolatkó...

zelowe znieczulenie
Kiedy podcinać wędzidełko u dziecka? Po konsultacji Lekarz

- Lekarze dentyści, położne czy logopedzi często chcą podcinać wędzidełka u dzieci. Tymczasem są wyraźne zalecenie kiedy i w jakim wieku zabieg ten należy ewentualnie wykonać. Coraz częściej decyzja ta jest poprzedzana konsultacją wielu specjalistów ...

Dentopomoc - Dentonet.pl
Wystawcy Krakdentu z pomocą dla dzieci z domów dziecka Lekarz

Podczas tegorocznych targów stomatologicznych Krakdent już po raz ósmy odbyła się akcja charytatywna Dentopomoc, w ramach której wystawcy wsparli wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych z Małopolski. Akcja Dentopomoc ma za zadanie wspomóc dzie...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

Nasulicz
Szczoteczka elektryczna dla każdego dziecka w Polsce! Lekarz

- Przekonać tych, którzy mogą sobie na to pozwolić. Pomóc tym, którzy takich możliwości nie mają - to cele fundacji Smile Together. O szczegółach opowiada pomysłodawca akcji lek. dent. Damian Nasulicz....

jak dbać o zęby w ciąży - Dentonet.pl
Jak w ciąży dbać o zęby? Praktyczne wskazówki dla pacjentek Pacjent

Choroby przyzębia i zębów mają wpływ na przebieg ciąży: mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej noworodka czy stanu przedrzucawkowego przyszłej mamy. Specjaliści zalecają, by kobieta na samym początku ciąży, a jeszcze ...

dziel się uśmiechem - Dentonet.pl
Zdrowe zęby po wakacjach, czyli jak dbać o piękny uśmiech Pacjent

Sezon wakacyjny powoli dobiega końca – przed nami ostatnie wyjazdy zanim dzieci znów zasiądą do szkolnych ławek. Podczas letnich podróży pozwalamy sobie na więcej swobody i niestety częściej niż zazwyczaj zdarza nam się zrobić sobie przerwę od dobryc...

kelli mcclintock 5wTuk6vE Kk unsplash
"Nie wysłałabym swojego dziecka do szkolnego dentysty" Lekarz

– Możemy leczyć zęby dzieci tylko tymi materiałami, które refunduje fundusz z podstawowego koszyka świadczeń. Są to niestety najgorsze materiały, wypełnienia robimy czarnymi plombami z amalgamatu – mówi portalowi edziecko.pl chcąca zachować anonimowo...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji