Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jak dbać o zęby? 9 praktycznych zasad

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak dbać o zęby? 9 praktycznych zasad

Jak dbać o zęby? 9 praktycznych zasad

Wielu pacjentów regularnie myje zęby, a mimo to podczas każdej wizyty w gabinecie dentysta odkrywa u nich kolejne ubytki. Typowym wyjaśnieniem tej niemiłej sytuacji jest szukanie winy w genetyce. Stwierdzenia „mam słabe zęby po mamie” lub „mojej babci też psuły się zęby” – to zdania, które często (zbyt często!) padają w gabinecie stomatologicznym.

Tymczasem higiena jamy ustnej nie ogranicza się jedynie do codziennego szczotkowania zębów. Aby cieszyć się przez lata pięknym uzębieniem, należy przestrzegać kilku prostych reguł, dzięki którym zęby i dziąsła na długo pozostaną zdrowe.

Zasada nr 1 – Liczy się technika szczotkowania
Co z tego, że codziennie myjemy zęby, jeżeli czynimy to nieprawidłowo. Niewłaściwa technika szczotkowania, źle dobrana pasta i szczoteczka nie tylko zniweczą nasze wysiłki, lecz mogą poważnie zaszkodzić zębom i dziąsłom. Jeżeli naprawdę nam zależy na zdrowiu jamy ustnej, nauczmy się prawidłowo czyścić zęby – instruktaż higieny jamy ustnej nie jest dużym wydatkiem, a przynosi kolosalne korzyści.

Zasada nr 2 – Walczmy ze szkodliwymi nawykami
Nie ogryzajmy ołówków (ani – tym bardziej – paznokci), nie rozgryzajmy orzechów ani twardych cukierków, nie używajmy zębów jako substytutu nożyczek krawieckich lub otwieracza do butelek. Takie nawyki mogą spowodować mikropęknięcia lub odłupywanie się szkliwa, mogą też doprowadzić do odłamania się całych fragmentów zęba, a także do zniszczenia wypełnień.

Zasada nr 3 – Walczmy z nocnym podjadaniem
Przyjmijmy zasadę, że po wieczornym umyciu zębów omijamy szerokim łukiem lodówkę i nie raczymy się ulubioną colą lub owocowym soczkiem. Jeżeli budzimy się w nocy z suchością w ustach, gasimy pragnienie kilkoma łykami wody.

Zasada nr 4 – Walczmy ze słabością do słodyczy i węglowodanów
Chyba wszyscy wiemy, że słodycze psują zęby i zwiększają ryzyko próchnicy. Jednak niewiele osób ma świadomość, że równie groźne dla naszych zębów są węglowodany. Zawarta w wielu przekąskach skrobia zostaje w ślinie rozłożona na cukry proste, a te są już groźne dla naszych zębów. Dlatego nawet wtedy, gdy sięgamy po ekologiczne owsiane ciasteczko, po jego zjedzeniu przynajmniej przepłuczmy zęby. Pamiętajmy też, że lepiej uraczyć się słodyczami raz a dobrze, niż podjadać je małymi porcjami przez długi okres czasu.

Zasada 5 – Napoje również niszczą zęby
Kontrolujmy ilość wypijanej kawy lub herbaty. Nadmierne spożycie tych popularnych napojów może spowodować powstanie osadu na zębach. A jeżeli nie wyobrażamy sobie życia bez 4 filiżanek espresso, znacznie częściej korzystajmy z profesjonalnych zabiegów higienicznych, takich jak scaling i piaskowanie (lub przynajmniej zapytajmy dentystę, jak w takiej sytuacji prawidłowo dbać o zęby).

Zasada nr 6 – Nie lekceważmy skutków bruksizmu
Jeżeli w sytuacjach stresowych mocno zaciskamy zęby, a nasze zgrzytanie budzi w nocy rodzinę, KONIECZNIE udajmy się na wizytę kontrolną i poprośmy dentystę o dokładny przegląd całej jamy ustnej. To właśnie bruksizm (a nie genetycznie słabe szkliwo) jest w wielu przypadkach odpowiedzialne za niewytłumaczalnie szybkie psucie się zębów. Ta pozornie niegroźna parafunkcja może powodować pęknięcia szkliwa, silne starcie zębów, ubytki klinowe, nadwrażliwość, rozchwianie lub przemieszczanie się zębów. Może również dawać dolegliwości bólowe wywołane przez przeciążenia zębów w zwarciu, zwiększać podatność zębów na próchnicę i przyczyniać się do rozwoju paradontozy.

Zasada nr 7 – Uprawiasz sport – zadbaj o zęby
Jeśli uprawiasz sport, zainwestuj w ochraniacze na zęby. Indywidualnie wykonana szyna ochronna zabezpieczy je przed poważnymi urazami. Jeżeli ten pomysł wydaje Ci się zbytkiem ostrożności, to wiedz, że wybicia, złamania i ukruszenia zębów zajmują „drugą pozycję po próchnicy pod względem częstości potrzeb leczniczych” (jak wynika z badań przeprowadzonych przez pracowników gdańskiego Uniwersytetu Medycznego).

Zasada nr 8 – Samodzielnie kontroluj stan swojej jamy ustnej
Większość z nas nie ma nawyku samobadania jamy ustnej. Tymczasem warto od czasu do czasu sprawdzić, czy nasze zęby, dziąsła, język, a także błona śluzowa pokrywająca wewnętrzne powierzchnie warg i policzków są wolne od nietypowych i niepokojących objawów. Białe lub czerwone plamy w ustach, przedłużające się owrzodzenia lub opuchlizny, krwawienia dziąseł, dziwne guzki i zgrubienia – to symptomy, które powinny nas skłonić do jak najszybszej wizyty u dentysty.

Zasada nr 9 – Systematycznie korzystaj z profesjonalnych zabiegów profilaktycznych
Profesjonalne zabiegi profilaktyczno-higieniczne, takie jak scaling, piaskowanie, polerowanie i lakierowanie, odgrywają ważną rolę w zapobieganiu próchnicy, dlatego zdecydowanie warto z nich korzystać. Profesjonalne czyszczenie zębów, wykonywane regularnie co 3 – 6 miesięcy, pozwala wzmocnić szkliwo, zadbać o kondycję dziąseł, a także usunąć szpecące przebarwienia.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

zmiany zasad kwarantanny - Dentonet.pl
Będą zmiany dotyczące zasad kwarantanny i izolacji Lekarz

Ministerstwo zdrowia przedstawiło do konsultacji pakiet projektów rozporządzeń, zawierających propozycje zmian zasad prowadzenia kwarantanny. Istotą proponowanych regulacji będzie uproszczenie sytemu zwalniania z kwarantanny oraz powiązanie zasad zwa...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 3 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres