Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jabłka niszczą szkliwo

Brak komentarzy | Publikacja:
Jabłka niszczą szkliwo

Jabłka niszczą szkliwo

Brytyjscy naukowcy z Instytutu Stomatologii King's College w Londynie dowiedli, że wysoka kwasowość jabłek przyczynia się do rozpuszczania szkliwa i zaatakowania zębiny znajdującej się pod nim.

Osoby, które jedzą jabłka są prawie czterokrotnie bardziej narażone na uszkodzenia zębów, niż osoby pijące napoje gazowane.

Badanie potwierdzające szkodliwość jabłek przeprowadzono na grupie 1000 kobiet i mężczyzn, w wieku 18-30 lat. Polegało ono na obserwacji diety pokarmowej i ustaleniu powodu niszczenia sie zębów. Naukowcy zajęli się również poszukiwaniem wszelkich uszkodzeń w zębach badanych.

Kolejnym krokiem było porównanie obserwacji z dietą pokarmową uczestników badania. Z badań jednoznacznie wyniknęło, że istnieje zależność pomiędzy jedzeniem jabłek, a erozją zębów.

Dlaczego jabłko źle wpływa na zęby?

Co powoduje, że niepozorne (i uważane za bardzo zdrowe) jabłko działa z większą szkodliwością na zęby niż napoje gazowane? Odpowiedź jest całkiem prozaiczna. O ile napicie się napoju gazowanego zajmuje kilka sekund, to konsumpcja jabłka trwa dłużej. Nasze zęby narażone są przez dłuższy czas na destrukcyjne działanie kwasów.

Oczywiście ważnym czynnikiem jest wysoka zawartość węglowodanów w tym owocu. Niektóre jabłka zawierają w sobie, aż cztery łyżeczki cukru.

Jak zmniejszyć kwasowość?

Jabłka oraz inne owoce zmieniają pH w ustach i zawierają cukry, ale nie powinno to być powodem, aby z nich rezygnować. Mają one przecież wiele zdrowotnych właściwości. Podobnie rzecz ma się z sokami owocowymi.

Istnieją sposoby, które pomogą ograniczyć uszkodzenia zębów spowodowane spożyciem jabłek. Jednym z nich jest picie mleka bądź jedzenie sera w tym czasie co jabłka. Calcium zawarte w tych produktach neutralizuje kwas. Dobrym pomysłem jest również picie wody zaraz po zjedzeniu owocu, dzięki czemu przepłuczemy jamę ustną. W przypadku, gdy mamy możliwość należy umyć zęby przed konsumpcją co stworzy barierę ochronną dla zębów. Jeśli chodzi o soki, to przed ich wpływem na nasze zęby uchroni nas słomka. 

 

opr. pw


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkliwo - Dentonet.pl
Chińscy naukowcy opracowali żel remineralizujący szkliwo Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang i Uniwersytetu Xiamen opracowali specjalny żel zawierający skupiska wapnia i fosforanów, który pozwala w naturalny sposób regenerować szkliwo.Grupa badaczy z Uniwersytetu Zhejiang i Uniwersytetu Xiamen opracowała inno...

kwaśne napoje - Dentonet.pl
Clinical Oral Investigations: słodkie i kwaśne napoje niszczą zęby Asysta

Jak poinformowano w piśmie „Clinical Oral Investigations” słodkie i kwaśne napoje mają bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia zębów, niszcząc szkliwo oraz zębinę.W artykule przytoczono wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College Lon...

przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviours": nocne przekąski niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej je...

ROZWIŃ WIĘCEJ
kwaśne napoje - Dentonet.pl
McGill University: kwaśne napoje niekorzystnie wpływają na szkliwo Asysta

Naukowcy z McGill University w Kanadzie kolejnym badaniem potwierdzili, że kwaśne napoje – w tym soki owocowe – niekorzystnie wpływają na stan szkliwa, a ich spożywanie może być jedną z przyczyn kwasowej erozji szkliwa.W badaniu podkreślono, że niewi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji