Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Instruktaż higieny jamy ustnej u pacjentów z parodontozą

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Instruktaż higieny jamy ustnej u pacjentów z parodontozą

Instruktaż higieny jamy ustnej u pacjentów z parodontozą

Parodontoza to choroba jamy ustnej, rozwijająca się z nieleczonego zapalenia dziąseł, będąca skutkiem niewłaściwej higieny, nawyków dietetycznych, przyjmowanych leków, szkodliwych nałogów, a także predyspozycji genetycznych. Ważnym elementem leczenia parodontozy jest instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej, przeprowadzony przez lekarza lub higienistkę stomatologiczną.

Jednym z najważniejszych elementów instruktażu higieny jamy ustnej u pacjentów z parodontozą jest uświadomienie im, że choroby tej nie wolno lekceważyć. Przede wszystkim nieleczona parodontoza może doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów, a dodatkowo ma ona wpływ na rozwój groźnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak choroby serca i układu krążenia, infekcje układu moczowego, cukrzyca czy powikłania podczas ciąży. Dlatego niepokojące dla pacjenta powinno być już niewielkie krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania.

Instruktaż higieny jamy ustnej u pacjentów z parodontozą obejmuje zarówno pokaz właściwych technik szczotkowania, jak i pomoc w wyborze odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów oraz innych akcesoriów przydatnych podczas codziennej higieny. Jeśli chodzi o szczoteczkę, najlepszą opcją dla pacjentów z parodontozą są produkty z miękkim włosiem, nie powodującym dodatkowych podrażnień dziąseł. Pacjenta należy uświadomić o częstotliwości mycia zębów (co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku) oraz czasie trwania tej czynności (około 2-3 minut).

Kolejny aspekt instruktażu to polecenie właściwej pasty, przeznaczonej do pielęgnacji zębów z parodontozą. Są to specjalistyczne produkty lecznicze, które mają działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Zazwyczaj zawierają one w swoim składzie chlorheksydynę (rozpuszcza osad nazębny i zmniejsza stan zapalny dziąseł), sole mineralne, wyciągi z ziół (szałwii, rumianku, mirry, jeżówki) oraz olejki eteryczne. Używanie specjalnej pasty powinno być uzupełnione o nitkowanie zębów oraz stosowanie zaleconych ziołowych płukanek do ust.

Pacjenta z parodontozą warto zachęcić do wprowadzenia do codziennej higieny przydatnych akcesoriów, takich jak szczoteczki międzyzębowe oraz irygatory wodne. Szczoteczki międzyzębowe pomagają oczyszczać trudno dostępne przestrzenie między zębami, minimalizując ryzyko odkładania się tam resztek pokarmowych oraz działania szkodliwych bakterii. Z kolei irygator wodny wpływa na dotlenienie i głębokie oczyszczenie kieszonek dziąsłowych, co redukuje osadzanie się płytki nazębnej w miejscach niedostępnych dla szczoteczki.

Elementem instruktaży higieny jamy ustnej u pacjenta z parodontozą jest również uświadomienie mu konieczności regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, gdzie zespół złożony z higienistki oraz lekarza będzie mógł przeprowadzić profesjonalne zabiegi higienizacyjno-lecznicze. Zalicza się do nich m.in. skaling (czyli usunięcie kamienia nazębnego), wygładzanie korzeni zębów, piaskowanie nad- i poddziąsłowe, regeneracja kości, a w przypadku bardzo zaawansowanych stadiów choroby także szynowanie, które stabilizuje ruszające się zęby.

Statystyczny Polak po 35. roku życia nie ma aż 11 zębów, a co czwarty 65-latek w ogóle nie ma uzębienia. Polacy nie uzupełniają swoich ubytków, a konsekwencje braku choćby jednego zęba mogą być bardzo poważne.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Instruktaż higieny? Dopasowany do potrzeb pacjenta! Asysta

- Każdy pacjent ma indywidualną anatomię zębów. Mamy pacjentów z implantami, w trakcie leczenia ortodontycznego, ze stłoczeniami. Każdy z nich potrzebuje różnych rozwiązań. Musimy dobrze poznać to, co jest dostępne na rynku i pomagać naszym pacjentom...

Choroby dziąseł - jak im zapobiegać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Choroby dziąseł nie są jedynie problemem miejscowym. Badania udowodniły, że zapalenia przyzębia i parodontoza mogą sprzyjać występowaniu schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, zaogniać przebieg cukrzycy, a w przypadku kobiet ciężarnych niekie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
mycie zębów u dzieci - Dentonet.pl
Wielka Brytania: matki nie wiedzą, jak myć zęby swoich dzieci Asysta

Przeprowadzone przez firmę Brush-Baby badania wykazały, że matki nie wiedzą, jak w prawidłowy sposób dbać o zdrowie jamy ustnej u swoich pociech. Mamy nie zdają sobie sprawy, że dziecko w wieku około 6 miesięcy powinno odbyć pierwszą wizytę u dentyst...

Pasty do zębów z węglem drzewnym w składzie nie działają Asysta

Na całym świecie popularność zyskują pasty do zębów na bazie węgla drzewnego niezawierające fluoru, które – zdaniem ich producentów – mają wybitne właściwości wybielające. Jak jednak udowodnili brytyjscy naukowcy, pasty te nie działają, a dodatkowo i...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres