Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne: dentyści umierają na COVID-19

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne: dentyści umierają na COVID-19

Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne: dentyści umierają na COVID-19

Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne potwierdziło, że z powodu COVID-19 w kraju zmarło dotychczas 24 lekarzy, w tym 6 stomatologów. Jednak, jak podano, nie wszystkie ofiary pracowały na pierwszej linii frontu walki z chorobą.

Indonezyjskie media poinformowały, że tamtejsi dentyści zamykają swoje praktyki w obawie przed zarażeniem się COVID-19. Także rządowy zespół reagowania na COVID-19 wezwał ministerstwo zdrowia do ochrony lekarzy i lekarzy dentystów, doradzając im, aby na czas pandemii zawiesili działalność swoich gabinetów.

Według anglojęzycznego dziennika „Jakarta Post” gen. Doni Monardo, szef krajowej agencji ds. łagodzenia skutków katastrof (BNPB), powiedział, że liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 wśród lekarzy i innych pracowników medycznych rośnie. Podczas wirtualnej sesji indonezyjskiej Izby Reprezentantów w dniu 6 kwietnia Monardo powiedział: – Ponad 20 naszych lekarzy zmarło z powodu COVID-19. Byli wśród nich dentyści i laryngolodzy.

Monardo powiedział też, że agencja BNPB zwróciła się do ministerstwa zdrowia z poleceniem dentystom i otolaryngologom, aby tymczasowo zamknęli swoje praktyki. – Jeśli będą przyjmowali pacjentów, powinno to dotyczyć tylko osób poważnie chorych.

W przeciwieństwie do stowarzyszeń dentystycznych w wielu innych państwach, Indonezyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (PDGI) nie wydało dotychczas polecenia dentystom, aby zamknęli swoje praktyki lub ograniczyli leczenie wyłącznie do nagłych przypadków.

Zamiast tego PDGI wezwało stomatologów – przede wszystkim tych, którzy ukończyli 60 lat – do skrócenia godzin pracy. Ponadto Stowarzyszenie zaapelowało do obywateli, aby powstrzymali się od wizyt w gabinetach dentystycznych w czasie pandemii – chyba że stan zdrowia nie pozwala na odłożenie leczenia w czasie.

Dr Sri Hananto Seno, przewodniczący PDGI, przyznał w wywiadzie udzielonym „Jakarta Post”, że procedury dentystyczne w bardzo dużym stopniu narażają dentystów i higienistki stomatologiczne na ryzyko zarażenia się chorobą. Dodał, że większość indonezyjskich dentystów zastosowała się do zaleceń PDGI i tylko około 30% stomatologów nadal pracuje, lecząc przypadki nagłe.

Według danych z dnia 17 kwietnia w Indonezji, czwartym najludniejszym państwie świata (po Chinach, Indiach i USA), odnotowano dotychczas 5516 przypadków COVID-19, a 496 osób zmarło z powodu tej choroby.

Tak wyglądają oficjalne statystyki, ale problemem Indonezji jest bardzo mała liczba przeprowadzonych dotychczas testów na obecność SARS-CoV-2. Budzi to podejrzenia ze strony społeczności międzynarodowej, że choroba może rozprzestrzeniać się w znacznie większym zakresie niż podaje to strona rządowa.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną? – Powodów jest kilka, m.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

T.H., źródło: www.dental-tribune.com

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Turcja - Dentonet.pl
Turcja: wizyty u stomatologa w czasie pandemii bezpieczne! Lekarz

Tureckie ministerstwo zdrowia włączyło się w akcję informacyjną skierowaną do pacjentów. Ma ona przekonać, że leczenie stomatologiczne, pomimo wysokiej, przekraczającej ćwierć miliona przypadków liczby zachorowań na COVID-19, nie stwarza zagrożenia. ...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Stomatolodzy z USA i Niemiec przeciw rekomendacjom WHO! Lekarz

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ze względu na mikrocząsteczki unoszące się w powietrzu, gabinety dentystyczne mogą być źródłem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w większym zakresie niż dotychczas sądzono. W związku z tym WHO zaleca, by ruty...

aerozol - Dentonet.pl
WHO: bioaerozol w czasach pandemii? Konsekwencje nieznane Lekarz

Jak donosi Reuters, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed nieznanymi, trudnymi do przewidzenia konsekwencjami – zarówno dla personelu, jak i pacjenta – wykonywanych w gabinecie stomatologicznym procedur, podczas których wytwarzany jest bi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia - Dentonet.pl
COVID-19 – kolejna ankieta dla pracowników medycznych Lekarz

Komisja Europejska zachęca pracowników ochrony zdrowia do wypełnienia ankiety, której tematem jest sytuacja pandemii COVID-19 i problem profilaktyki i kontroli zakażeń. Jak czytamy na stronie Naczelnej Rady Lekarskiej, badanie ma na celu zrozumienie...

Pracownicy ochrony zdrowia w czasie pandemii – ankieta Lekarz

Zakład Psychologii Stosowanej Katedry Psychologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaprasza do wzięcia udziału w anonimowym badaniu, które dotyczy doświadczeń pracowników ochrony zdrowia w związku z pandemią COVID-19. Jak czytamy na stronie Uniwer...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres