Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Indie: jest pomoc państwa dla lekarzy dentystów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Indie: jest pomoc państwa dla lekarzy dentystów

Indie: jest pomoc państwa dla lekarzy dentystów

Indie są najbardziej – obok USA i Brazylii – dotkniętym przez koronowirusa państwem świata. Do tej pory na COVID-19 zachorowało tam 7,7 mln osób, a zmarło niemal 117 tys. Jako jeden z pierwszych krajów, Indie wprowadziły podział na strefy oznaczone kolorem – w najbardziej zagrożonej strefie czerwonej znalazły się największe miasta, w tym Delhi, Mumbaj, Pune i Hajdarabad. Co oczywiste, pandemia nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie tamtejszej branży stomatologicznej.

Wprowadzone z powodu pandemii ogólnokrajowe (trwające najczęściej 2–3 tygodnie) oraz lokalne blokady w poważnym stopniu zdezorganizowały pracę gabinetów stomatologicznych w 10-milionowym Hajdarabadzie, stolicy stanu Telangana. W maju i kolejnych miesiącach w całym stanie zamkniętych było niemal 90% praktyk dentystycznych. W pozostałych udzielano jedynie świadczeń w ramach pomocy doraźnej.

Priorytet dla bezpieczeństwa

Wraz z coraz większą dostępnością potwierdzonych informacji naukowych na temat wirusa SARS-CoV-2, także w Indiach sformułowano wytyczne dotyczące zapewnienia bezpiecznej opieki stomatologicznej. Ponieważ jednak głównym źródłem przenoszenia COVID-19 jest zakażenie kropelkowe, gabinety stomatologiczne w Hajdarabadzie wciąż odczuwają skutki obaw pacjentów przed wizytą u dentysty. Przekłada się to z jednej strony na trudną sytuację finansową praktyk, a z drugiej na pogarszający się stan zdrowia jamy ustnej pacjentów.

Aby prowadzić leczenie, niemal wszystkie praktyki stomatologiczne w Hajdarabadzie przyjęły rygorystyczne wytyczne dotyczące stosowania środków bezpieczeństwa. Już samo to powinno przekonać pacjentów o braku obaw przed leczeniem w gabinecie. Zetknęliśmy się z przypadkami zakażonych koronawirusem pracowników służby zdrowia zarówno w szpitalach jednoimiennych, jak i pozostałych, ale tylko nieliczne przypadki dotyczyły personelu klinik dentystycznych – powiedział dr Ala Srikanth, sekretarz Indyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (IDA).

Pacjent pod szczególną ochroną i kontrolą

Obecnie, pod koniec października, we wszystkich placówkach stomatologicznych w mieście dostępne jest rutynowe leczenie. Ze względu na ograniczenia finansowe i logistyczne nie jest możliwe przeprowadzenie testu na COVID-19 u każdego pacjenta przychodzącego do kliniki. Muszą oni jednak poddać się rygorystycznej kontroli, m.in. mierzona jest temperatura, pada pytanie o podróże w ostatnim czasie, badane jest tętno, przeprowadzany test wysycenia tlenem, a na koniec pacjent podpisuje oświadczenie o swoim stanie zdrowia.

Jeśli wszystkie te parametry życiowe są stabilne, pacjent trafia na fotel, w innym przypadku jest proszony o powrót po 14 dniach. Pracownicy służby zdrowia w klinikach dentystycznych nie kontaktują się z pacjentami bez zestawu środków ochrony indywidualnej i innego sprzętu ochronnego – dodał dr Srikanth.

Finansowe wsparcie dla gabinetów dentystycznych

Ważnym czynnikiem, który pomógł wielu indyjskim gabinetom przetrwać do dziś kryzys związany z COVID-19, była decyzja rządu centralnego o przypisaniu praktyk stomatologicznych do kategorii mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Decyzja rządu w New Delhi umożliwiła stomatologom prowadzącym jedno- i dwuosobowe gabinety dostęp do niezwykle potrzebnego w tym czasie finansowania.

Otwarta pozostaje odpowiedź na pytanie, czy w związku z tym koszty poniesione przez gabinety dentystyczne na podnoszenie kwalifikacji personelu oraz wdrożenie wytycznych dotyczących bezpieczeństwa zostaną przeniesione na pacjentów.

Nie sądzę, aby kliniki dentystyczne w Hajdarabadzie znacząco podniosły koszty swoich usług. Nawet jeśli to zrobią, zmiana będzie nieznaczna. Większość gabinetów ma lojalną klientelę, a lekarzy nie stać na tego typu ryzykowne posunięcia – wskazał dr Srikanth.

W dyskusji o tym, czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o to, że zaraził się w gabinecie koronawirusem, niektórzy powołują się na sądowe orzecznictwo, które dotyczy zupełnie innej sytuacji. Takie stanowisko przedstawia mec. Ewa Mazur Pawłowska, podkreślając przy tym, że nie można porównywać ryzyka zakażenia koronawirusem do zakażeń WZW czy innych chorób zakaźnych, przenoszonych w sposób inny niż drogą kropelkową.

T.H., źródło: www.telanganatoday.com

Fot. motionstock, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

maseczki - Dentonet.pl
Ważny apel lekarzy i lekarzy dentystów do obywateli Polski Lekarz

Naczelna Izba Lekarska regularnie publikuje apele - do premiera, ministrów czy osób zarządzających wszelkimi instytucjami publicznymi. Jeden z ostatnich apeli wystosowanych przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany jest jednak do... obywat...

lekarz - Dentonet.pl
W Polsce jest coraz mniej lekarzy. Czy pomóc mogą farmaceuci? Lekarz

W Polsce na 87,5 tys. lekarzy przypada 60 tys. magistrów i techników farmacji. – Ograniczenie roli farmaceutów do sprzedaży leków to błąd systemowy – podkreśla dr hab. n. med. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych na Uniwersytecie Kardynała...

ROZWIŃ WIĘCEJ
egzaminy PES - Dentonet.pl
Egzaminy PES dla lekarzy i lekarzy dentystów będą wznawiane Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że z początkiem czerwca zostaną częściowo wznowione Państwowe Egzaminy Specjalizacyjne (PES) w sesji wiosennej 2020 r. dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie, najpierw odbędą się egzaminy ustne...

pensje stażystów - Dentonet.pl
Wydłużony staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów Lekarz

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem ministra zdrowia, staż podyplomowy dla lekarzy i lekarzy dentystów będzie wydłużony. Stażyści będą mogli otrzymać wynagrodzenie za gotowość do pracy. Z powodu obowiązującego stanu epidemii istnieje duże ryzyko...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres