Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Implanty – wiernie naśladują naturę. Część IV

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Implanty – wiernie naśladują naturę. Część IV

Implanty – wiernie naśladują naturę. Część IV

Wszczepianie w kość szczęki – na ten opis wielu pacjentów dostaje gęsiej skórki i wyobraża sobie jakie cierpienia i ból dzielą ich od upragnionego uśmiechu. Czy naprawdę ich obawy są uzasadnione?

– Mogę absolutnie zapewnić, że wprowadzenie implantu może być całkowicie bezbolesne. Często spotykam się z taką sytuacją, że pacjent schodząc z fotela jest zaskoczony, że zabieg był krótki i bezbolesny, a odczucia były porównywalne na przykład z zaplombowaniem zęba w zwykłym znieczuleniu.

Przed zabiegiem znieczulamy pacjentów miejscowo, bardzo solidnie, dużą dawką, do tego możemy dołączyć analgosedację, czyli środki podawane dożylnie, a które powodują zniesienie bólu i lęku, a nawet taką niepamięć wsteczną, tzn. my coś robimy godzinę, a pacjentowi wydaje się, że trwa to kwadrans.

Obecnie dysponujemy takimi metodami, które pozwalają nam znieczulić w 100 procentach. Czasem my lekarze sami jesteśmy zdziwieni, że przeprowadziliśmy zabieg wszczepienia 10-15 implantów u jednego pacjenta podczas jednego zabiegu i okazuje się, że w ciągu tygodnia po zabiegu pacjent nie wziął ani jednej tabletki przeciwbólowej.

Standardem jednak jest, że po większych zabiegach bierze się środki przeciwbólowe, ale w zupełności one wystarczają, by przeżyć te pierwsze kilka dni po zabiegu. Z kolei po wszczepieniu 1-2-3 implantów często się zdarza, że pacjent w ogóle nie odczuwa bólu.

Ile trwa leczenie implantologiczne – od początku do uzyskania efektu końcowego?

– Nierzadko jesteśmy w stanie zabieg wykonać w ciągu jednego dnia, gdyż istnieje coś takiego jak natychmiastowe obciążenie. Bezpośrednio po wszczepieniu implantu, w tym samym dniu lub najpóźniej w następnym, wykonujemy tzw. koronę tymczasową, zwłaszcza w odcinku przednim, gdy np. ktoś ma złamany ząb lub ma tylko korzeń.

Wtedy usuwamy taki korzeń, wprowadzamy natychmiastowo implant i jeśli jest on odpowiednio stabilny, to od razu na nim wykonujemy koronę tymczasową. Dzięki temu pacjent wychodzi z gabinetu już z odbudowanym zębem. Oczywiście ta finalna korona wykonywana jest kilka miesięcy później, zazwyczaj 3-6 miesięcy, ale sam efekt estetyczny możemy uzyskać bardzo szybko.

Nie da się jednak u wszystkich pacjentów zastosować tej metody, statystycznie możemy od razu obciążyć wprowadzony implant w połowie przypadków. W pozostałych przypadkach wykonujemy jakiś rodzaj uzupełnienia zastępczego.


Inną grupą zabiegów są implanty wprowadzane w celu ustabilizowania protezy. Tutaj jesteśmy w stanie w ciągu jednego zabiegu przy wszczepieniu 4 czy nawet 6 implantów ustabilizować taką protezę. Wielu pacjentów jest zaskoczonych, że w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie poradzić im na kłopot, który nieraz ciągnie się latami. Oczywiście trzeba poczekać aż wszystko się wygoi, ale efekt jest od razu.

cdn. wkrótce


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zgoda pacjenta na leczenie - Dentonet.pl
Zgoda pacjenta na leczenie pomaga w diagnostyce i terapii Lekarz

Wyrażenie przez pacjenta zgody na wykonanie procedury medycznej to nie tylko zwykła formalność, pomaga też w diagnostyce i terapii – przekonuje dr Piotr Lodziński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.Zgodę pacjenta na przeprowadzenia badania, zabi...

Implanty - Dentonet.pl
"Spotkania w Dentonecie": kiedy można wkroczyć z implantologią? Lekarz

W jakich sytuacjach korzystne dla pacjenta jest jeszcze leczenie endodontyczne, a kiedy może ono wpłynąć negatywnie na późniejsze leczenie implantologiczne? To temat dyskusji w kolejnych „Spotkaniach w Dentonecie”. Rozmawiali o tym dr n. med. Katarzy...

powikłania po leczeniu - Dentonet.pl
Powikłania w implantologii? Czasem winny jest pacjent, ale… Lekarz

To prawda, że w pewnych przypadkach za powikłania w leczeniu implantologicznym odpowiada pacjent. - Lekarz dentysta musi zadać sobie jednak pytanie, czy odpowiednio go wyedukował. Jeśli chodzi o powikłania czysto lekarskie, one są z kolei często ... ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wyroby medyczne - Dentonet.pl
Wyroby medyczne po nowemu Pacjent

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza nowy sposób realizacji zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, do których zaliczają się m.in. protezy zębowe czy aparaty ortodontyczne. Od 1 stycznia 2020 r. pacjent nie będzie musiał już odwiedzać oddziału NFZ ...

Dentofobia, czyli czego boi się pacjent w gabinecie stomatologicznym? Lekarz

Ból brzucha, potliwość dłoni czy ogólne rozdrażnienie to dolegliwości, które mogą występować u pacjenta przed wizytą u dentysty. Ciekawe są doniesienia naukowe dotyczące głównych źródeł strachu pacjenta w gabinecie. Z badań naukowych wynika, że około...

Politechnika Warszawska: innowacyjna metoda odbudowy kości Lekarz

Mała, lekka gąbeczka stworzona na Politechnice Warszawskiej wygląda niepozornie, ale odgrywa wielką rolę: jest "rusztowaniem" pomagającym w odbudowie kości. Łatwiej też będzie ją wykorzystać na sali operacyjnej niż inne substytuty kości - zapewniają ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres