Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Implanty – wiernie naśladują naturę. Część IV

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Implanty – wiernie naśladują naturę. Część IV

Implanty – wiernie naśladują naturę. Część IV

Wszczepianie w kość szczęki – na ten opis wielu pacjentów dostaje gęsiej skórki i wyobraża sobie jakie cierpienia i ból dzielą ich od upragnionego uśmiechu. Czy naprawdę ich obawy są uzasadnione?

– Mogę absolutnie zapewnić, że wprowadzenie implantu może być całkowicie bezbolesne. Często spotykam się z taką sytuacją, że pacjent schodząc z fotela jest zaskoczony, że zabieg był krótki i bezbolesny, a odczucia były porównywalne na przykład z zaplombowaniem zęba w zwykłym znieczuleniu.

Przed zabiegiem znieczulamy pacjentów miejscowo, bardzo solidnie, dużą dawką, do tego możemy dołączyć analgosedację, czyli środki podawane dożylnie, a które powodują zniesienie bólu i lęku, a nawet taką niepamięć wsteczną, tzn. my coś robimy godzinę, a pacjentowi wydaje się, że trwa to kwadrans.

Obecnie dysponujemy takimi metodami, które pozwalają nam znieczulić w 100 procentach. Czasem my lekarze sami jesteśmy zdziwieni, że przeprowadziliśmy zabieg wszczepienia 10-15 implantów u jednego pacjenta podczas jednego zabiegu i okazuje się, że w ciągu tygodnia po zabiegu pacjent nie wziął ani jednej tabletki przeciwbólowej.

Standardem jednak jest, że po większych zabiegach bierze się środki przeciwbólowe, ale w zupełności one wystarczają, by przeżyć te pierwsze kilka dni po zabiegu. Z kolei po wszczepieniu 1-2-3 implantów często się zdarza, że pacjent w ogóle nie odczuwa bólu.

Ile trwa leczenie implantologiczne – od początku do uzyskania efektu końcowego?

– Nierzadko jesteśmy w stanie zabieg wykonać w ciągu jednego dnia, gdyż istnieje coś takiego jak natychmiastowe obciążenie. Bezpośrednio po wszczepieniu implantu, w tym samym dniu lub najpóźniej w następnym, wykonujemy tzw. koronę tymczasową, zwłaszcza w odcinku przednim, gdy np. ktoś ma złamany ząb lub ma tylko korzeń.

Wtedy usuwamy taki korzeń, wprowadzamy natychmiastowo implant i jeśli jest on odpowiednio stabilny, to od razu na nim wykonujemy koronę tymczasową. Dzięki temu pacjent wychodzi z gabinetu już z odbudowanym zębem. Oczywiście ta finalna korona wykonywana jest kilka miesięcy później, zazwyczaj 3-6 miesięcy, ale sam efekt estetyczny możemy uzyskać bardzo szybko.

Nie da się jednak u wszystkich pacjentów zastosować tej metody, statystycznie możemy od razu obciążyć wprowadzony implant w połowie przypadków. W pozostałych przypadkach wykonujemy jakiś rodzaj uzupełnienia zastępczego.


Inną grupą zabiegów są implanty wprowadzane w celu ustabilizowania protezy. Tutaj jesteśmy w stanie w ciągu jednego zabiegu przy wszczepieniu 4 czy nawet 6 implantów ustabilizować taką protezę. Wielu pacjentów jest zaskoczonych, że w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie poradzić im na kłopot, który nieraz ciągnie się latami. Oczywiście trzeba poczekać aż wszystko się wygoi, ale efekt jest od razu.

cdn. wkrótce


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

odbudowa kości
Politechnika Warszawska: innowacyjna metoda odbudowy kości Lekarz

Mała, lekka gąbeczka stworzona na Politechnice Warszawskiej wygląda niepozornie, ale odgrywa wielką rolę: jest "rusztowaniem" pomagającym w odbudowie kości. Łatwiej też będzie ją wykorzystać na sali operacyjnej niż inne substytuty kości - zapewniają ...

rekonstrukcja twarzy - Dentonet.pl
Katowice: nowatorska rekonstrukcja twarzy u 46-latka po wypadku Lekarz

Lekarze ze Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach zrekonstruowali twarz mężczyzny, zniekształconą w wyniku wypadku, za pomocą specjalnie przygotowanego, złożonego implantu kości twarzy. 46-letni pacjent wraca do normalnego życia.Mężczyz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
żuchwa 3D - Dentonet.pl
Rzeszów: żuchwa 3D zminimalizuje komplikacje operacyjne Lekarz

Na Politechnice Rzeszowskiej powstał model żuchwy wykonany techniką druku 3D. Jego zastosowanie znacznie skraca czas chirurgicznego zabiegu wszczepienia implantu i minimalizuje wystąpienie komplikacji śródoperacyjnych.Wydrukowany medyczny model żuchw...

750x200
Opracowanie kanału i wkład koronowo-korzeniowy - co trzeba wiedzieć? Pacjent

Co to znaczy, jeśli stomatolog proponuje założenie wkładu koronowo-korzeniowego? Czy jest to bolesne dla pacjenta? O czym warto wiedzieć wcześniej?Kiedy dochodzi do uszkodzenia korony zęba, pacjentom często zakłada się wkład koronowo-korzeniowy. Taką...

usuwanie kamienia nazębnego - Dentonet.pl
Usuwanie kamienia nazębnego – najskuteczniejsze metody Pacjent

Kamień nazębny może się tworzyć nawet na regularnie i starannie mytych zębach. Jego powstawaniu sprzyja wiele czynników: począwszy od uwarunkowań genetycznych, przez dietę, aż po palenie papierosów. Nieusuwany kamień nazębny może być przyczyną wielu ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres