Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Implanty – nie dla nałogowych palaczy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Implanty – nie dla nałogowych palaczy

Implanty – nie dla nałogowych palaczy

Zanim stomatolog podejmie decyzję o wszczepieniu implantów, musi ocenić ilość oraz jakość tkanki kostnej, która będzie stanowiła podłoże dla wszczepu. Musi również uzyskać dokładne informacje na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także ocenić poziom higieny jego jamy ustnej. Poprzedzająca zabieg szczegółowa diagnostyka jest absolutnie koniecznym etapem leczenia i ma decydujący wpływ na sukces całego przedsięwzięcia.

Dlatego nie bądźmy zdziwieni, jeżeli lekarz dentysta przed przystąpieniem do zabiegu implantacji najpierw przeprowadzi dokładny wywiad lekarski, a następnie skieruje nas na badania obrazowe zębów i wyśle do lekarza innej specjalności (np. kardiologa, endokrynologa itp.).

Wywiad lekarski
Ponieważ niektóre choroby ogólnoustrojowe mogą skomplikować lub uniemożliwić proces osteointegracji, dlatego bezwzględnie musimy o nich powiedzieć dentyście. Zatajenie informacji, iż cierpimy na cukrzycę, osteoporozę lub astmę, może spowodować przykre konsekwencje w postaci odrzucenia wszczepu. W trakcie rozmowy może również paść pytanie o uzależnienie od nikotyny lub alkoholu. I chociaż przyznanie się do wypalania 40 papierosów dziennie może być dla nas mocno krępujące – również i w tej kwestii musimy się zdobyć na absolutną szczerość.
 

Złe wieści dla palaczy
Co prawda, implanty są również wszczepiane osobom nałogowo uzależnionym od nikotyny, jednak palenie tytoniu aż czterokrotnie zwiększa ryzyko odrzucenia wszczepu. Powód? Zawarta w papierosach nikotyna upośledza mikrokrążenie, a w efekcie powoduje gorsze ukrwienie tkanki kostnej. Wpływa również na trudniejsze gojenie się rany po wszczepieniu implantu oraz jest przyczyną stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej (które również wpływają negatywnie na proces osteointegracji). Reasumując – palenie tytoniu wydatnie pogarsza zdolność regeneracji tkanek i często prowadzi do różnych powikłań.

Dlatego nałogowy palacz musi BEZWZGLĘDNIE rzucić palenie minimum na 3 miesiące przed planowanym zabiegiem wszczepienia implantu, a po zabiegu powstrzymać się od palenia przez minimum pół roku.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Implanty są drogie? "To nie tak, że tańsze jest tańsze" Lekarz

Implanty - z jednej strony trwałe rozwiązanie problemu braków zębowych, zapewniające estetykę i funkcję. Współczesna stomatologia daje fantastyczne możliwości. Z drugiej strony - zdaniem wielu pacjentów - koszt tych rozwiązanych jest zbyt wysoki. Jak...

nagrody - Dentonet.pl
Światłoutwardzalne implanty stomatologiczne znów z nagrodami Lekarz

Światłoutwardzalne implanty stomatologiczne opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzymały kolejne nagrody – tym razem na targach INTARG w Katowicach oraz Invent Arena w czeskim Trincu.Światłoutwardzalne implant...

ROZWIŃ WIĘCEJ
nagroda Bydgoszcz - Dentonet.pl
Implanty z Bydgoszczy nagrodzone na targach w Moskwie Lekarz

Światłoutwardzalne implanty stomatologiczne opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzymały srebrny medal podczas XXI Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES 2018.X...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres