Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Implantologia – czy świadczymy usługi na odpowiednim poziomie?

Publikacja:
Implantologia – czy świadczymy usługi na odpowiednim poziomie?

Implantologia – czy świadczymy usługi na odpowiednim poziomie?

Co do stanu uzębienia Polaków nie mamy złudzeń – nie wygląda ono dobrze – fakty mówią same za siebie. Wśród osób, które ukończyły 35 lat, ale nie osiągnęły jeszcze wieku 44 lat, jedynie 5,4% posiada pełne uzębienie! Dlatego coraz więcej osób jest zainteresowanych implantologią i w miarę możliwości (głównie finansowych) chce z niej korzystać.
Jednocześnie okazuje się, że pacjentom zwykle brakuje wiedzy, jak ocenić umiejętności lekarza i wybrać takiego, który faktycznie zna się na rzeczy i jest w stanie zapewnić nie tylko oczekiwany efekt zabiegu, ale i jego bezpieczeństwo.

Z pewnością implantologia to przyszłość stomatologii – bardzo prężnie się rozwija, stwarza coraz szersze możliwości (zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów). Staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem, z którego chce korzystać coraz więcej osób. Jednak implantologia jest też jednym z bardziej skomplikowanych i trudnych zabiegów, dlatego potrzeba dużego zasobu wiedzy, umiejętności i odpowiedzialności od stomatologa, który taki zabieg przeprowadza. Okazuje się jednak – jak donosi „Gazeta Lekarska”, że nie wszystkie gabinety stają na wysokości zadania w tym względzie.

Dr hab. n. med. Piotr Majewski ostrzega pacjentów, by nie ulegali urokom reklam i krytycznie do nich podchodzili – to ważne by odróżniać fakty poparte nauką od haseł reklamowych, gdyż zwykle nie mają one pokrycia w rzeczywistości. Tłumaczy, że zabiegi implantacyjne bywają dość skomplikowane – wymagają wielu lat praktyki, by wykonywać je prawidłowo i uzyskać nie tylko zadowalający efekt, ale by wręcz nie zaszkodzić pacjentowi (zapewnić mu bezpieczeństwo i funkcjonalność wszczepionych implantów).
Dlatego zabiegi te powinny być wykonywane przez osoby, które mają dyplom specjalisty w tej dziedzinie – a uzyskanie takiego dyplomu wymaga lat ciężkiej pracy i nie można tego porównać do kilku jednodniowych szkoleń – tłumaczy Piotr Majewski.

Co należy do najczęściej popełnianych uchybień?
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy pacjent kwalifikuje się do zabiegu implantologicznego, który jest dość skomplikowany i drogi. A zatem – potrzeba indywidualnego podejścia do pacjenta, gdyż każdy przypadek jest inny. Jeśli pacjent zwleka z decyzją – nie należy go naciskać, ale pozwolić mu na jej podjęcie w jemu właściwym tempie. Jeśli stomatolog skłania pacjenta do pośpiechu, a nie wymaga tego choroba lub stan miejscowy – stanowi to błąd i jest nieuczciwe względem niego.

Należy również zwrócić uwagę na wyposażenie gabinetu. Aby uznać, że placówka przygotowana jest w pełni do przeprowadzania zabiegów implantologicznych, powinna m.in. posiadać tomograf komputerowy, mikroskop stomatologiczny, urządzenie do piezochirurgii, cyfrowy aparat RTG oraz odpowiednie materiały.

Piotr Majewski zwraca również uwagę, że cena nie zawsze odzwierciedla poziom świadczonych usług – najdroższe nie w każdym przypadku oznacza najlepsze. Z drugiej strony – zbyt tanie usługi mogą świadczyć o niskim poziomie stosowanych materiałów a przecież implanty mają służyć pacjentowi przez wiele lat jak własne zęby.

Oczywiście – nie podlega dyskusji, że zdrowie pacjenta powinno być na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o priorytety prowadzonej praktyki. Jej słaba rentowność nie zwalnia stomatologów z tego obowiązku. Dlatego, jeśli stomatolodzy chcą być wiarygodni na rynku usług implantologicznych – warto, aby przyjrzeli się temu, na jakim poziomie świadczą usługi.

BZ

Źródło: Gazeta Lekarska


POWIĄZANE ARTYKUŁY

e-zdrowie - Dentonet.pl
Polacy znają usługi systemu e-zdrowie i chcą ich rozwoju Lekarz

Produkty i usługi systemu e-zdrowie, takie jak Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-recepta czy e-skierowanie, są powszechnie znane wśród pacjentów, a większość z nich dostrzega dynamiczny rozwój e-zdrowia w ostatnich latach i oczekuje jego kontynuacj...

szkliwo - Dentonet.pl
Jak kwas uszkadza zębinę na poziomie mikrostrukturalnym? Lekarz

Badacze z dwóch uczelni w Wielkiej Brytanii: Uniwersytetu Surrey oraz Wydziału Stomatologii na Uniwersytecie w Birmingham opracowali nową technikę, która pozwala lepiej zrozumieć, w jaki sposób kwasy obecne w jamie ustnej uszkadzają zęby na poziomie ...

proteza
ZK w Nowym Wiśniczu: konkurs na usługi protetyczne Lekarz

Dyrektor zakładu karnego w Nowym Wiśniczu ogłosił konkurs ofert dotyczący wykonywania protez zębowych dla osób osadzonych w placówce. Umowa miałaby obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy. Jak czytamy ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
inflacja
Usługi stomatologiczne podrożały w sierpniu o 15,8% Lekarz

Według ostatecznych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w sierpniu 2022 r. inflacja w Polsce wyniosła 16,1% rok do roku. O 15,8% w ujęciu rocznym podrożały usługi stomatologiczne. Inflacja CPI w sierpniu 2022 r. wyniosła 16,1% rok do roku, a w st...