Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Implant z drukarki 3D – szczegóły operacji

Brak komentarzy | Publikacja:
Implant z drukarki 3D – szczegóły operacji

Implant z drukarki 3D – szczegóły operacji

Chirurdzy z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku poinformowali o zakończonej powodzeniem rekonstrukcji kości żuchwy pacjenta. Była to pierwsza operacja w Polsce z użyciem druku 3D w celu rekonstrukcji żuchwy u 78 – letniego pacjenta.

Chirurdzy z Białegostoku zdecydowali się na tę metodę rekonstrukcji, ponieważ standardowy implant tytanowy nie sprawdził się u pacjenta. Płytka pękła po 8 miesiącach od wszczepienia.

„W tym przypadku nie można było zastosować standardowego postępowania z użyciem mikrochirurgii, polegającego na odtworzeniu fragmentu żuchwy z własnej kości pacjenta. Pacjent miał niestety także jedenaście innych jednostek chorobowych, które dyskwalifikowały go do takiego długiego zbiegu trwającego zazwyczaj od 9 do 12 godzin” – mówi w wywiadzie dla portalu rynek zdrowia prof. Stanisława Zyta Grabowska, kierownik Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej USK w Białymstoku.

Najważniejszy etap w produkcji implantu metodą 3D to bardzo precyzyjny projekt. Taki projekt może powstawać nawet kilka dni, ale przez to sama operacja później trwa krócej. Zobrazowanie ubytku szkieletu przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego umożliwia stworzenie przestrzennego modelu implantu. Następnie ukończony już model implantu w formie pliku komputerowego przesyłany jest do urządzenia spiekającego. Implant dla 78 – letniego pacjenta był wykonywany za pomocą nowatorskiej technologii, która polegała na miejscowym topieniu laserem materiału (w formie proszku) tzw. metodą przyrostową.

Promień lasera topi warstwa po warstwie biozgodny proszek stopu tytanu. Umożliwia to szybkie i dokładne wykonanie wyrobu o bardzo skomplikowanym kształcie, co nie jest możliwe w dotychczas stosowanych technologiach.

Jak podkreślają chirurdzy jedyną przeszkodą do stosowania tego typu implantów na szerszą skalę jest ich cena, z czasem może ulegnie ona zmianie bo dla wielu taki implant to jedyna metoda która pozwala do powrotu do w miarę normalnego funkcjonowania.

O rekonstrukcji żuchwy metodą 3D czytaj także: Białystok: Pierwszy w Polsce implant z drukarki 3D

 

KL

źródło: www.rynekzdrowia.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie chrapania - Dentonet.pl
Bezdech senny: implant w brodzie zamiast aparatu MAD? Lekarz

W ofercie wielu gabinetów stomatologicznych znajduje się leczenie bezdechu sennego, zarówno przy pomocy aparatów wewnątrzustnych typu MAD wysuwających żuchwę do przodu, jak i zabiegów laserowych. Podczas targów CES 2020 w Las Vegas zaprezentowano kol...

Paweł Niewada
Dr n. med. Paweł Niewada: W mojej pracy najważniejsze są szczegóły Lekarz

– W mojej pracy najważniejsze są szczegóły. Przez kilkanaście lat doskonaliłem metody leczenia po to, żeby jego efekty łączyły naturalną estetykę z przewidywalnością i trwałością – mówi dr n. med. Paweł Niewada, jeden z wykładowców I Konferencji Mist...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji