Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Ile zarabiają inni?

Brak komentarzy | Publikacja:
Ile zarabiają inni?

Ile zarabiają inni?

Zarobki w każdym zawodzie to czuły punkt pracownika. Tak samo podchodzą do tego asystentki stomatologiczne. Z jednej strony jest to wynagrodzenie za ciężką pracę, z drugiej także ciekawy materiał porównawczy. Niestety nie zawsze te porównania są optymistyczne.

I zdecydowanie asystentki stomatologiczne nie są w czołówce najlepiej opłacanych zawodów. Chociaż ich praca jest ważna, to jednak nie staje się przedmiotem rankingów wysokości zarobków.

Główny Urząd Statystyczny właśnie opublikował raport "Struktura wynagrodzeń według zawodów". Dane do raportu zbierane są co dwa lata. Niestety nie wyszczególnia ono asysty stomatologicznej, która jest zaliczona do kategorii inni specjaliści ochrony zdrowia i w rzeczywistości nic to nikomu nie mówi.

Jednak w raporcie uwzględnia się pielęgniarki i co znamienne znalazły się w ciekawej grupie specjalistów. A dlaczego ciekawej? Według danych w 2014 r. specjaliści średnio uzyskali zarobki wyższe od średniego o ponad 23%. Jednak z zastrzeżeniem, że to grupa zawodowa niejednorodna. I chyba nie oddaje do końca właściwych szacunków, ponieważ zalicza się do niej „średnie” grupy zawodowe np. architektów, geodetów i jeszcze innych, których przeciętne wynagrodzenie brutto sięgnęło 4393,94 zł. A są także lekarze z przeciętnymi zarobkami 7000 tys. oraz nauczyciele akademiccy z 6000 tys. złotych.

Raport wykazuje że najniższe zarobki uzyskały takie grupy zawodowe jak położne – 3372 zł, pielęgniarki 3400 zł oraz specjaliści ratownictwa medycznego 3854 zł.

W przypadku pielęgniarek średnie wynagrodzenie w sektorze publicznym wyniosło 3443 zł, a w sektorze prywatnym 3142 zł. Z kolei położne w sektorze publicznym średnio zarabiają 3414, a w prywatnym 3118 zł.

W sumie szkoda, że asystentki stomatologiczne nie są w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego wyodrębnioną grupą zawodową. Taki ranking obnażyłby rzeczywiste wynagrodzenie asysty stomatologicznej. I być może, dla wielu asystentek porównanie z innymi grupami zawodowymi jest bardzo przykre, to jednak powinno się o tym informować. A tymczasem dla większości asysty stomatologicznej uzyskanie zarobków na poziomie trzech tysięcy złotych jest po prostu nieosiągalne.

 

ab

 

źródło: GUS, medexpress


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ile zarabia asysta
Ile zarabiają asystentki i higienistki stomatologiczne w Polsce? Asysta

Według najnowszego badania firmy Sedlak&Sedlak z lutego 2019 r., mediana wynagrodzeń asystentek stomatologicznych w Polsce wynosi 2680 zł brutto, zaś higienistek stomatologicznych – 2830 zł brutto.Jak wynika z badania, mediana miesięcznego wynagr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji