Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ile kosztuje plomba dentystyczna?

Brak komentarzy | Publikacja:
Ile kosztuje plomba dentystyczna?

Ile kosztuje plomba dentystyczna?

Ceny wypełnień stałych – zwanych potocznie plombami – zależą od kilku czynników. Wpływa na nie m.in. wielkość ubytku, rodzaj materiału wykorzystanego do wykonania plomby, a także lokalizacja gabinetu stomatologicznego. Z reguły leczenie zębów w mniejszych miejscowościach jest tańsze, niż w dużych miastach. Sprawdzamy, ile kosztuje plomba dentystyczna.

Cena plomby dentystycznej jest zależna przede wszystkim od wielkości ubytku i rodzaju zastosowanego wypełnienia. Tworząc nasze zestawienie, wzięliśmy pod uwagę zarówno dane GUS-u dotyczące cen usług dentystycznych, jak i przeanalizowaliśmy cenniki klinik dentystycznych dostępne w Internecie.

Ile kosztuje plomba mała?

Leczenie tzw. małych ubytków – w zależności od województwa, wielkości miasta czy renomy gabinetu dentystycznego – to koszt od około 80 do nawet 200 zł. Najniższe ceny małych wypełnień stałych notuje się w województwie lubelskim (około 80 zł), a w największym mieście tego regionu, czyli Lublinie, plomba dentystyczna to koszt od około 70 do 100 zł.

Na drugim końcu zestawienia znajduje się województwo zachodniopomorskie. Cena niewielkich wypełnień oscyluje tam w granicach 130 zł, zaś w samym Szczecinie jest jeszcze wyższa i wynosi około 150 zł. Z czego biorą się tak wysokie ceny akurat w tym regionie Polski? Można przypuszczać, że mają one związek z napływem dużej ilości pacjentów z Niemiec. Są oni gotowi zapłacić wysokie jak na rodzime standardy ceny, ale i tak niskie w porównaniu z kosztami usług dentystycznych w Niemczech. Jeśli chodzi o inne duże polskie miasta, to we Wrocławiu pacjent zapłaci za wykonanie małej plomby od 90 do 150 zł, w Bydgoszczy i Łodzi – 80-140 zł, w Krakowie – 90-140 zł, zaś w Poznaniu – 80-120 zł. W mniejszych miastach ceny są z reguły o około 20% niższe.

Cena leczenia ubytków głębokich

W naszych rozważaniach muszą znaleźć się też informacje, ile kosztuje plomba w przypadku tzw. ubytków głębokich. W klinikach w Lublinie, który jest zdecydowanie najtańszy, cena tego typu zabiegów wynosi od 100 do 200 zł, zaś w najdroższym Szczecinie – od 150 do nawet 350 zł. Ceny w większości innych dużych miast wojewódzkich, takich jak Łódź, Poznań, Warszawa, Kraków czy Bydgoszcz, oscylują w granicach 200-300 zł.

Wybierając się do dentysty na leczenie ubytków należy również zorientować się, czy w koszt zabiegu jest wliczone znieczulenie. Nie we wszystkich gabinetach jest to bowiem standard i za znieczulenie trzeba dopłacić. W niektórych klinikach koszt zastrzyku znieczulającego to zaledwie 10-20 zł. W renomowanych, wielkomiejskich placówkach może on jednak wynieść nawet 50 zł.

Leczyć czy nie leczyć zęby? Czynnikiem decydującym o odpowiedzi na to pytanie dla wielu pacjentów jest cena za leczenie.

AF

Fot. jarmoluk, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Czy dentobusy są efektywne i ile kosztuje ich funkcjonowanie? Lekarz

Poseł Aleksander Miszalski skierował do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o harmonogramy, koszt i efektywność funkcjonowania dentobusów w latach 2018-2019.Dentobus jest stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistyc...

nocna opieka Kraków - Dentonet.pl
W ilu miastach wojewódzkich jest nocna pomoc dentystyczna? Lekarz

Poseł Paweł Olszewski skierował do ministra zdrowia interpelację, w której pyta m.in. o to, w ilu miastach wojewódzkich funkcjonuje nocna pomoc dentystyczna. W swojej interpelacji poseł powołuje się m.in. na publikację „Expressu Bydgoskiego”, z któr...

lekarz dentysta - Dentonet.pl
Doraźna opieka dentystyczna nad pacjentami podczas pandemii Lekarz

Ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-19 sprawiło, że w wielu państwach zaprzestano rutynowych wizyt, ograniczając przyjęcia pacjentów do przypadków, które wymagają pilnej interwencji lekarza stomatologa. Temat ten na łamach prestiżowego czasopisma „The ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
doraźna pomoc stomatologiczna - Dentonet.pl
ORL Łódź: apel o dentystyczną pomoc doraźną w województwie Lekarz

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi zaapelowało do wojewody łódzkiego i łódzkiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u o zapewnienie mieszkańcom regionu doraźnej opieki dentystycznej w godzinach nocnych i w święta. Z danych zebranych przez Okręgową ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji