Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Ile czasu potrzeba na sen

Publikacja:
Ile czasu potrzeba na sen

Ile czasu potrzeba na sen

Byle do weekendu, wtedy nareszcie się wyśpię. – Zdarza się czasem usłyszeć takie pragnienie w poniedziałek rano. To może dziwić, ale jest możliwe, ponieważ każdy potrzebuje ilości snu właściwej dla siebie.

Są pewne zdrowotne normy, ale jedni mogą potrzebować snu więcej, inni mniej. Malutkie dzieci przesypiają prawie cały dzień. Do roku nawet do 15-17 godzin. Potem liczba potrzebnych godzin snu zmniejsza się. Nastolatki śpią już od 8 do 10 godzin. Dorośli do około sześćdziesiątki potrzebują około ośmiu godzin snu. Ilość ta zmniejsza się przed siedemdziesiątym rokiem życia o mniej więcej godzinę. Ale zdarzają się osoby którym wystarcza sześć godzin nieprzerwanego snu. Poniżej pięciu, to już chroniczne niedospanie.

 

 

Brak snu ma swoje konsekwencje. Po pierwsze zdrowotne, a po drugie od razu widać podkrążone oczy. Zdecydowanie odbija się to na wyglądzie. I to nie tylko następnego dnia. Długotrwałe niedosypianie może jednak skutkować pogorszeniem się koncentracji. Wtedy gorzej pracujemy i nie możemy na przykład skupić się podczas prowadzenia samochodu, a to może być groźne ze względu na wypadki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że niedosypianie grozi tyciem. Wiele otyłych osób nie dba o właściwą ilość snu i problem jeszcze się potęguje.

 

 

Natomiast lekarze alarmują, że śpimy coraz mniej. A dlaczego? Bo więcej pracujemy. W pracy spędzamy dużo więcej czasu, niż nasi dziadkowie i rodzice. Także zbyt późno chodzimy spać, a godziny do północy są najcenniejsze dla jakości snu. Ważne jest także to, aby sen był nieprzerwany. Budzenie się, przerwany sen, to również pogarsza jakość nocnego wypoczynku.

Prawidłowy sen to regeneracja organizmu i wzmocnienie jego odporności na infekcje i choroby. Umysł osoby wyspanej pracuje lepiej i wydajniej. Po dobrze przespanej nocy mamy siłę, aby cieszyć się życiem.
ab


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lekarze
Polscy medycy narzekają na biurokrację i brak czasu Lekarz

Pracownicy medyczni w Polsce najczęściej narzekają na nadmierną biurokrację (45%) oraz brak czasu (44%). Pacjenci w kontaktach z personelem medycznym również skarżą się na brak czasu poświęcanego im przez medyków (43%) oraz na małą liczbę pracowników...

ROZWIŃ WIĘCEJ
komunikacja
Brak czasu przeszkodą w relacjach pacjent-medyk Lekarz

Jakie czynniki mogą utrudniać prawidłowe relacje na linii pacjent-personel medyczny? - Przede wszystkim brak czasu. Na ten problem wskazywało aż 92% lekarzy i 42% pacjentów - wskazał prof. Zbigniew Izdebski, przywołując wyniki swoich badań. 9 czerwc...

optyk 1 1
Optyk rzemieślnik- trend czy potrzeba rynku? Pacjent

Słownik języka polskiego podaje trzy znaczenia słowa optyk: naukowiec fizyk, rzemieślnik wykonujący soczewki i okulary oraz sprzedawca okularów. Do której z tych osób wybralibyśmy się po okulary dobrej jakości? Kim jest optyk rzemieślnik? Czym różni ...