Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

III Zjazd Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia 08 – 11.05.2003, Wrocław, Hotel Wrocław

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

III Zjazd Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia 08 – 11.05.2003, Wrocław, Hotel Wrocław

Komunikat

Miło mi w imieniu Zarządu Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia i Komitetu Organizacyjnego III Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia poinformować, że trwają intensywne prace nad programem Zjazdu.

Ze względu na to, że program dokształcający II Zjazdu w Kazimierzu w ubiegłym roku cieszył się niezwykłym zainteresowaniem, również i w tym roku w pierwszym dniu Zjazdu odbędą się sesje referatowe i plakatowe, a drugi dzień poświęcony będzie dokształcaniu.

Zgodnie z zapowiedzią tematyką wiodącą Zjazdu będzie diagnostyka dysfunkcji narządu żucia i zaburzeń wewnątrzstawowych w ssż oraz obrazowanie tych stawów, jak również tematy wolne. Nadesłane streszczenia dotyczą m.in. badań nad możliwością klinicznego rozpoznawania zarówno prostych, jak i złożonych przemieszczeń krążka ssż w oparciu o prostą analizę kliniczną ruchów żuchwy, potwierdzoną obiektywnymi badaniami metodą rezonansu magnetycznego (MR) i zapisami wolnych ruchów żuchwy i głów żuchwy, różnicowania ograniczonego opuszczania żuchwy pochodzenia stawowego i mięśniowego oraz trudności z ustalaniem centralnego położenia żuchwy metodą rejestracji łuku gotyckiego u chorych z zaburzeniami wewnatrzstawowymi w ssż.

Tego ostatniego problemu dotyczą ponadto dwie prace na temat zależności pomiędzy przemieszczeniem krążków ssż i głów żuchwy w maksymalnym zaguzkowaniu zębów, oparte na badaniach MR i tomografii komputerowej. Stanowią one próbę wyjaśnienia trudności z ustalaniem centralnego położenia żuchwy u tych chorych i wskazują na czynniki ryzyka wystąpienia jatrogennego bólowego zespołu dysfunkcji narządu żucia po leczeniu protetycznym, ortodontycznym i zachowawczym.

W programie III Zjazdu znajdą się również prace przedstawiające możliwości artroskopii ssż oraz 8- rzędowej tomografii spiralnej w obrazowaniu i diagnostyce zaburzeń w ssż m.in. z uwzględnieniem wizualizacji przestrzennej tych stawów. Wśród nadesłanych streszczeń znajdują się ponadto prace na temat takich czynników etiologicznych dysfunkcji narządu żucia jak: stres, parafunkcje narządu żucia, zaburzenia zwarcia z uwzględnieniem ich roli w powstawaniu zmian w przyzębiu, wady zgryzu.

Nadesłane prace omawiają również powikłania w postaci dysfunkcji narządu żucia po resekcji żuchwy, unieruchomieniach międzyszczękowych i tympanoplastyce oraz sposoby zapobiegania tym powikłaniom. Część prac poświęcona jest przyczynom i zapobieganiu dysfunkcji narządu żucia u dzieci i młodocianych. Nadesłano również szereg prac na temat leczenia chorych z objawami dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia, w tym stosowanie różnego rodzaju szyn zgryzowych, terapii manualnej i metody biofeedback.

Zgodnie ze Statutem naszego Towarzystwa pragniemy stworzyć na naszych zjazdach okazję do rozwoju interdyscyplinarnej współpracy w rozpoznawaniu i leczeniu bólów twarzy i głowy. W drugim dniu Zjazdu odbędą się dwie Sesje Dokształcające organizowane przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Dysfunkcji Narządu Żucia, poświęcone interdyscyplinarnej współpracy lekarzy różnych specjalności i psychologów w rozpoznawaniu, ocenie i leczeniu bólów twarzy i głowy ze szczególnym uwzględnieniem towarzyszących im objawów neurologicznych. W programie sesji dokształcających planowane są również metody obrazowania ssż z uwzględnieniem wskazań i zasad kierowania chorych z bólami twarzy i głowy na badania MR i rtg.

W chwili obecnej udział w programie dokształcającym potwierdzili następujący wykładowcy:

Prof. dr hab. Teofan M. Domżał

Prof. dr hab. Andrzej Drop

Prof. dr hab. Antoni Karasiński

Prof. dr hab. Maria Kleinrok

Prof. dr hab. Antoni Prusiński

Dr n. med. Jadwiga Pyszkowska

Prof. dr hab. Hubert Wanyura i wsp. film na temat artroskopii ssż.

W programie dokształcającym przewidziana jest wyczerpująca dyskusja z udziałem wszystkich wykładowców, zaproszonych gości i uczestników. Zachęcamy do udziału w zaplanowanym szkoleniu zarówno lekarzy stomatologów jak i lekarzy innych specjalności zainteresowanych podanymi problemami.

Apelujemy do Koleżanek i Kolegów, do których dotarł niniejszy komunikat, o rozpowszechnienie programu III Zjazdu nie tylko wśród stomatologów, specjalistów od leczenia bólu, ale również wśród psychologów, anestezjologów, endokrynologów, laryngologów, neurologów, okulistów, onkologów, ortopedów, pediatrów, psychiatrów, radiologów, rehabilitantów, reumatologów, a także lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i innych specjalności.

Uwaga! Możliwe jest uczestnictwo wyłącznie w sesjach dokształcających.

Udział w sesji dokształcającej będzie potwierdzony certyfikatem szkolenia podyplomowego obydwu Towarzystw.

Bliższe dane na temat III Zjazdu we Wrocławiu PTDNŻ, a w niedługim czasie szczegółowy program naukowy i dokształcający Zjazdu oraz sprawozdanie z II Zjazdu PTDNŻ w Kazimierzu w 2002r. znajdziecie Państwo na stronie internetowej:

www.stom.am.wroc.pl/konferencje

Szczegółowe dane na temat III Zjazdu PTDNŻ można uzyskać pod adresem:

Komitet Organizacyjny

III Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia

ul. Cieszyńskiego 17

50-136 Wrocław

tel. (71) 78-40-278, 78-40-264, tel./fax 344-56-32

e-mail: biblos@stom.am.wroc.pl, ekalecin@prostom.am.wroc.pl

Zapraszamy na spotkanie w gronie Koleżanek i Kolegów oraz do skorzystania z uroków Wrocławia

Do miłego zobaczenia we Wrocławiu!

Prof. dr hab. Maria Kleinrok

Prezes Polskiego Towarzystwa

Dysfunkcji Narządu Żucia


POWIĄZANE ARTYKUŁY

apel PTS - Dentonet.pl
Wybory do władz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w 2021 r. Lekarz

9 października w formule hybrydowej odbyły się posiedzenia prezydium oraz zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Wybory do władz PTS-u, zgodnie z kalendarzem, mają odbyć się w 2021 r. Jak czytamy w komunikacie, po raz pierwszy – ...

Wrocław: Będzie proces byłego rektora UM prof. Marka Z. Lekarz

Sąd Okręgowy we Wrocławiu uwzględnił zażalenie prokuratury na umorzenie sprawy byłego rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Marka Z., oskarżonego o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy....

studia - Dentonet.pl
Wrocław: wielu chętnych na studia stomatologiczne Lekarz

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu podsumował rekrutację na studia na rok akademicki 2020/2021. Bardzo popularna wśród tegorocznych maturzystów była stomatologia – na jedno miejsce przypadało 24 kandydatów. Jak czytamy na stronie wrocławskiego UMED-u...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Marzena Dominiak - Dentonet.pl
Wrocław: lekarze dentyści w kolegium Uniwersytetu Medycznego Lekarz

Prof. Marzena Dominiak – prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – znalazła się w zaproponowanym składzie kolegium rektorsko-dziekańskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w kadencji 2020-2024. Ma pełnić funkcję prorektora ds. strategii...

szkolna stomatologia - Dentonet.pl
Wrocław: działa 10 szkolnych gabinetów stomatologicznych Lekarz

W 10 gabinetach dentystycznych zlokalizowanych we wrocławskich szkołach podstawowych realizowany jest program profilaktyki próchnicy dla uczniów. Co ważne, do dentysty może zgłosić się także uczeń szkoły, w której nie ma gabinetu. Szkolne gabinety de...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres