Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Idealny uśmiech powinien być naturalny

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Idealny uśmiech powinien być naturalny

Według badań wynika, że podczas kontaktu wzrokowego 40 proc. naszej uwagi skupia się właśnie na uśmiechu. I chociaż kogoś, kto może się pochwalić pięknym uśmiechem instynktownie darzymy większą sympatią, wzbudza on nasze zaufanie i odbieramy bardziej pozytywnie to jednak ważne, by uśmiech ten wyglądał naturalnie.


 

– W stomatologii, podobnie jak w innych dziedzinach, możemy zaobserwować pewne trendy w modzie. Jeszcze nie tak dawno temu, ktoś, kto przychodził do gabinetu oczekiwał efektu doskonałego. Zęby musiały być śnieżnobiałe, idealnie równe, ktoś by powiedział jak od linijki. Nie muszę dodawać, że efekt był sztuczny. Na szczęście pacjenci, za namową swoich lekarzy, stawiają na naturalność – przekonuje lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA z Gliwic.


 

Koralowe dziąsła ważniejsze od bieli zębów


 

Każdy marzy o uśmiechu, którego nie powstydziłyby się gwiazdy ekranu lub estrady. Co jednak uderza w tzw. Hollywood smile?


 

– Wystarczy zerknąć na zdjęcie jakiejś gwiazdy, większość z nas nie jest w stanie stwierdzić, czy zęby celebrytów są naturalne czy może to efekt wizyty u stomatologa. I w tym tkwi sekret sztuki stomatologii estetycznej. Na co zwracać uwagę? Przed przystąpieniem do poprawiania swojego uśmiechu powinniśmy najpierw zadbać o stan zdrowia swoich dziąseł. Zdrowe dziąsło powinno być w kolorze koralowym i wypełniać przestrzenie między zębami. Dopiero potem możemy skupić się na wyglądzie zębów – tłumaczy dr Nowak.


 

Jest kilka zasad, których stomatolog powinien przestrzegać. Linia szyjek górnych zębów powinna przebiegać na równi z linią górnej wargi. Z kolei linia brzegów zębów powinna odpowiadać krzywiźnie dolnej wargi. Ważne jest, by brzeg zębów był na różnych poziomach, a środkowe zęby były nieco dłuższe od bocznych.


 

Gdy zęby są zbyt równe może to oznaczać, że pacjent cierpi na bruksizm, w wyniku którego brzegi zębów są starte. Podobnie szkliwo – musi być jak najbardziej zbliżone do naturalnego, odbijać światło, przy końcach lekko je przepuszczać.


 

Uśmiech to część całości


 

Pojęcie estetyki w stomatologii nie zawsze jest jednoznaczne. Nawet śnieżnobiałe, równe zęby nie będą estetyczne, jeżeli nie współgrają harmonijnie z całą twarzą pacjenta stanowiąc tylko oderwany fragment całości.


 

– Dlatego też planując z pacjentem leczenie, stomatolog powinien zwracać uwagę na całą twarz i dopasować nowy uśmiech do jej wyglądu. Odwiedzając gabinet, pacjent ma prawo oczekiwać, że efekt końcowy wizyty nie wzbudzi u jego znajomych podejrzenia, że uśmiech to nie dzieło natury tylko stomatologa – wyjaśnia dr Nowak.


 

Błąd w sztuce


 

W każdej dziedzinie medycyny lekarze popełniają błędy w sztuce. I o ile w innych dziedzinach efekt może być katastrofalny dla zdrowia pacjenta, tak w stomatologii estetycznej odbije się tylko na jego wyglądzie. Jakie błędy najczęściej popełniają lekarze?


 

– Ze wszystkim można przesadzić. Bardzo często zdarza się, że po wizycie u stomatologa zęby są… zbyt białe, a przecież nie o to chodzi. Biel ma być naturalna. Kiedy indziej zęby są zbyt równe. Co bardzo ważne, nieraz po wizycie u stomatologa po prostu zębów nie widać, ponieważ nie wystają one poza krawędzie ust. Po co zatem taki uśmiech, którego nie widać – pyta retorycznie lek. stom. Bartosz Nowak.


 

Różne metody na różne niedoskonałości


 

Pacjenci zwracają się do lekarzy z różnymi potrzebami, niedoskonałościami czy problemami. Zadaniem stomatologa jest tak dobrać metodę leczenia i materiał, by efekt końcowy zarówno był zadowalający dla pacjenta, jak i wizualnie nie odbiegał od naturalnego uśmiechu.


 

– Obecnie nie ma jednej właściwej drogi dojścia do zamierzonego efektu estetycznego w stomatologii. Gama zarówno możliwości technologicznych, jak i materiałów jest tak duża, że to zadaniem stomatologa jest odpowiedni ich dobór. To lekarz po rozpoznaniu oczekiwań pacjenta decyduje, czy w danym przypadku wystarczy normalne wypełnienie kompozytowe bądź licówki pełnoceramiczne, a może uzupełnienie protetyczne – radzi dr Nowak.


 

Obecnie zadaniem stomatologii nie jest tylko przywrócenie funkcji uzębienia i uzupełnienie ubytków. Coraz częściej stomatologia idzie w parze z designem.


 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

cukier - Dentonet.pl
Cukier powinien być zakazany? "Nie jest nam potrzebny w diecie" Asysta

Cukier w diecie nie jest nam potrzebny, sprzyja jedynie otyłości, powinien być nawet zakazany. Aby zmniejszyć jego spożycia, należy go opodatkować, bardziej nawet niż alkohol – twierdzi diabetolog prof. Leszek Czupryniak z Warszawskiego Uniwersytetu ...

autoamputacja języka - Dentonet.pl
Autoamputacja języka – co każdy dentysta wiedzieć powinien? Lekarz

Two cases of nonsuicidal self-injury comprising partial autoamputation of the apex of the tongue Takashi Moriya, Hitoshi Sato, Kenichi Takeda, Kaori Ikezaki, Ryogo Katada, Tatsuo Shirota Zranienia i uszkodzenia w obrębie tkanek miękkich i twardych ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziel się uśmiechem - Dentonet.pl
Zdrowe zęby po wakacjach, czyli jak dbać o piękny uśmiech Pacjent

Sezon wakacyjny powoli dobiega końca – przed nami ostatnie wyjazdy zanim dzieci znów zasiądą do szkolnych ławek. Podczas letnich podróży pozwalamy sobie na więcej swobody i niestety częściej niż zazwyczaj zdarza nam się zrobić sobie przerwę od dobryc...

płytka nazębna - Dentonet.pl
Naturalny "biobloker" ograniczy powstawanie płytki nazębnej? Asysta

Jak informuje "Gazeta Lekarska", naukowcy z Portugalii opracowali środek ograniczający powstawanie płytki nazębnej. Jego skuteczność opiera się na naturalnych cząsteczkach organicznych.Tzw. "biobloker" opracowany przez naukowców z Portugalii przywier...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres