Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

I Ogólnopolska Konferencja dla Asystentek i Higienistek Stomatologicznych

Brak komentarzy | Publikacja:
I Ogólnopolska Konferencja dla Asystentek i Higienistek Stomatologicznych

I Ogólnopolska Konferencja dla Asystentek i Higienistek Stomatologicznych

Dawniej pomoc – dziś asysta” – pod takim tytułem odbyła się podczas CEDE w Poznaniu I Ogólnopolska Konferencja dla Higienistek Asystentek i Stomatologicznych. Zgromadziła ona ok. 300 uczestniczek. Podzielona była na cztery bloki tematyczne:
1. „Kompetencje asysty w badaniu i diagnostyce”
2. „Rola asysty w profilaktyce”
3. „Partnerstwo w zespole stomatologicznym”
4. „Wizerunek asysty”

Dr Małgorzata Giezek-Kaczmarek, specjalista periodontolog, mówiła o roli asysty i higienistek w wykrywaniu stanów zapalnych i nowotworów jamy ustnej – jak dużą rolę do odegrania mają osoby towarzyszące lekarzowi przy badaniu.
– O tych sprawach po prostu powinno się mówić – stwierdziła jedna z uczestniczek Konferencji w rozmowie z Dentowizją – wielu lekarzy przegapia takie sytuacje, bo patrzą tylko na jeden centymetr kwadratowy jamy ustnej, a powinni patrzeć szerzej – co dzieje się dookoła bolącego zęba. Dlatego jest potrzebne, by poszerzać wiedzę w tym zakresie, a temat konferencji uważam za trafiony.

„Znaczenie asysty w badaniu podmiotowym i przedmiotowym pacjenta”, „Kwasowa erozja szkliwa”, „Profilaktyka stanów zapalnych dziąseł” – to kolejne poruszane tematy.

– Asystentki i higienistki stomatologiczne mają bardzo często do czynienia z pacjentami ze stanem zapalnym dziąseł – mówił lek. dent. Paweł Zaborowski. – Badania pokazują, że praktycznie jeden na trzech pacjentów ma ten problem i nie zawsze potrafi go właściwie przekazać, czy to lekarzowi, czy asyście. Dlatego tak istotne jest pokazanie, jak do tego problemu należy podejść.

Techniki prac stomatologicznych w gabinecie stomatologicznym na cztery, a nawet na sześć rąk przedstawił dr Marek Badowski, lekarz dentysta, który dziś nie wyobraża już sobie pracy w pojedynkę:
– Zawsze mówię o puli energetycznej przeznaczonej na cały zabieg, gdzie w przypadku pracy dentysty solo (nawet jeśli jest to praca przy leżącym pacjencie), zawsze ta pula obciąża jedną osobę. Natomiast w przypadku technik zespołowych – na cztery ręce – pula energii jest podzielona na dwie osoby, a w przypadku sześciu rąk – na trzy. Wtedy wydatek fizjologiczny i zmęczenie poszczególnych członków zespołu jest o wiele mniejsze. Za to większa jest efektywność pracy i automatycznie jakość zabiegu. Można wtedy przyjąć więcej pacjentów i mieć przerwy na odpoczynek.
Partnerstwo w gabinecie jest też ważne w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta: tj. utraty przytomności, zasłabnięcia, czy drgawek. Przemysław Wołoszyn, ratownik medyczny, mówił o znaczeniu kompetencji asysty w takich sytuacjach:
– Zdarzenia takie mogą się przydarzyć nie tylko wskutek, czy przy okazji działalności stomatologicznej. Lekarz dentysta może stanąć wobec konieczności udzielania pierwszej pomocy także osobie, która zostanie przyprowadzona, czy wręcz przyniesiona do jego gabinetu. A to jest związane z mnóstwem czynności, które należy wykonać, aby skutecznie pomóc pacjentowi, np. należy przygotować sprzęt, usprawnić drożność dróg oddechowych w sposób bezprzyrządowy, pomóc w przygotowaniu zestawu przeciwwstrząsowego, czy przygotować zestaw do tlenoterapii. Te wszystkie czynności muszą być równolegle wykonywane z czynnościami lekarza. I nie ma w gabinecie nikogo, poza asystą stomatologiczną, kto będzie musiał tymi czynnościami się zająć.

O pracy na cztery ręce, ale nie przy fotelu stomatologicznym, ale przy kreowaniu wizerunku gabinetu, mówił Wojciech Krówczyński, ekspert z dziedziny zarządzania gabinetem medycznym. Podawał też sposoby, jak przekonać do siebie lekarza – potencjalnego pracodawcę:
– Kompetencje asysty to nie tylko umiejętności medyczne, współpraca z lekarzem w zakresie sposobu leczenia, ale również kompetencje administracyjne, które są niezwykle istotne. Nowe praktyki stomatologiczne muszą pozyskiwać pacjentów. Na pewno w tym zakresie pomocny jest Internet, który otwiera szerokie możliwości, ale także personel medyczny może być niezwykle pomocny w kreowaniu pozytywnego wizerunku kliniki. Osobnym zagadnieniem, które również wpisuje się w ten nurt przedsiębiorczości, jest wspieranie pacjenta od momentu pierwszej wizyty do kolejnej.
Konferencję zorganizowała firma Bestom Dentonet, a takie spotkania będą odbywały się cyklicznie.

B.Z.

Relację z tego wydarzenia prezentuje Dentowizja:

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higienistka - Dentonet.pl
USA: jak COVID-19 zmieni pracę higienistek stomatologicznych? Asysta

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie praktyk dentystycznych oraz gabinetów higieny, m.in. w zakresie procedur związanych z kontrolą zakażeń, ale to zapewne nie wszystkie zmiany. W dłuższej perspektywie zmienić mogą się ...

higienistka - Dentonet.pl
UK: poważne przeszkody w pracy higienistek stomatologicznych Asysta

Higienistki stomatologiczne w Irlandii Północnej wyrażają obawy o swoją przyszłość. Reprezentujące je stowarzyszenie potwierdziło, że jego członkinie w wielu przypadkach mierzą się ze skróceniem czasu pracy, nie mogą wykonywać wszystkich zabiegów, ma...

zarobki asystentek i higienistek - Dentonet.pl
Zarobki asystentek i higienistek stomatologicznych w UE Asysta

Portal Europa.jobs wyliczył, na jakie zarobki mogą liczyć asystentki i higienistki stomatologiczne, które zdecydują się na pracę poza granicami Polski. Według portalu Europa.jobs asystentka stomatologiczna zatrudniona w gabinecie stomatologicznym w ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Praca asystentek i higienistek w dobie pandemii, czyli Asysdent online! Asysta

Pandemia koronawirusa bardzo mocno wpłynęła na funkcjonowanie całej branży stomatologicznej, nie wyłączając codziennej pracy asystentek i higienistek stomatologicznych. Wokół tego właśnie tematu koncentrować się będzie zaplanowany na sobotę 25 kwietn...

Ogólnopolska konferencja ASYSDENT już po raz siódmy! Asysta

W poniedziałek (10 lutego) rusza sprzedaż biletów na VII Ogólnopolską Konferencję Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020 – największe w Polsce wydarzenie edukacyjne dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Zapraszamy na stron...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji