Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Homeopatia jednak skuteczna?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Homeopatia jednak skuteczna?

Homeopatia jednak skuteczna?

Leczenie homeopatyczne jest niezgodne z zasadami sztuki lekarskiej tj. leczenia skutecznego opartego na dowodach naukowych potwierdzających ową skuteczność terapeutyczną – powiedział ostatnio szef naszego lekarskiego samorządu Maciej Hamankiewicz – zobacz: NRL: Homeopatia to nie medycyna.

Na reakcję drugiej strony nie trzeba było długo czekać. Swoje oświadczenie ogłosiło Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej (PTHK) rozpropagowane ostatnio w formie komunikatu prasowego.

Towarzystwo broniąc homeopatii, opiera się na oficjalnym raporcie przygotowanym przez Szwajcarską Agencję Oceny Technologii Medycznych („Homeopathy in Healthcare: Effectiveness, Appropriateness, Safety, Costs”).

Z raportu ma wynikać, że efektywność leczenia homeopatycznego jest porównywalna z leczeniem konwencjonalnym.

Jak czytamy w komunikacie PTHK, autorzy 234-stronicowego dokumentu prof. med. Peter Matthiessen i dr. med. Gudrun Bornhöft przygotowali go „na podstawie całościowej oceny światowej literatury z dziedziny badań klinicznych i naukowych dotyczących homeopatii”.

„Jego główne wnioski opierają się na podsumowaniach 22 systematycznych przeglądów kontrolowanych badań klinicznych leków homeopatycznych w konkretnych wskazaniach. 20 spośród tych przeglądów potwierdza pozytywne wyniki leczenia homeopatycznego” – czytamy w komunikacie PTHK.

Szwajcarscy naukowcy w podsumowaniu cytowanego wyżej raportu stwierdzają:
„Jest wystarczająco dużo dowodów w zakresie badań przedklinicznych, a także wyników badań klinicznych leków homeopatycznych, aby uznać, że ich efektywność, bezpieczeństwo oraz argumenty natury socjoekonomicznej są porównywalne z leczeniem konwencjonalnym”.

inf.wł.

Więcej na www.pthk.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Pfizer/BioNTech: jest gotowa skuteczna szczepionka na COVID Lekarz

Amerykańska firma farmaceutyczna Pfizer i niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech poinformowały w poniedziałek, że ich szczepionka na koronawirusa jest skuteczna w ponad 90%. Ochronę przed COVID-19 osiąga się 28 dni od pierwszego szczepienia, któr...

IDS - Dentonet.pl
Międzynarodowe targi IDS 2021 jednak hybrydowe? Lekarz

Do rozpoczęcia kolejnej edycji Międzynarodowej Wystawy Stomatologicznej (International Dental Show; IDS) w Kolonii pozostało dokładnie pół roku. Organizatorzy tej największej na świecie imprezy handlowej branży stomatologicznej zapowiedzieli, że zami...

odpady medyczne - Dentonet.pl
GIS wyjaśnia: odpady medyczne jednak nie wysoce zakaźne Lekarz

Z pisma przesłanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego do NRL i wojewodów wynika, że odpady medyczne – nawet powstałe na skutek leczenia pacjentów ze stwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 – są odpadami klasy B, nie A. Przypomnijmy – wiele gabinetów ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
E-dokumentacja jednak później - minister wydał rozporządzenie Lekarz

Minister zdrowia wydał rozporządzenie, w którym uchylił wcześniejszą decyzję o obowiązkowym prowadzeniu od 1 stycznia 2019 r. historii choroby oraz historii zdrowia i choroby.Przypomnijmy – na mocy par. 10a załącznika do rozporządzenia w sprawie ogól...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres