Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Hojny gest Wróżki Zębuszki

Brak komentarzy | Publikacja:
Hojny gest Wróżki Zębuszki

Hojny gest Wróżki Zębuszki

Podobnie jak św. Mikołaj pojawia się nocą. Zabiera schowany pod poduszką mleczny ząbek i pozostawia skromną gratyfikację: drobny podarunek lub jednodolarowy banknot. Ostatnie badania wykazały jednak, że w ostatnich latach Zębowa Wróżka stała się hojniejsza i chowa pod poduszką znacznie większe kwoty. Bywa, że w niektórych stanach USA rekompensata za jeden ząb mleczny dochodzi do prawie 10 dolarów!

Skąd takie dane?
Pragmatyczni Amerykanie co roku przeprowadzają ankietę, która śledzi wyrywkowo płatności Tooth Fairy. W ciągu ostatnich 10 lat kwota zostawiana przez Wróżkę-Zębuszkę przeciętnie wynosiła od 1,50 do 2,50 dolarów, jednak ostatnio ostro poszła w górę. Ten zwyżkowy trend potwierdza także Visa, jedna z największych organizacji płatniczych na świecie. Aby pomóc rodzicom, Visa stworzyła aplikację Tooth Fairy Kalkulator, która pozwala na wprowadzenie danych geograficznych i demograficznych, a następnie podaje uśrednioną kwotę zębuszkowych wypłat dla dzieci w danej okolicy. Aplikacja porównuje też siłę nabywczą aktualnie wypłacanych przez Zębuszkę nagród z wartością gratyfikacji, którą kiedyś otrzymali rodzice. Umożliwia także wysyłanie dziecku życzeń i zabawnych fotek w imieniu Wróżki oraz przesyłanie zdjęć szczerbatej pociechy do przyjaciół i rodziny.

Analitycy rynków kapitałowych nie mają wątpliwości – coraz wyższy koszt jednego mlecznego zęba ma ścisły związek ze stanem amerykańskiej gospodarki. Inflacja znacznie wywindowała kwoty ponoszone przez rodziców w związku z wymianą uzębienia u dzieci. Obecnie amerykańska średnia wypłata z tego tytułu wynosi aż 3.70 USD (czyli ponad 12 złotych). To wzrost o blisko jedną czwartą (23 procent) w ciągu roku i aż o 42 procent w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednak według The New York Post, dane Tooth Fairy Kalkulator nie do końca odpowiadają prawdzie. Sondaż przeprowadzony przez dziennikarzy gazety ujawnił, że aż sześć procent rodziców wypłaca 20 dolarów za mleczaka, a dwóch na stu – 50 lub więcej dolarów.

Przeciętne płatności za jeden ząb wynoszą: w Nowym Yorku – 13, 25 USD, w Los Angeles – 9,69, w Chicago – 5,85, w Dallas – 5,28, w Bostonie – 5,02 dolarów. Ankieta New York Post ujawniła również, że znacznie wiekszy gest mają tatusiowie niż mamusie (i to niezależnie od miejsca zamieszkania). Ojcowie wydają na wizytę Zębowej Wróżki przeciętnie 10,98 dolarów, matki – zaledwie 5,56 dolarów (za zęba).

– To szokujące. Aż mnie zmroziło, kiedy poznałem wyniki naszych badań – wyznał Jason Alderman, dyrektor ds. edukacji finansowej VISA – jeżeli obecny trend utrzyma, już niedługo wypłaty z tytułu wymiany uzębienia będą wynosić nie 20 a 200 – 400 dolarów.

Zdaniem ekonomistów rosnąca hojność Wróżki-Zębuszki stanowi doskonały miernik stanu, w jakim znajduje się amerykańska gospodarka. W opinii analityków giełdowych rodzice podwyższając bazową kwotę za jednego zęba z jednej strony dyskontują inflancję, z drugiej – uwzględniają deprecjację dolara. Ich postępowanie jest więc w kategoriach ekonomicznych jak najbardziej rozsądne, mimo iż nosi znamiona rozrzutności i może być postrzegane jako nadmierne rozpieszczanie dzieci.

 

B.Sz.


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji