Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Historia RTG

Publikacja:

Historia RTG

W 1895 roku niemiecki fizyk Wilhelm Conrad Roentgen podczas badań nad właściwościami promieni katodowych odkrył nowy rodzaj promieniowania, nazwał je promieniowaniem X.

Prowadząc nad nimi badania zauważył, że przechodziły one przez czarny karton, drewno, szkło, które nie przepuszczały innego rodzaju promieniowania – świetlnego, UV.

Stwierdził także zmienny stopień pochłaniania promieni X przy ich przechodzeniu przez różne przedmioty.

Dzięki temu uzyskał ich odwzorowanie na ekranie fluorescencyjnym lub na płycie fotograficznej.

22.12.1895 r Roentgen wykonał pierwsze zdjęcie rtg dłoni swojej żony Berty, przy czym czas naświetlania wynosił aż 20 minut.

Stwierdził także zmienny stopień pochłaniania promieni X przy ich przechodzeniu przez różne przedmioty. Dzięki temu uzyskał ich odwzorowanie na ekranie fluorescencyjnym lub na płycie fotograficznej.

23-1-1896 Pierwsza oferta sprzedaży aparatów Röntgena ukazuje się w wiedeńskiej Nowej Wolnej Prasie.
10-1896 Max Levey-Dorn (1863-1929) otwiera w Berlinie pierwsze w Niemczech, prowadzone przez lekarza, prywatne laboratorium rentgenowskie.
1896/1897 Na Uniwersytecie Wiedeńskim w semestrze zimowym odbywają się pierwsze zajęcia z diagnostyki rentgenowskiej.
1897 Praktykujący lekarz Heinrich Albers-Schönberg (1865-1921) zakłada w Hamburgu instytut rentgenologiczny, jest on pierwszym lekarzem (specjalistą), który poświęca się tej dziedzinie.
1897 Ukazuje się pierwsze czasopismo rentgenologiczne.
1904 Rudolph Grashey (1876-1950) stosuje lampę rentgenowską w sali operacyjnej.

Bezpośrednio po odkryciu promieni X przez Wilhelma Conrada Roentgena rozpoczynają się intensywne badania nad nimi. W 1896 roku ukazuje się ponad 1000 publikacji na ten temat. W ten sposób rozpoczyna się promieni X Wilhelma Conrada Roentgena.

Przez ten okres udoskonalano aparaty rentgenowskie, by były jak najbezpieczniejsze dla pacjentów i osób obsługujących, a zdjęcia nimi wykonywane miały jak największą wartość diagnostyczną. Nowoczesne aparaty rentgenowskie pozwalają na uzyskanie identycznej jakości obrazu jaki uzyskał Röntgen, przy czasie naświetlania 0,2 s.

Jednym z najnowocześniejszych jest aparat do wykonywania zdjęć pantomograficznych.

Leczenie promieniowaniem.

11-1896 Leopold Freud (1868-1943) lekarz w wiedeńskim Szpitalu Powszechnym, pierwszy stosuje Roentgena w celach leczniczych; napromieniowuje dziewczynkę ze zdeformowanym, owłosionym znakiem na szyi i karku.
19-12-1899 Szwedzki rentgenolog Targe Sjögren (1859-1939) prezentuje Towarzystwu Lekarskiemu w Sztokholmie pierwszy przypadek wyleczenia raka podstawnokomórkowego na koniuszku nosa pacjentki za pomocą naświetlań promieniami Roentgena.
1901 Po odkryciu radioaktywności przez Antoinea Henri Becquerela (1852-1908) oraz radu przez Piotra Cure i Marię Skłodowską-Cure powstają przesłanki wykorzystania tego zjawiska dla lecznictwa.
1902 Amerykańscy lekarze Nicholas Senn (1844-1909) i William Pusey (1865-1940) osiągają u chorych na białaczkę poprawę obrazu krwi przez naświetlanie promieniami Roentgena. W ten sposób rozpoczyna się era terapii głębokiej promieniami X. Ma ona coraz większe znaczenie w leczeniu nowotworów.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

zeby
Krótka historia zastosowania kokainy w stomatologii Lekarz

Kokaina, inaczej metylobenzoiloekgonina, to pobudzający, a zarazem silnie uzależniający psychicznie organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów. Znana od tysięcy lat, a od drugiej połowy XIX wieku jest stosowana w medycynie, w tym także – przez p...

HelloDent1
Początki bywają trudne - historia determinacji HelloDent Lekarz

Wszystko zaczęło się w marcu 2017 r. – pełen żywioł, w ofercie – flagowy dla HelloDent koferdam NIC TONE. Właśnie te targi rozpoczęły przygodę HelloDent w świecie stomatologii i sklepów stomatologicznych. Teraz – po prawie czterech latach – HelloDen...