Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Higienistki lekarstwem na koszmarny poziom higieny stomatologicznej u dzieci

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Higienistki lekarstwem na koszmarny poziom higieny stomatologicznej u dzieci

Higienistki lekarstwem na koszmarny poziom higieny stomatologicznej u dzieci

Higienistki stomatologiczne i asystentki muszą się nieźle denerwować czytając doniesienia prasowe o tym, jak wszyscy użalają się nad kolejnym czarnym raportem na temat próchnicy u dzieci. Analiza przywołuje naprawdę słuszne obawy przed skutkami złego stanu uzębienia najmłodszych. Na razie jednak ze strony ani ustawodawczej ani wykonawczej, nie ma żadnych konkretnych działań. I bardzo dużo mówi się o profilaktyce higieny jamy ustnej. Samorządy na własną rękę w ramach skromnych budżetów rzadko, ale jednak próbują realizować programy na swoim terenie. Przykładem może być Wałbrzych, który nawet planuje od września zatrudnić do projektu dentystów i higienistki stomatologiczne, a w minionych latach z trochę mniejszym rozmachem Kraków, Włocławek czy wiele innych. To chwalebne, ale wysoce nie wystarczające działania.

A na drugim biegunie mamy co roku kilkadziesiąt wykształconych higienistek stomatologicznych, które usiłują znaleźć pracę na poziomie swoich kompetencji. Może zamiast likwidowania systemowego kształcenia asystentek stomatologicznych, realizatorzy polityki zdrowotnej powinni wzmocnić te dziedzinę edukacji.

Do 2013 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizowało program zamawianych kierunków. Polegał w skrócie na dofinansowaniu uczelniom określonych kierunków studiów, którymi byli zainteresowani pracodawcy i byli skłonni zatrudnić osoby kończące te kierunki. O zeszłego roku uruchomiono pilotaż Programu Rozwoju Kompetencji, który zastąpił kierunki zamawiane. Ministerstwo Nauki przeznaczyło na to 50 mln zł, a w całej nowej unijnej perspektywie finansowej chce wydać na to 1,2 mld zł.

W programie zamawianych kierunków wyróżniający się studenci otrzymywali 1000 zł stypendium i mogli liczyć na organizację kursów specjalistycznych, praktyki i wreszcie staże. To może chociażby nowym programem rozwoju kompetencji objąć higienistki stomatologiczne, albo inaczej – utworzyć dla nich szerszy program powiązany z systemowymi rozwiązaniami na rzecz profilaktyki. Może dopłaty do nowo otwartych gabinetów na podobnych zasadach jak przedsiębiorcy? Z zastrzeżeniem, że zyski to raczej długofalowe zdrowie społeczeństwa.

Jak informują czytelnicy portalu dentonet.pl dla asysty, w Poznaniu higienistki stomatologiczne otworzyły samodzielny gabinet i niestety okazała się to inwestycja nietrafiona. Jak to możliwe w okolicznościach, gdy próchnica szaleje w najlepsze, a wszyscy alarmują, że cała nadzieja w profilaktyce?

Wsparcie i rozwiązania systemowe są konieczne, a jeżeli nie nadejdą, to po prostu powstaną kolejne czarne raporty o stanie uzębienia najmłodszych.
ab


POWIĄZANE ARTYKUŁY

recepta - Dentonet.pl
Poziom odpłatności leku na recepcie – nadal obowiązkowy Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po raz kolejny zaapelowało o uproszczenie zasad wystawiania recept przez lekarzy i lekarzy dentystów, m.in. poprzez zniesienie obowiązku określania na recepcie poziomu odpłatności leku. Jak czytamy w komunikacie, ...

zagrożenia w pracy higienistki - Dentonet.pl
Zagrożenia w pracy higienistki – jak się zabezpieczyć? Asysta

Asystentki i higienistki stomatologiczne są narażone w miejscu pracy nie tylko na kontakt ze szkodliwymi drobnoustrojami, ale także na nieszczęśliwe wypadki, które mogą skutkować uszczerbkiem na zdrowiu. We wszystkich tych sytuacjach pomocne może oka...

powikłania po skalingu - Dentonet.pl
Powikłania po skalingu a roszczenia wobec higienistki Asysta

Każda higienistka stomatologiczna prowadząca własny gabinet higieny musi mieć świadomość, że – podobnie jak lekarz, pielęgniarka, położna czy inna osoba wykonująca zawód medyczny – jest narażona na roszczenia pacjentów, u których mogą pojawić się pow...

ROZWIŃ WIĘCEJ

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres