Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Higienistka na swoim, czyli jak krok po kroku założyć własną firmę

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Higienistka na swoim, czyli jak krok po kroku założyć własną firmę

Higienistka na swoim, czyli jak krok po kroku założyć własną firmę

Samozatrudnienie to coraz popularniejsza wśród higienistek stomatologicznych forma pracy zawodowej. Choć oczywiście rozwiązanie takie ma pewne wady – jak np. konieczność odprowadzania składek czy prowadzenia księgowości, to z drugiej strony pozwala w zasadzie na niczym nieograniczoną współpracę z wieloma gabinetami czy klinikami. Podpowiadamy więc, jak krok po kroku otworzyć własną działalność gospodarczą.

Wbrew pozorom, uruchomienie własnej firmy nie jest sprawą wymagająca biegania po wielu urzędach. Jeżeli higienistka dysponuje tzw. profilem zaufanym oraz podpisem elektronicznym, zdecydowaną większość formalności może załatwić przez Internet.

Podstawą założenia firmy jest wypełnienie wniosku o wpis do CEIDG. Można to zrobić na trzy sposoby: osobiście w dowolnym urzędzie miasta lub gminy, wysyłając wypełniony wniosek listem poleconym (wówczas podpis musi być poświadczony notarialnie) lub przez Internet, posługując się podpisem elektronicznym. We wniosku musi się znaleźć m.in. dokładna nazwa firmy, jej siedziba, dane kontaktowe higienistki, a także kod PKD, będący oświadczeniem odnośnie profilu działalności firmy. W przypadku higienistek stomatologicznych kodem tym jest 86.90.E, czyli pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Jeżeli w momencie uruchamiania firmy higienistka dysponuje nadanym numerem NIP, również musi go wpisać do wniosku. Jeśli nie, wniosek do CEIDG jest równocześnie wnioskiem o nadanie numeru NIP, a także REGON. W praktyce, są on nadawane w przeciągu kilku dni roboczych. Nie trzeba więc fatygować się dodatkowo do urzędu skarbowego lub statystycznego.

Podczas składania wniosku do CEIDG należy także podać formę opodatkowania działalności. Higienistki stomatologiczne mają do wyboru rozliczanie się z fiskusem na zasadach ogólnych (skala podatkowa), podatkiem liniowym, za pomocą ryczałtu lub karty podatkowej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z doświadczonym biurem księgowym, które przedstawi wszystkie plusy i minusy każdej możliwości.

Niezależnie od złożenia wniosku CEIDG-1, higienistka chcąca założyć swoją firmę musi zgłosić się do ZUS-u – zarówno jako płatnik składek, jak i osoba ubezpieczona. Służą do tego formularze ZUS ZUA (jeśli opłacane będą zarówno składki ZUS, jak i składki zdrowotne) lub ZUS ZZA (jeśli występuje tzw. zbieg świadczeń i higienistka będzie opłacać tylko składki zdrowotne, czyli składki ZUS odprowadza pracodawca z tytułu umowy o pracę). Formularze można złożyć do ZUS-u w formie elektronicznej (po opatrzeniu bezpiecznym podpisem elektronicznym) lub papierowej (bezpośrednio w siedzibie ZUS-u lub drogą pocztową). Co ważne, muszą one trafić do ZUS-u najpóźniej 7 dni po rozpoczęciu działalności.

Ostatnimi formalnościami koniecznymi do otworzenia firmy jest założenie firmowego konta oraz wyrobienie firmowej pieczątki, choć ten ostatni punkt nie jest obowiązkiem. Przepisy nie wymagają od przedsiębiorców posiadania pieczęci, choć większość z nich decyduje się na nią z powodów czysto prestiżowych – faktura opatrzona pieczątką wygląda po prostu bardziej profesjonalnie. Numer firmowego konta trzeba również zgłosić do urzędu miasta. Będzie on służył np. do zwrotu nadpłaconego podatku.

Po dopełnieniu wszystkich formalności przychodzi wreszcie chwila, w której można z dumą stwierdzić, że jest się przedsiębiorcą pełną parą. I choć własny biznes wymaga sporego nakładu pracy, to jednak z reguły daje o wiele większą satysfakcję osobistą oraz finansową.

Jakie są zadania higienistki, jak wygląda kształcenie w tym zawodzie? Liczne oferty szkół policealnych to nie wszystko. Kierunek „Higiena stomatologiczna” otwierają kolejne uczelnie medyczne w kraju.

AF

Fot. Stevepb, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Damian Nasulicz - Dentonet.pl
Kreatywna stomatologia, czyli jak modyfikować protokoły leczenia Lekarz

W stomatologii, podobnie jak w innych dziedzinach medycyny, od lat ma miejsce dynamiczny rozwój, który przebiega na różnych płaszczyznach. Pojawia się nowa aparatura, precyzyjne instrumentarium, wprowadzane są nowatorskie, wciąż udoskonalane metody t...

Porady cioci Flo, czyli zęby w epoce edwardiańskiej Lekarz

Czasopismo „Przyjaciel Rodziny” to sympatyczny angielski miesięcznik odzwierciedlający ducha końca epoki edwardiańskiej. Stałą rubrykę prowadziła niejaka ciocia Flo, której porady często dotyczyły dbania o zdrowie i zęby. Numer z marca 1910, z które...

Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Pasta do zębów Kolynos, czyli reklama „na wnuczka” Lekarz

Naiwne staruszki najlepiej okrada się metodą „na wnuczka”. Domniemany „wnuczek” dzwoni do drzwi mieszkania osoby starszej i dezorientuje bajeczką o potrzebującej nagłej pomocy nieistniejącej babci, a następnie wyłudza, co się da. Dawniej metody nie b...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     6: : 1 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres