Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Higienista stomatologiczny czy higienistka

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Higienista stomatologiczny czy higienistka

Higienista stomatologiczny czy higienistka

Mężczyzna jako higienistka stomatologiczna to niezbyt częste zjawisko. Swoją historię opowiada na stronach Amerykańskiego Stowarzyszenia Edukacji Stomatologicznej pracujący jako higienista stomatologiczny w Waterford w stanie Michigan Muntather Alameedi.

Jego droga życiowa nie była prosta. Jako uciekinierzy z Iraku spod reżimu Saddama Husajna  jego rodzina trafiła do Detroit.  Jak sam wspomina, bardziej niż na edukacji koncentrowano się na bezpieczeństwie. W rezultacie na braki w nauce nałożyła się inna kultura i było bardzo wiele do nadrobienia. W tym czasie nauczyciele okazali się bardzo pomocni.

A chociaż Alameedi  zamarzył o tym, aby zostać dentystą, nie miał możliwości wyboru takiej uczelni. Dostał się jednak na studia higieny stomatologicznej na Uniwersytecie w Michigan.

Oprócz tego, że to nie są łatwe studia, szczególnie dla imigranta, trzeba było je pogodzić z pracą zarobkową. Podczas pierwszego semestru, pracował przez cztery dni w tygodniu jako pracownik kuchni, aby pomóc zapłacić za koszty utrzymania.

Jednak, już podczas drugiego semestru, zawód higienisty stomatologicznego bardzo go zafascynował. Miał już regularny kontakt z pacjentami, przeprowadzał higienizację pod okiem doświadczonych instruktorów. Jak wspomina, najtrudniej było podczas Ramadanu, które to święto nakazuje post od wschodu do zachodu słońca. Bez jedzenia i picia trudno było się skupić na nauce i ćwiczeniach.

Ciężka praca zaowocowała stypendium i w rezultacie  licencjatem z higieny stomatologicznej. I wprawdzie nasz bohater miał w planach zostanie dentystą, to jednak musiał intensywnie szukać pracy.

A to wcale nie było proste. I to z kilku powodów. Po pierwsze imigrant, po drugie małe doświadczenie, a po trzecie mężczyzna. Alameedi pisze, że już zaczął się zniechęcać, aż pewnego dnia znalazł pilną ofertę pracy dla higienistki stomatologicznej. Pracodawca musiał być bardzo zdesperowany i już podczas pierwszej wizyty od razu doszło do spotkania z pacjentem na fotelu. To było spore zaskoczenie, a pacjent był ponadto niespokojny.

Na szczęście wszystko się dobrze skończyło. Po zabiegu pacjent był zadowolony i powiedział, że personel był bardzo profesjonalny. Właściciel praktyki stomatologicznej był pod wrażeniem i zatrudnił nowicjusza na pełny etat.

Jako mężczyzna pracujący w dziedzinie zdominowanym przez kobiety, Alameedi spodziewał się, że wielu pacjentów będzie zaskoczonych mężczyzną, który jest higienistą stomatologicznym. Ale jak się okazuje, płeć, pochodzenie etniczne czy religia higienistki stomatologicznej – wcale nie ma to dla nich większego znaczenia. Bardziej są zainteresowani dobrą praktyką kliniczną, zasadami etyki i fachową obsługą.

Szkoda, że w Polsce jakoś mężczyźni nie garną się do tego zawodu.

 

ab

 

źródło: adea.org

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia Lekarz

Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi newsami ze świata stomatologii z ostatnich dni! W komunikacie prasowym opublikowanym 12 sierpnia władze Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) stwierdziły, że zdecydowanie nie zgadzają się z ...

Stomatologiczny przegląd tygodnia - część XI Lekarz

Zachęcamy do zapoznania się z przeglądem najciekawszych informacji ze świata stomatologii z ostatnich dni! Zdaniem posłanki Katarzyny Osos, wielu szkolnym gabinetom stomatologicznym, z takim trudem tworzonych przez samorządy, szkoły i lekarzy dentys...

publiczna stomatologia - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część X Lekarz

Zachęcamy do zapoznania z kolejnym tygodniowym przeglądem najważniejszych informacji ze świata stomatologii! Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział na apel prezesa NRL w sprawie wykonania umów o udzielanie świadczeń stomatologicznych finansowanych ze...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologiczny przegląd tygodnia - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część VII Lekarz

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami z branży stomatologicznej z ostatniego tygodnia. Prezes NFZ-u podpisał zarządzenie zmieniające wycenę punktową niektórych świadczeń stomatologicznych, głównie z zakresu endodoncji. Zdaniem ...

stomatologia - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część VI Lekarz

Kończący się tydzień był bardzo bogaty w istotne informacje dla osób związanych zawodowo ze stomatologią. Zapraszamy do zapoznania się z naszym cotygodniowym przeglądem artykułów! Naczelna Rada Lekarska zaopiniowała projekt rozporządzenia NFZ-u w sp...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres