Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Higiena jamy ustnej u kobiety w ciąży

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Higiena jamy ustnej u kobiety w ciąży

Higiena jamy ustnej u kobiety w ciąży

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że choroby jamy ustnej mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu. Aby ten szczególny okres w życiu każdej kobiety był wyjątkowy to należy zadbać o swoje uzębienie.

Jak głoszą badania, choroby przyzębia kobiety ciężarnej zwielokrotniają ryzyko zmniejszenia się masy urodzeniowej dziecka czy przedwczesnego porodu.

Kiedy udać się do dentysty?

Potencjalne zagrożenie należy wyeliminować udając się do dentysty przed zajściem w ciąże (oczywiście w przypadku, gdy ciąża była planowana). Stomatolog ustali plan leczenia, który skutecznie poprawi stan higieny jamy ustnej. Najważniejsze jest wyleczenie wszystkich ubytków oraz ograniczenie chorób dziąseł i przyzębia.

Jednak niewiele kobiet zgłasza się do stomatologa przed okresem ciąży. Spowodowane jest to brakiem świadomości kobiet jak bardzo jest to ważne oraz tym, że duża część ciąż jest nieplanowana.

Jeśli nie odwiedziło się stomatologa przed ciążą, należy to zrobić zaraz na jej początku. Inwazyjne zabiegi zaleca się jednak wykonać w trzecim trymestrze ciąży, chyba, że jest to nagły przypadek (np. zapalenie miazgi).  Sama ciąża nie jest przeciwwskazaniem do takich zabiegów, ale wizyta u lekarza może wywołać stres, który wpływa na rozwój płodu. Najważniejsze struktury organizmu człowieka rozwijają się w przeciągu pierwszych 3 miesięcy od zapłodnienia i stąd nie zaleca się zabiegów inwazyjnych.

Jak często odwiedzać dentystę?

W trakcie ciąży, wizyty u stomatologa powinny odbywać się najrzadziej raz na 3 miesiące. W przypadku wystąpienia infekcji lub schorzeń jamy ustnej nie wolno przekładać wizyty w gabinecie do rozwiązania ciąży. Nawet gdy żadne zmiany nie są widoczne i nie odczuwamy bólu nie należy zaprzestać wizyt u dentysty, aby mógł on wykryć wczesne stadium rozwoju próchnicy.

Kobiety w stanie błogosławionym zmieniają diametralnie swoje nawyki żywieniowe. Spożywają one więcej słodyczy i kwaśnych pokarmów co powoduje obniżenie pH w jamie ustnej oraz demineralizację szkliwa. Pojawia się także podjadanie między posiłkami oraz posiłki w nocy. Często występują również wymioty, które mają działanie drażniące na tkanki jamy ustnej. Wszystkie te czynniki wpływają na powiększenie ryzyka wystąpienia próchnicy. Stomatolog na pierwszej wizycie ustali więc wskazania dietetyczne.

 Wystąpienie płytki nazębnej u ciężarnych jest bardzo niebezpieczne. Szczególnie ta odkładająca się bezpośrednio przy linii dziąseł. Zalegająca płytka jest przyczyną powstania stanu zapalnego. W trakcie ciąży następuje zmiana gospodarki hormonalnej i rozszerzają się naczynia krwionośne co powoduje, że nawet małe ilości płytki mogą podrażnić dziąsła i może wystąpić stan zapalny. Dlatego tak ważne jest dokładne szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej.

Czy wszystkie zabiegi stomatologiczne można wykonać będąc w ciąży?

Zabiegi inwazyjne, takie jak leczenie ubytków czy ekstrakcja (usunięcie zęba) przeprowadzane są w drugim trymestrze ciąży. Wtedy można już wykonywać zabiegi z zastosowaniem środków znieczulających. Zaleca się również w tym czasie usunięcie kamienia nazębnego i osadów oraz wykonanie kiretażu (oczyszczenia) kieszonek dziąsłowych u kobiet z nasilonym zapaleniem przyzębia. Wyleczone ogniska zapalne powodują zmniejszenie ryzyka przeniesienia patogenów z jamy ustnej na dziecko już po narodzinach.

Wiele kobiet w ciąży dotyka również przerost dziąseł, spowodowany wzmożoną aktywnością hormonalną. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ nie wymaga on leczenia. Jeśli jednak stanowi problem estetyczny lub funkcjonalny to można go usunąć. Guz ciążowy najczęściej samoistnie zanika po porodzie.

Ładne zęby mamy to ładne zęby dziecka, a która mam nie chce żeby jej dziecko w przyszłości miało niezdrowy uśmiech?

 

opr. pw


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

płyn przeciw grzybicy - Dentonet.pl
Jak płyny do płukania jamy ustnej zwalczają koronawirusa Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff przechodzą do kolejnego etapu badań nad skutecznością płynów do płukania jamy ustnej w walce z koronawirusem. Na początku 2021 r. ruszą badania kliniczne. Przypomnijmy – już w maju br. multidyscyplinarny zespół nauk...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Rak jamy ustnej? 65% mniej skierowań na badania Lekarz

W Zjednoczonym Królestwie za sprawą wspólnych działań Fundacji Raka Jamy Ustnej (MCF) oraz Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Stomatologicznego (BDHF) w listopadzie obchodzony jest już od lat Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej. W tym roku działania te wy...

higiena jamy ustnej w ciąży - Dentonet.pl
Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży i u noworodka Asysta

3 października w Łodzi odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Przypominamy więc najważniejsze wiadomości dotyczące roli higieny jamy ustnej w ciąży i u noworodka, o czym w krótkim wywiadzie o...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziąsła - Dentonet.pl
Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na układ krążenia Lekarz

Z badania wykonanego w 2018 r. podczas akcji „Po Pierwsze Zdrowie” przez prof. dr hab. Renatę Górską wynika, że 5% ankietowanych nie myje zębów w ogóle, a 15% robi to raz w tygodniu. Przekłada się to na konkretne dolegliwości: 8 na 10 osób w wieku 35...

Zła higiena jamy ustnej to trudniejsza walka z SARS-CoV-2 Lekarz

Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazało, że niedostateczna higiena jamy ustnej może być przyczyną wydłużonego czasu usuwania wirusa SARS-CoV-2 z organizmu pacjenta. Autorzy zaobserwowali, że u pacjentów zaniedbujących higienę jamy ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres