Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Herbaty owocowe rozpuszczają szkliwo?

Publikacja:

Herbaty owocowe rozpuszczają szkliwo?

Wyniki badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców dowodzą, że picie herbaty owocowej może mieć niekorzystny wpływ na szkliwo naszych zębów – napisała popularna brytyjska gazeta Daily Mail.

Badania przeprowadzono w University Dental Hospital w Manchesterze, gdzie badano wpływ tych herbat na usunięte już zęby. Zęby te zanurzono w różnych rodzajach herbat owocowych na 14 dni, co odpowiada 3 filiżankom herbaty pitej przez 18 lat. W wyniku eksperymentu stwierdzono, że zwykła herbata jest zupełnie nieszkodliwa na szkliwo, natomiast herbaty owocowe rozpuściły szkliwo na powierzchni zębów.

Dr Amolak Singh przewodniczący General Dental Practitioners Association stwierdził, że niektóre owoce, szczególnie cytrusy, mają wysoki poziom kwasowości i to właśnie ma zgubny wpływ na szkliwo naszych zębów.
Szkliwo składa się z węglanu wapnia i podobny efekt występuje, kiedykwaśne środowisko ma zgubny wpływ na skały, marmur i kamień, które również składają się z węglanu wapnia".

Nie stwierdzono, żeby zwykłe herbaty oraz rumiankowe lub miętowe miały jakikolwiek negatywny wpływ na szkliwo” – dodał dr Singh.
 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkliwo - Dentonet.pl
Chińscy naukowcy opracowali żel remineralizujący szkliwo Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang i Uniwersytetu Xiamen opracowali specjalny żel zawierający skupiska wapnia i fosforanów, który pozwala w naturalny sposób regenerować szkliwo.Grupa badaczy z Uniwersytetu Zhejiang i Uniwersytetu Xiamen opracowała inno...

kwaśne napoje - Dentonet.pl
McGill University: kwaśne napoje niekorzystnie wpływają na szkliwo Asysta

Naukowcy z McGill University w Kanadzie kolejnym badaniem potwierdzili, że kwaśne napoje – w tym soki owocowe – niekorzystnie wpływają na stan szkliwa, a ich spożywanie może być jedną z przyczyn kwasowej erozji szkliwa.W badaniu podkreślono, że niewi...