Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

HealOzone – czy ozon zastąpi wiertło?

Publikacja:
HealOzone – czy ozon zastąpi wiertło?

HealOzone – czy ozon zastąpi wiertło?

W sierpniu ub. roku pisaliśmy o wynalazku brytyjskich naukowców pod kierunkiem prof. Lyncha z Queens University w Belfaście. Jak się okazuje, metoda jest skutecznie wdrażana nie tylko w Wielkiej Brytanii. Pierwsza prezentacja zabiegu miała miejsce również kilka tygodni temu w Warszawie w sali senatu Akademii Medycznej. Ostatnio rządzenie było demonstrowane na targach Baltdentica 2003 w Gdańsku na początku czerwca br.

Jak twierdzą angielscy naukowcy, wystarczy 10 – 20 sekund bezbolesnego działania ozonu aby zastąpić wiercenie, suszenie i plombowanie zęba. Nowa technika dentystyczna nazwana została "HealOzone".

Do zęba przymocowuje się szczelny, gumowy "kapturek", a następnie wprowadza pod niego ozon. Gaz zabija wytwarzające kwasy bakterie w ciągu 10-20 sekund i umożliwia zawartym w ślinie substancjom mineralnym odbudowę zęba. Konieczny czas działania zależy od głębokości zmiany, gdy przekracza ona 2 mm, potrzebne jest wykonanie niewielkiego otworu.

Urządzenie wytwarzające ozon wyposażone jest w pompę ssącą. Dzięki temu przepływ ozonu może być bardzo szybki – w ciągu sekundy przez "kapturek" przepływa około 300 razy więcej gazu niż wynosi jego objętość. Każda nieszczelność aparatury powoduje zatrzymanie wytwarzania ozonu.

Odessany "zużyty" ozon w obecności manganowego katalizatora przekształca się w niegroźny, dwuatomowy tlen. Jedynym problemem jest utrzymujące się przebarwienie zęba, które jednak można zamaskować odpowiednią powłoką. Zresztą podjęto już prace nad wybielaniem zębów za pomocą ozonu.

Procedura jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna, choć ozon to gaz silnie drażniący płuca. Okazuje się jednak, że jego stężenie w ustach nie sięga nawet jednej części na milion.

Dzięki działaniu ozonu (trójatomowego tlenu) można zniszczyć w chorym zębie niemal wszystkie szkodliwe bakterie. Co ważniejsze, prof. Lynch wykazał w swoich badaniach, że w miejscu działania ozonu nie powstaje ponownie próchnica.

Na temat metody HealOzone przeprowadzono bądź prowadzi się około 40 badań klinicznych. Skuteczność waha się od 88 procent (badania samego prof. Lyncha) aż do 99 procent (w tych badaniach uczestniczyła wyjątkowo zdyscyplinowana grupa pacjentów – używali specjalnej pasty, płukanki i sprayu remineralizującego po kilkanaście razy na dobę). Szczególnie skuteczna jest metoda w przypadku próchnicy korzeni, prowadzi się badania także nad leczeniem kanałowym.

W ostatnich miesiącach brytyjscy dentyści zaczęli oferować nową technikę leczenia swoim pacjentom. Obecnie jest ona dostępna w około 300 gabinetach, choć oficjalnie potrzebny sprzęt nie jest jeszcze sprzedawany (firma go leasinguje). Leczeniu poddano już 500 tys. pacjentów, nie stwierdzając niepożądanych skutków ubocznych. Zdaniem praktyków taki sposób leczenia może pomóc w przezwyciężeniu lęku przed dentystą. Wiele osób nie znosi zastrzyków znieczulających, dźwięku wiertarki czy zapachu spalonej kości, jaki towarzyszy wierceniu.

HealOzone jest już dostępny w Polsce – dystrybutorem jest firma KaVo z Łodzi. Wszystkich, którzy z utęsknieniem czekajš na rychłą śmierć stomatologicznego wiertła musimy nieco rozczarować. Kompletne urządzenie jest kosztowne (18.000 Euro) i w związku z tym istnieją obawy, że usługa nie będzie masowo dostępna i nie będzie tania. No i na pewno nie będzie "na kasę chorych".

Jak piszą dystrybutorzy HealOzone, zabieg jest w 100% bezpieczny (również dla dzieci i kobiet w ciąży), a Polska jest jedynym krajem spoza UE, gdzie ten sposób leczenia próchnicy jest już dostępny.

 

(inf.wł.)


POWIĄZANE ARTYKUŁY

narzedzia dentysty
Igła, wiertło i nieuwaga – urazy studentów stomatologii Lekarz

Z badania, którego rezultaty zostały zaprezentowane podczas wirtualnego spotkania Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Stomatologicznych (International Association for Dental Research; IADR), wynika, że za większość urazów, do których dochodzi podcz...

endodoncja
Regeneracja tkanek zastąpi leczenie endodontyczne? Lekarz

Wielu pacjentów w obawie przed leczeniem kanałowym, wolałoby go uniknąć. Być może w nieodległej przyszłości zamiast klasycznego zabiegu endodontycznego pacjenci będą mogli zdecydować się na regenerację tkanek. Naukowcy z ADA Forsyth Institute, instyt...

sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja zastąpi dentystę w diagnostyce? Lekarz

Mająca siedzibę w Hollywood firma Pearl opracowała oparty na sztucznej inteligencji system, który może diagnozować zmiany i choroby jamy ustnej... precyzyjniej niż lekarz dentysta. Oprogramowanie opracowane przez firmę Pearl jest rozwiązaniem dostęp...