Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Halitoza – przyczyny, instruktaż higieny, metody leczenia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Halitoza – przyczyny, instruktaż higieny, metody leczenia

Halitoza – przyczyny, instruktaż higieny, metody leczenia

Problemem wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych – niekiedy diagnozowanym przez nich samych, a niekiedy przez lekarza lub asystentkę – jest halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Kluczowe jest wówczas ustalenie jej przyczyn, przeprowadzenie instruktażu higieny jamy ustnej oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Halitoza to nic innego, jak występujący przewlekle lub nawracająco przykry zapach z ust. Jeśli pacjent zdaje sobie sprawę z jej obecności, może to powodować u niego dyskomfort oraz problemy z nawiązywaniem normalnych kontaktów międzyludzkich. Czasem halitoza jest jednak diagnozowana dopiero podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Halitoza – najczęstsze przyczyny choroby

U większości pacjentów halitoza jest efektem niewłaściwej higieny jamy ustnej oraz związanego z tym namnażania się bytujących w niej bakterii. Drobnoustroje te żywią się pozostałościami pokarmów nieusuniętych podczas szczotkowania, produkując przy tym lotne związki siarki o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Bakterie powodują oczywiście szereg innych schorzeń jamy ustnej, na czele z próchnicą i schorzeniami przyzębia, które również objawiają się nieprzyjemnym zapachem z ust.

Halitoza bywa problemem osób użytkujących protezy zębowe oraz aparaty ortodontyczne. W pierwszym przypadku, protezy zębowe – zwłaszcza te źle dobrane – mogą powodować otarcia dziąseł, co stwarza korzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Z kolei pacjenci w trakcie leczenia ortodontycznego mają niekiedy duże problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, a to również sprzyja namnażaniu się bakterii.

Zdarza się jednak i tak, że halitoza jest efektem chorób ogólnoustrojowych. Badania naukowe udowodniły, że na jej występowanie są narażeni pacjenci borykający się ze schorzeniami laryngologicznymi (np. zapaleniem migdałków), zapaleniem oskrzeli, cukrzycą oraz marskością wątroby.

Higiena jamy ustnej u pacjentów z halitozą

Rolą zespołu stomatologicznego w przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną halitozą jest przeprowadzenie instruktażu prawidłowej higieny jamy ustnej oraz wdrożenie odpowiednich metod leczenia. Na higienę jamy ustnej składa się:

• mycie zębów po każdym posiłku przez 2-3 minuty,
• stosowanie past z fluorem oraz odświeżającymi wyciągami z ziół (np. mięty),
• regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych,
• czyszczenie języka z wykorzystaniem specjalnej skrobaczki (to przede wszystkim na tylnej części języka gromadzą się bakterie produkujące lotne związki siarki),
• stosowanie płynów do płukania ust lub naparów ziołowych,
• regularne wizyty u dentysty w celu bieżącego leczenia próchnicy i chorób przyzębia, a także usuwania kamienia nazębnego.

Halitoza – leczenie

U większości pacjentów z halitozą poprawę stanu zdrowia i związanego z tym komfortu psychicznego przynosi już przestrzeganie wymienionych powyżej zasad higieny. Pomocniczo można jednak zaproponować im stosowanie przez pewien czas preparatów zawierających w swoim składzie chlorheksydynę oraz dostępnych w aptekach tabletek z cynkiem. Zazwyczaj są one uzupełnione o wyciągi z mięty, szałwii czy eukaliptusa, dzięki czemu na długi czas odświeżają oddech.

Jeśli jednak istniej podejrzenie, że halitoza jest wywołana przez choroby ogólnoustrojowe, pacjenta należy skierować na dalszą, bardziej szczegółową diagnostykę.

Przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele, ale w 90% powodem jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jak uniknąć halitozy? Podpowiadają dentyści i pacjenci.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

periodontologia - Dentonet.pl
EFP: nie przerywajcie leczenia periodontologicznego! Lekarz

Europejska Federacja Periodontologii (European Federation of Periodontology; EFP) przypomina pacjentom, że powinni kontynuować leczenie stomatologiczne, przestrzegając przy tym, że zaniedbanie zdrowia jamy ustnej – nawet na niezbyt długi czas – może ...

przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Powikłania w implantologii? Podstawa - wyjaśnij przyczyny! Lekarz

- Dopóki nie wyjaśnię przyczyny danego powikłania, powinienem wstrzymać się od wykonywania podobnych procedur w przyszłości - mówi dr n. med. Łukasz Zadrożny. Jego zdaniem, najczęstszą przyczyną błędów jest diagnostyka przedzabiegowa przygotowana w n...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres