Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Halitoza – przyczyny, instruktaż higieny, metody leczenia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Halitoza – przyczyny, instruktaż higieny, metody leczenia

Halitoza – przyczyny, instruktaż higieny, metody leczenia

Problemem wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych – niekiedy diagnozowanym przez nich samych, a niekiedy przez lekarza lub asystentkę – jest halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Kluczowe jest wówczas ustalenie jej przyczyn, przeprowadzenie instruktażu higieny jamy ustnej oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Halitoza to nic innego, jak występujący przewlekle lub nawracająco przykry zapach z ust. Jeśli pacjent zdaje sobie sprawę z jej obecności, może to powodować u niego dyskomfort oraz problemy z nawiązywaniem normalnych kontaktów międzyludzkich. Czasem halitoza jest jednak diagnozowana dopiero podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Halitoza – najczęstsze przyczyny choroby

U większości pacjentów halitoza jest efektem niewłaściwej higieny jamy ustnej oraz związanego z tym namnażania się bytujących w niej bakterii. Drobnoustroje te żywią się pozostałościami pokarmów nieusuniętych podczas szczotkowania, produkując przy tym lotne związki siarki o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Bakterie powodują oczywiście szereg innych schorzeń jamy ustnej, na czele z próchnicą i schorzeniami przyzębia, które również objawiają się nieprzyjemnym zapachem z ust.

Halitoza bywa problemem osób użytkujących protezy zębowe oraz aparaty ortodontyczne. W pierwszym przypadku, protezy zębowe – zwłaszcza te źle dobrane – mogą powodować otarcia dziąseł, co stwarza korzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Z kolei pacjenci w trakcie leczenia ortodontycznego mają niekiedy duże problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, a to również sprzyja namnażaniu się bakterii.

Zdarza się jednak i tak, że halitoza jest efektem chorób ogólnoustrojowych. Badania naukowe udowodniły, że na jej występowanie są narażeni pacjenci borykający się ze schorzeniami laryngologicznymi (np. zapaleniem migdałków), zapaleniem oskrzeli, cukrzycą oraz marskością wątroby.

Higiena jamy ustnej u pacjentów z halitozą

Rolą zespołu stomatologicznego w przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną halitozą jest przeprowadzenie instruktażu prawidłowej higieny jamy ustnej oraz wdrożenie odpowiednich metod leczenia. Na higienę jamy ustnej składa się:

• mycie zębów po każdym posiłku przez 2-3 minuty,
• stosowanie past z fluorem oraz odświeżającymi wyciągami z ziół (np. mięty),
• regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych,
• czyszczenie języka z wykorzystaniem specjalnej skrobaczki (to przede wszystkim na tylnej części języka gromadzą się bakterie produkujące lotne związki siarki),
• stosowanie płynów do płukania ust lub naparów ziołowych,
• regularne wizyty u dentysty w celu bieżącego leczenia próchnicy i chorób przyzębia, a także usuwania kamienia nazębnego.

Halitoza – leczenie

U większości pacjentów z halitozą poprawę stanu zdrowia i związanego z tym komfortu psychicznego przynosi już przestrzeganie wymienionych powyżej zasad higieny. Pomocniczo można jednak zaproponować im stosowanie przez pewien czas preparatów zawierających w swoim składzie chlorheksydynę oraz dostępnych w aptekach tabletek z cynkiem. Zazwyczaj są one uzupełnione o wyciągi z mięty, szałwii czy eukaliptusa, dzięki czemu na długi czas odświeżają oddech.

Jeśli jednak istniej podejrzenie, że halitoza jest wywołana przez choroby ogólnoustrojowe, pacjenta należy skierować na dalszą, bardziej szczegółową diagnostykę.

Przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele, ale w 90% powodem jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jak uniknąć halitozy? Podpowiadają dentyści i pacjenci.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Choroby dziąseł - jak im zapobiegać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Choroby dziąseł nie są jedynie problemem miejscowym. Badania udowodniły, że zapalenia przyzębia i parodontoza mogą sprzyjać występowaniu schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, zaogniać przebieg cukrzycy, a w przypadku kobiet ciężarnych niekie...

grzybica jamy ustnej - Dentonet.pl
"To sztuczne zęby trzeba myć?" Pytania z gabinetu higieny Asysta

To nie żart. Takie pytania, co potwierdza nam dypl. hig. stom. Dorota Grzyśka, padają w gabinetach stomatologicznych i dotyczą oczywiście higieny jamy ustnej u pacjentów posiadających implanty.- Trzeba uświadamiać pacjentów, że brak właściwiej higien...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Nitkowanie zębów - dlaczego jest tak ważne? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Według statystyk, aż 99% Polaków w wieku 35-44 lata ma zaawansowaną próchnicę. Taki stan rzeczy bierze się zarówno ze zbyt rzadkich wizyt u dentysty, jak i niewłaściwej higieny jamy ustnej. Myjemy zęby nieregularnie i niedokładnie, a dodatkowo niewie...

Dentonet - choroby przyzębia
Chore dziąsła zwiększają ryzyko przewlekłych schorzeń nerek Lekarz

Według badaczy z Uniwersytetu w Birmingham, choroby przyzębia z parodontozą na czele zwiększają ryzyko pojawienia się u pacjentów przewlekłych schorzeń nerek. Dodatkowo, choroby przyzębia przyczyniają się do wyższej śmiertelności wśród pacjentów ze s...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres