Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Gryź zdrowo, dbaj o zgryz

Brak komentarzy | Publikacja:
Gryź zdrowo, dbaj o zgryz

Gryź zdrowo, dbaj o zgryz

Kształtowanie się zębów Twojego dziecka zaczyna się już w łonie matki. To od stylu odżywiania, prowadzonego trybu życia, zdrowych bądź nie zębach – będzie zależeć zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka.

 

Nie powinniśmy jednak zapominać, że nie tylko próchnica czy choroby przyzębia są groźne. Od najmłodszych lat trzeba także zadbać o prosty zgryz swojej pociechy.

 

Przyczyn, z powodu których Twoje dziecko może mieć problemy ze zgryzem, jest kilka: złe nawyki, przebyte choroby, wady genetyczne. Do czynników nabytych można zaliczyć oddychanie przez usta, ssanie kciuka, a także zagryzanie wargi lub obgryzanie paznokci. Problemy ze zgryzem mają także dzieci, które za długo jadły pokarmy z butelki przez smoczek oraz którym rodzice zbyt długo serwowali papki.

 

Im wcześniej zauważysz nieprawidłowości w zgryzie swojego dziecka i zgłosisz się z tym do ortodonty, tym większe szanse na szybkie wyleczenie i uniknięcie innych wad. Wady zgryzu bowiem to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Przed wizytą u ortodonty upewnij się, że twoje dziecko nie ma ubytków próchnicowych oraz stanów zapalnych dziąseł. Aby ortodonta rozpoczął leczenie, dziecko musi mieć zdrowe zęby.

 

Jeśli więc zauważyłeś cokolwiek niepokojącego w zgryzie dziecka, umów się na wizytę kontrolną do ortodonty. Lekarz oceni dokładnie wadę zgryzu oraz możliwe jej powody, a także omówi plan leczenia. Ortodonta wykona zdjęcie rtg zębów oraz weźmie wycisk, z którego powstanie model zębów. Na tej podstawie ortodonta zastanowi się, jaki aparat korekcyjny dopasować, aby zgryz wyprostować. Tu można dokonać także wyboru między aparatem ruchomym bądź stałym.

 

Nie ma również reguły co do czasu noszenia aparatu. To bardzo indywidualna sprawa, jak szybko zęby się wyprostują. Im młodszy pacjent, tym szanse na szybkie efekty są większe. W trakcie leczenia pacjent musi zgłaszać się do ortodonty w celach kontrolnych. Ostatnim etapem w przypadku aparatów stałych jest retencja. Aparat retencyjny pozwala na utrwalenie efektu leczenia ortodontycznego i jest konieczny, by zachować efekt leczenia. Jeśli pominiemy tę fazę, wada zgryzu może powrócić.

 

KL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

cukier - Dentonet.pl
Jak zdrowo stosować cukier w diecie? Porady dietetyków Asysta

Od lat nie cichnie dyskusja na temat cukru. Wiadomo, że jego nadmiar powoduje nadwagę, cukrzycę, próchnicę, osteoporozę i wiele innych zaburzeń. Warto jednak pamiętać, że produkty zawierające cukier mogą być elementem zdrowej i zbilansowanej diety po...

zakażenia1
Higienistko, Asystentko! Pracuj zdrowo, chroń się przed zakażeniami! Asysta

Na jakie zakażenia w gabinecie narażeni są pacjenci oraz personel? Jakie są podstawy prawne dotyczące zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych? Epidemiologia zakażeń, procedury w gabinecie, zapobieganie zakażeniom, prawidłowy wywiad ch...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji