Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

AOTMiT pozytywnie o profilaktyce próchnicy w gminie Jabłonna

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
AOTMiT pozytywnie o profilaktyce próchnicy w gminie Jabłonna

AOTMiT pozytywnie o profilaktyce próchnicy w gminie Jabłonna

AOTMiT pozytywnie zaopiniowała program profilaktyki próchnicy dla dzieci w wieku 7-15 lat z gminy Jabłonna. Władze gminy muszą jednak wprowadzić do niego kilka zmian.

Przedmiotem opinii AOTMiT był program polityki zdrowotnej dotyczący zapobiegania występowaniu próchnicy u dzieci. Jego populację docelową mają stanowić dzieci w wieku 7-15 lat zamieszkałe na terenie gminy Jabłonna.  W projekcie wskazano, że liczba osób w grupie wiekowej adresatów programu wynosi około 2 400 osób. Według danych GUS-u, na terenie gminy Jabłonna mieszka 2 596 osób w wieku 7-15 lat.

Kryterium kwalifikacji do wzięcia udziału w programie, oprócz wieku oraz miejsca zamieszkania, będzie konieczność wyrażenia pisemnej zgody rodziców (opiekunów prawnych) dziecka na udział w programie. Planowane interwencje w ramach programu mają objąć przeglądy stomatologiczne, lakowanie (jeden ząb), a także zabiegi zachowawcze, chirurgiczne oraz leczenie kanałowe (obejmujące ewentualnie RTG punktowe, znieczulenie miejscowe lub przewodowe, materiał kompozytowy światłoutwardzalny, w uzasadnionych sytuacjach klinicznych materiał o charakterze opatrunku).

W ramach programu zaplanowano przeprowadzenie akcji informacyjnej, która ma być realizowana poprzez umieszczenie informacji o programie w gminnych placówkach leczniczych na terenie gminy Jabłonna oraz na stronie internetowej realizatora programu.  Koszt całkowity programu ma wynieść 110 tys. zł. Program ma być finansowany ze środków budżetu gminy Jabłonna.

Ogólna ocena głównych założeń programu dokonana przez AOTMiT była pozytywna. Pojawiło się jednak kilka uwag. Agencja zwróciła uwagę, że ocena jakości świadczeń w programie powinna uwzględniać ocenę uczestników programu (ankieta satysfakcji) oraz obiektywną ocenę osoby kontrolującej jakość przeprowadzanych procedur w ramach programu. Nie zaplanowano w nim także ewaluacji. – W ramach oceny efektywności programu warto zaplanować m.in. określenie liczby przebadanych dzieci w każdej z grup wiekowych, określenie wskaźnika PUW u dzieci w każdej z grup wiekowych, określenie liczby i odsetka dzieci ze stanami zapalnymi dziąseł i przyzębia, określenie liczby i odsetka dzieci z wadami zgryzu, ocenę wiedzy o próchnicy i jej zapobieganiu oraz wiedzy dot. nawyków higienicznych i żywieniowych, a także analizy zmiany zachowań zdrowotnych w tym zakresie – poinformowano.

Zwrócono również uwagę, że oprócz zadań typowo stomatologicznych, należy zaplanować działania edukacyjne skierowane również do rodziców i opiekunów prawnych dzieci. – Konieczne jest także określenie osób odpowiedzialnych za prowadzenie edukacji, jej formy, częstotliwości, czasu trwania oraz liczby uczestników – dodano.

Jak powinna wyglądać wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym? O czym rozmawiać z rodzicami? O tym wszystkim opowiada higienistka Ania Makówka.

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta w szkole - Dentonet.pl
Dentysta szkolny w gminie Pułtusk - podpisano porozumienie Lekarz

Przychodnia Gajda-Med przy ul. 3 Maja otoczy opieką stomatologiczną uczniów większości szkół podstawowych oraz średnich działających na terenie gminy Pułtusk.Obowiązek objęcia uczniów opieką stomatologiczną nakłada na samorządy ustawa o opiece zdrowo...

przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
Przegląd stomatologiczny ważny w profilaktyce nowotworów Lekarz

Ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć nawet o połowę, trzeba tylko wykonywać odpowiednie badania i przestrzegać korzystnego dla zdrowia stylu życia – przekonuje prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder. W Polsce i na świecie stale z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dentonet - próchnica zębów mądrości
3. KUSP: o idealnej diagnostyce i profilaktyce próchnicy Lekarz

W ramach sesji endodontycznej 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019) odbył się wykład dotyczący diagnostyki i profilaktyki próchnicy dopasowanej do potrzeb współczesnych pacjentów. Wygłosił go dr n. med. Maciej Mikołajczyk – autor i współ...

Kraków: 1,3 mln zł na profilktykę próchnicy wśród dzieci Lekarz

Do środy 31 lipca można składać oferty w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta Krakowa na realizację badań profilaktycznych, szczepień oraz programów prewencyjnych dla mieszkańców Krakowa. Na realizację 13 programów zdrowotnych miasto przeznaczy ni...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres