Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Gingiwoplastyka

Publikacja:
Gingiwoplastyka

Gingiwoplastyka

Gingiwoplastyka to plastyka dziąseł, czyli zabieg wykonywany u pacjentów z niesymetrycznymi, nieestetycznymi tkankami dziąseł, a także przerostem dziąseł o różnych przyczynach. Może mieć podłoże estetyczne, a także być elementem leczenia implantologicznego albo protetycznego.

O estetyce uśmiechu decyduje nie tylko kształt i kolor zębów. Wpływają na to również dziąsła – ich odcień, jakość tkanki i sposób jej układania się na koronach zębów. Zdarza się, że u niektórych pacjentów wygląd dziąseł znacznie odbiega od szeroko rozumianej normy – bywają one nieestetyczne, niesymetryczne, pokrywają korony zębów na różnej wysokości. Problemem bywa niekiedy również przerost dziąseł, czyli nadmierne rozrośnięcie ich tkanek. Czasami jest to efekt indywidualnych predyspozycji genetycznych, u innych – efekt zaburzeń hormonalnych, skutek uboczny przyjmowania niektórych leków albo objaw towarzyszący chorobom ogólnoustrojowym.

We wszystkich tych sytuacjach rozwiązaniem jest gingiwoplastyka, czyli plastyka dziąseł – zabieg polegający, w zależności od potrzeb, np. na usunięciu rozrośniętych tkanek dziąseł (gingiwektomia) oraz ich wymodelowaniu w taki sposób, by wpasowywały się we współczesne kanony urody. Gingiwoplastyka może mieć wyłącznie podłoże estetyczne, ale często bywa także elementem leczenia protetycznego oraz implantologicznego.

Gingiwoplastyka – jak przebiega?

Gingiwoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, najczęściej nasiękowym. Ewentualne usunięcie oraz plastykę tkanek dziąsła można przeprowadzić za pomocą tradycyjnych narzędzi stomatologicznych, kautera elektrycznego (elektrokoagulacja) lub lasera (diodowego lub erbowo-yagowego). Obecnie odchodzi się już jednak od konwencjonalnych metod chirurgicznych na rzecz zabiegów elektrokoagulacji oraz laserowych. Są one bezpieczniejsze, mniej inwazyjne dla pacjenta, wiążą się z mniejszą traumatyzacją tkanek i niższym krwawieniem okołozabiegowym, a rekonwalescencja po nich jest krótsza.

W trakcie zabiegu lekarz usuwa rozrośnięte tkanki dziąsła, jednocześnie modelując pozostałe tkanki w taki sposób, żeby tworzyły równą, estetyczną linię i nachodziły na koronę zęba na odpowiedniej wysokości. Na koniec rana jest zszywana – mogą to być szwy rozpuszczalne lub takie, które zdejmuje lekarz po 7-10 dniach (wówczas potrzebna jest dodatkowa wizyta w gabinecie).

Gingiwoplastyka – co po zabiegu?

Dzięki stosowanemu znieczuleniu sama gingiwoplastyka nie jest bolesna, ale gdy znieczulenie przestaje działać – tak jak po każdym zabiegu chirurgicznym – pojawiają się pewne dolegliwości, zwłaszcza ból i obrzęk tkanek. Wówczas pomóc mogą np. zimne okłady albo delikatne zaaplikowanie na tkanki środka przeciwbólowego w sprayu. Przez pewien czas, aż do zagojenia dziąsła, wskazana jest dieta płynna i półpłynna, należy unikać pokarmów twardych, wymagających gryzienia, kwaśnych, gorących oraz pikantnych. Ważna jest też prawidłowa higiena jamy ustnej, przy czym okolice zabiegu należy traktować z najwyższą delikatnością, unikając podrażniania rany.

W ustalonym z lekarzem terminie trzeba też zgłosić się na wizytę kontrolną. Dentysta sprawdzi, czy proces gojenia przebiegł prawidłowo i oceni uzyskane efekty estetyczne.