Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Gentlefile – dlaczego to fenomenalny system w endodoncji?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Gentlefile – dlaczego to fenomenalny system w endodoncji?

Gentlefile – dlaczego to fenomenalny system w endodoncji?

Gentlefile to system idealny zarówno dla bardzo doświadczonych lekarzy, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają pracę maszynowymi instrumentami, ponieważ pracuje się nimi swobodnie, bezpiecznie i niezwykle efektywnie.

Od wielu lat dziedzina endodoncji rozwija się w szybkim tempie i jesteśmy już świadomi tego, jak skomplikowaną budowę mają kanały (rys. 1.). Gentlefile1Coraz częściej potwierdzana jest w badaniach teza, że dopiero skuteczna chemiczna dezynfekcja gwarantuje sukces w leczeniu endodontycznym – i z taką właśnie myślą powstał system Gentlefile.

Dzieje się tak, ponieważ instrumenty Gentlefile podczas opracowywania kanałów aktywują także substancje płuczące (NaOCl) – dzięki temu system doskonale zastępuje także endoaktywator.

Pilniki rozprzestrzeniają aktywowany podchloryn sodu we wszystkie przestrzenie, w tym w kanaliki boczne, tworząc wręcz wir płynu w kanale. Bardzo dobrze pokazuje to szkic elastycznego pilnika Gentlefile, podczas pracy w kanale (rys. 2.), który jest odchylony na zewnątrz przez siłę odśrodkową. Dzięki temu pilnik sam sięga równomiernie ścianek kanału na całej długości. To zupełnie tak, jakbyśmy chwycili sznurek za jeden z jego końców i kręcili nim zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Gentlefile6Gentlefile7Gentlefile8

Bezpieczny dostęp do nieregularnych części kanałów oraz ich dezynfekcja są możliwe tylko dzięki elastycznym i wytrzymałym narzędziom. Dowodem na elastyczność i wytrzymałość pilników Gentlefile, może być na przykład supełek zawiązany na zielonym instrumencie, który zrobił dr n. med. Marcin Aluchna podczas testowania narzędzi.

Pilniki Gentlefile wyróżnia także sposób pracy w kanale, ponieważ szlifują one ściany kanału, a nie tną ich jak standardowe pilniki NiTi. Takie opracowanie kanałów pozwala zachować anatomiczne krzywizny (przy jednoczesnym nadaniu 4% zbieżności) oraz – co bardzo istotne – pilniki szlifujące nie wkręcają się w głąb kanału, a wręcz robią ruch wychodzący z kanału.

Gentlefile5

Potwierdzeniem delikatności pracy w kanale, a tym samym bezpieczeństwa użytkowania Gentlefile są przekroje opracowanych zębów, które pokazują, że kanały nie zostały nadmiernie powiększone, ani też nie zostały zmienione ich kształty (fot. 3.). Natomiast pilniki tnące NiTi często zmieniają kształt kanałów, prostują je, osłabiając strukturę korzeni oraz pomijają nawet 66% ścian kanałów.

Myślę, że po pokazaniu tych kilku istotnie wyróżniających system Gentlefile cech, warto sprawdzić je w praktyce. I zapewniam, że nie są to wszystkie zalety bezprzewodowego, lekkiego mikrosilnika oraz fleksyjnych, stalowych pilników, które z powodzeniem mogą wyrównywać stopnie w kanałach, a w razie wąskich kanałów dodatkową ochronę stanowi automatyczny mechanizm bezpieczeństwa.

Gentlefile4Najlepszym poświadczeniem zalet Gentlefile są słowa uznanego profesjonalisty o tym systemie. – Nie wierz ekspertom, po prostu wypróbuj! Ja sprawdziłem i polubiłem – powiedział dr n. med. Marcin Aluchna.

Autor artykułu: mgr Anita Polewska (właściciel firmy IQR medical – wyłącznego dystrybutora systemu Gentlefile w Polsce)

Artykuł sponsorowany


POWIĄZANE ARTYKUŁY

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
Dlaczego gabinety nie wdrożyły separatorów amalgamatu? Lekarz

Grupa posłów skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta, dlaczego w Polsce nadal nie wdrożono obowiązku posiadania separatorów amalgamatu. Ich zdaniem, środowisko lekarskie próbuje od samego początku negować ten obowiązek. – Działania...

COVID-19 - Dentonet.pl
"System zbliża się do ściany" - eksperci ostrzegają przed zapaścią Lekarz

Wirus nie stał się groźniejszy, to ludzie zaczęli go bagatelizować – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Obserwując sytuację w Polsce i dynamikę jej zmian, mam wrażenie, że system opieki zdrowotnej coraz bardz...

asystowanie w endodoncji - Dentonet.pl
Asystowanie w endodoncji nie musi być nudne! Asysta

Czy praca asystentki lekarza dentysty wykonującego leczenie kanałowe musi być nudna? Nie musi! Dlaczego? I jak to osiągnąć? To temat jednego z wykładów podczas tegorocznej konferencji ASYSDENT. Wykład wygłosi dypl. hig. stom. Martyna Zawadka. ASYS...

ROZWIŃ WIĘCEJ
eWUŚ - Dentonet.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia: system eWUŚ ma problemy techniczne Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w związku z problemami technicznymi systemu eWUŚ mogą występować przerwy w dostępie do systemu. Prowadzone są prace nad przywróceniem systemu do pełnej funkcjonalności. Fundusz przypomina, że w przypadku bra...

Paweł Strzelec - Dentonet.pl
Dlaczego nie warto negocjować z pacjentem? [video] Lekarz

- Zdarzają się przypadki, że pacjenci wracają do gabinetu stomatologicznego z żądaniami zwrotu kosztów leczenia, twierdząc, że doszło do błędu lub powikłania. Przestrzegam przed negocjowaniem z pacjentem - mówi w rozmowie z Dentonetem mec. Pawe...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres