Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Genetyka kliniczna a stomatologia

Publikacja:
Genetyka kliniczna a stomatologia

Genetyka kliniczna a stomatologia

Wraz z upływem czasu lekarzy stomatologów coraz bardziej będą dotyczyć zagadnienia związane z problemami dziedziczenia wad i chorób genetycznych, które pojawiają się u pacjentów w obrębie twarzoczaszki. Jaki jest tego cel? Poprawa jakości opieki stomatologicznej wobec takich pacjentów.
Na łamach „Gazety Lekarskiej” mówi na ten temat prof. Lucjusz Jakubowski, kierownik Zakładu Genetyki Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.

W zasadzie każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji, spotyka się z zaburzeniami rozwojowymi i funkcjonalnymi o podłożu genetycznym. Rozpoznanie molekularnego podłoża wielu wad wrodzonych, chorób dziedzicznych i nabytych pozwala na właściwe postępowanie kliniczne i diagnostyczne. W wielu sytuacjach daje to możliwość planowania i monitorowania terapii zindywidualizowanej, do której zmierza obecnie cała współczesna medycyna. Pozwala też lekarzowi ocenić np. osobniczą wrażliwość lub oporność na leki, a także podejmować działania profilaktyczne.
Dotyczy to również stomatologii i molekularnego podłoża znacznej liczby chorób, wad i zaburzeń rozwojowych w obrębie twarzoczaszki, które dotyczą uzębienia lub chorób przyzębia, ale mają też szerszy zakres np. w przypadkach rozszczepów warg i podniebienia lub tylko podniebienia.

Może to być skutek działania czynników teratogennych, ale często są one pochodzenia genetycznego. A zatem genetycy kliniczni są nieodzowni w planowaniu opieki specjalistycznej, a w szczególności nad dziećmi, które mają wieloobjawowe zespoły chorobowe. W wielu przypadkach współpracują oni z ortodontami, chirurgami szczękowo-twarzowymi, specjalistami w zakresie stomatologii zachowawczej lub leczenia chorób jamy ustnej. A zatem genetycy i stomatolodzy coraz bardziej się nawzajem uzupełniają.

Genów, które mają znacznie udokumentowany wpływ na morfogenezę zębów, to m.in. geny PAX9 lub MSX1. Ich działanie jest synergistyczne w obrębie tego samego szlaku sygnałowego i są one zaangażowane m.in. w tworzenie i rozwój zawiązków zębów.
Wśród genów, które mogą być odpowiedzialne za hamowanie rozwoju zębów, wymienia się także geny: BMP4, FGF8 lub AXIN2.
Z mutacjami genu PITX2 związane jest występowanie zespołu Axenfelda-Riegera (gen ten może również odpowiadać za niewłaściwą lokalizację poszczególnych typów zębów).
Znany jest już szereg zespołów, które są związane z mutacjami genetycznymi a do ich objawów należy anodoncja lub hipodoncja (np. zespół Ellisa-van Crevelda, zespół Aarskoga, zespół Williamsa czy zespół Downa). Przykłady można mnożyć. Na przeciwległym biegunie znajdują się przypadki hiperdoncji z najczęściej występującym (głównie wśród zębów stałych) wadliwym zębem pośrodkowym.
Pojedyncze lub mnogie zęby dodatkowe występują też niejednokrotnie w zespole Gardnera w wyniku mutacji gremialnych w genie APC. Także w tym wypadku lista podobnych przykładów jest długa. Mutacje genetyczne mogą również dotyczyć budowy zębów mlecznych i stałych (zęby zlane, zrośnięte, bliźniacze w wielu zespołach). To uwidacznia, jak dziesiątki lub setki genów są pośrednio lub bezpośrednio zaangażowane w procesy tworzenia i dojrzewania, w tym mineralizacji tkanek oraz struktur zęba.
Także zaburzenia szkliwa lub zębiny mogą się wiązać z mutacjami genów. Zrozumienie tych mechanizmów wpływa na podejście terapeutyczne lekarza dentysty. Wiedza z zakresu biologii molekularnej w stomatologii staje się także zachętą do produkowania coraz bardziej udoskonalonych materiałów o doskonalszych walorach technicznych i twardości, których używają w praktyce lekarze dentyści.
Generalnie – postęp w dziedzinie nauk biomedycznych przekłada się nie tylko na aspekt kliniczny, opiekę stomatologiczną nad pacjentem, ale także na rozwój technologii medycznych, które stosuje się w stomatologii – obserwujemy tu ich wzajemne przenikanie się.

W internecie znajdziemy wykaz wszystkich ośrodków genetycznych, które działają na terenie Polski, gdzie stomatolog może zwrócić się, by uzyskać pomoc, wpisując w wyszukiwarce hasło „Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka” (na stronie znajdują się adresy i kontakty telefoniczne do poradni genetycznych). Stomatolog może zadzwonić do danego genetyka i skonsultować pacjenta, gdy ten ma zaburzenia o podłożu genetycznym. Może również otrzymać informacje dotyczące postępowania z takim pacjentem i rodzaju badań, które należy wykonać.

Dla lekarza stomatologa, który podejmuje leczenie, nie jest istotne, czy np. zanik zawiązków zębów mlecznych to skutek infekcji wewnątrzmacicznej (czynnik niezwiązany z wpływem genów) czy jest to wynik jakiejś mutacji. W diagnostyce obrazowej należy ustalić, czy te zawiązki istnieją czy nie oraz zaproponować zakres leczenia ortodontycznego (z możliwością zastosowania implantów włącznie).

Jednak świadomość, że jest to genetycznie uwarunkowana wada uzębienia, pozwala młodego pacjenta objąć odpowiednią opieką ortodontyczną we właściwym czasie i zapobiec wtórnym powikłaniom (np. wadom zgryzu). Są choroby, co do których mogą występować predyspozycje genetyczne.

Takie predyspozycje można mieć np. do występowania próchnicy i chorób przyzębia. Jeśli lekarz dentysta ma taką wiedzę, może spojrzeć na problem szerzej i wytyczyć leczenie zindywidualizowane, a nie takie, jak określają standardy leczenia tych jednostek chorobowych.
Co więcej – w tej samej rodzinie mutacja genów u jednej osoby może przejawiać się wadą uzębienia, a u innego wadami układu kostnego lub nawet wadami wielonarządowymi. Dobry kontakt stomatologa i genetyka klinicznego może więc zaowocować lepszą opieką wielospecjalistyczną dla całych rodzin.

W przyszłości lekarze stomatolodzy będą coraz bardziej wyczuleni na problemy dziedziczenia wad i chorób uwarunkowanych genetycznie w obrębie twarzoczaszki.

Połączenie stomatologii z genetyką to nowe zjawisko w medycynie – świadczy o tym fakt, że wciąż niewielu lekarzy dentystów zajmuje się pogłębioną diagnostyką molekularną (zwykle zajmują się oni naukowo tymi zagadnieniami).

Na staże genetyczne zgłaszają się neonatolodzy, endokrynolodzy, ale już ginekolodzy i położnicy rzadko, choć byłoby to dla nich przydatne. Nie pojawiają się także stomatolodzy, bo nie mają świadomości, że potrzebne jest opanowanie podstaw genetyki.

Źródło: Gazeta Lekarska

BZ
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

studia stomatologiczne - Dentonet.pl
Wrocław: stomatologia z pozytywną oceną PKA Lekarz

Polska Komisja Akredytacyjna zakończyła pracę przy ocenie programowej kierunku lekarsko-dentystycznego i wydała ocenę pozytywną. Kolejna weryfikacja odbędzie się w roku akademickim 2026/2027. Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej (uchwała 485/20...

enel med  artykul
Przyjazna rekrutacja w enel-med stomatologia Lekarz

Sieć klinik stomatologicznych enel-med stomatologia poszukuje do współpracy lekarzy dentystów, zapewniając m.in. pracę w nowoczesnych klinikach zlokalizowanych w największych miastach Polski. Co ważne, enel-med promuje dobre praktyki w obszarze rekru...

studia stomatologiczne
UK: stomatologia wśród najlepszych kierunków studiów Lekarz

Z ankiety przeprowadzonej wśród brytyjskich pracodawców przez Forbes Advisor wynika, że w roku bieżącym stomatologia wraz z medycyną jest najwyżej cenionym kierunkiem studiów w Zjednoczonym Królestwie – za wyjątkiem kierunków związanych z najnowszymi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
studia stomatologiczne
UJ: stomatologia wśród najpopularniejszych kierunków studiów Lekarz

Dział Rekrutacji na Studia Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawił wyniki pierwszej tury naboru na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Jednym z najpopularniejszych kierunków była – jak co roku – stomatologia. Na jedno miejsce przypad...

Marcin Aluchna
Stomatologia zachowawcza na NFZ – chylimy się ku upadkowi? Lekarz

- Cała stomatologia w ramach programów dotowanych przez państwo jest dramatycznie niedoszacowana i wskazuje na absolutny brak kompetencji osób, które mają takie decyzje podejmować - mówi o sytuacji w publicznej opiece stomatologicznej w Polsce dr n. ...

Ewa Jaskowska
Stomatologia estetyczna dla początkujących dentystów Lekarz

– Moda na ładny uśmiech stała się symbolem naszych czasów i dobrze byłoby, gdyby każdy lekarz miał w swojej ofercie tego typu zabiegi, bo są one przez pacjentów oczekiwane i dobrze odbierane – mówi o stomatologii estetycznej dr n. med. Ewa Jaskowska,...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Stomatologia - są uwagi NRL do projektu zarządzenia Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przedstawiło swoje uwagi do projektu zarządzenia prezesa NFZ-u w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne. Uwagi samorząd...

Ewa Czochrowska
Multidyscplinarna stomatologia w praktyce [video] Lekarz

- Stomatolog spotyka się z pacjentem, który może mieć problemy w obrębie różnych dyscyplin. Jeśli ja jestem ortodontą i nie wykonuję skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, to i tak powinnam wiedzieć, u jakich pacjentów trzeba je wykonać, powinnam z...

studia stomatologiczne1
Uniwersytet Medyczny w Lublinie: stomatologia najpopularniejsza Lekarz

Prawie 10 tys. kandydatów wzięło udział w rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Najpopularniejsza była stomatologia – o jedno miejsce starało się ponad 13 osób. 12 lipca na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie za...

Aneta Furtak
„Współczesna stomatologia to nie tylko zęby” Lekarz

W Polsce niewielu lekarzy dentystów posiada specjalizację z zakresu periodontologii. Tymczasem trzeba pamiętać, że współczesna stomatologia to nie tylko zęby, ale też dziąsła czy tkanki miękkie jamy ustnej. – Zwracajmy na to uwagę. Działajmy przede w...

influencerzy
Influencerzy i stomatologia – czy to jest etyczne? Lekarz

Wielu potencjalnych pacjentów, zwłaszcza tych zainteresowanych zabiegami z zakresu stomatologii estetycznej, poprzez media społecznościowe szuka odpowiedniego gabinetu lub danej usługi. Ale czy wykorzystanie znanego z mediów społecznościowych influen...