Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Gdy dopada nas ból zęba…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Gdy dopada nas ból zęba…

Gdy dopada nas ból zęba…

Próchnica zębów jest podstawową przyczyną bólu zęba zarówno u dorosłych jak i dzieci. Bakterie obecne w jamie ustnej rozwijają się dzięki cukrom i resztkom pokarmowym obecnym w naszych ustach. Bakterie te tworzą płytkę która przywiera do powierzchni zęba. Kwasy produkowane przez te bakterie, obecne w płytce niszczą twardą białą powłokę zębów – szkliwo, tworząc ubytek.

Pierwszą oznaką próchnicy może być wrażliwość na ból podczas spożywania słodkich, bardzo zimnych lub bardzo gorących potraw.
Ból zęba często jest też dla nas sygnałem, że niezbędna jest wizyta u stomatologa.
 

Jeśli nie możesz udać się do dentysty natychmiast, wypróbuj kilku następujących sposobów radzenia sobie w zaistniałej sytuacji:
 

– Przepłucz usta ciepłą wodą. Użyj nici dentystycznej by usunąć resztki pokarmu z przestrzeni między zębami. Zastosuj któryś z dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, by zmniejszyć ból.
 

– Zastosuj ogólnodostępny środek znieczulający zawierający benzokainę bezpośrednio na bolący ząb i dziąsło.
 

– Pomocne może być także bezpośrednie zastosowanie eugenolu (olejku goździkowego). Nie należy umieszczać aspiryny czy innego środka przeciwbólowego w jamie ustnej, gdyż może to spowodować zapalenie tkanek dziąsła.
 

– Objawy takie jak opuchlizna, ból uaktywniający się podczas nadgryzania, zaczerwienienie dziąseł mogą wskazywać na infekcję dziąseł. W przypadku ich występowania należy udać się do dentysty. Skontaktuj się ze stomatologiem także wtedy, gdy:


• ból utrzymuje się dłużej niż 1 lub 2 dni,
 

• bólowi zęba towarzyszy podwyższona temperatura,
 

• masz problemy z oddychaniem lub połykaniem.
 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Śmiech przez łzy z powodu bólu zęba, czyli dowcip stomatologiczny Lekarz

Humor stomatologiczny od zarania opierał się na tej samej przesłance: na strachu przed pójściem do dentysty i zrobieniu wszystkiego, by spotkania z nim uniknąć. Oto dwa przykłady na potwierdzenie tej tezy. Najpierw będzie bawił satyryk Bogdan Brzezi...

aspiracja zęba do płuca - Dentonet.pl
Aspiracja zęba do płuca u 4-latka z zespołem Downa [opis przypadku] Lekarz

Aspiracja zęba do dróg oddechowych pozostaje rzadkim przypadkiem w praktyce stomatologicznej, niemniej może do niego dojść, szczególnie gdy pacjentem jest dziecko lub osoba z niepełnosprawnością intelektualną. Doniesienia o aspiracji ciał obcych u p...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Wspólnie usuńmy ból zęba ze wspomnień Twoich pacjentów! Lekarz

- Nie uda nam się wymazać traumatycznych wspomnień z już faktycznie przeżytych przez pacjentów doświadczeń. To zadanie dla doświadczonego psychologa i długi czas przeznaczony na terapię. My mówimy: ten ból nie jest do niczego potrzebny i w ogóle nie ...

Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres